Четирима учители от област Велико Търново се обучаваха в лабораториите на ЦЕРН

Публикувано на пт, 7 авг. 2015
2942 четения

Величка Йорданова, Руска Христова, Кристина Ганева и Нели Георгиева са видели как се прави наука в ЦЕРН.

Търновската група с инж. Александър Христов от СУ “Св. Климент Охридски”.

Четирима учители от област Велико Търново имаха уникалния шанс да се обучават в специализираните лаборатории на Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН) със седалище в Женева. В едноседмичната образователна програма на световния научен център участваха преподавателите Руска Христова от ОУ “Бачо Киро”, Кристина Ганева от СОУ “Вела Благоева”, Нели Георгиева от Професионалната гимназия по туризъм “Д-р Васил Берон” и Величка Йорданова от ОУ “Св. св. Кирил и Методий” в свищовското село Овча могила. Те се завърнаха от Швейцария преди броени дни с цял куп идеи за своята бъдеща работя. Педагозите ще споделят наученото със свои колеги по природни науки, ще организират изложби в училищата, посветени на най-голямата физична лаборатория, ще вмъкнат новостите в своята съвместна работа с децата, ще работят като истински посланици на голямата наука.
Националната учителска квалификация се организира от образователното министерство и е насочена към педагози, които преподават физика, астрономия и природни науки. Българските учени, работещи в ЦЕРН, са изготвили за нашите учители интересна образователна програма в най-големия център по физика на елементарните частици в света. Преподавателите са имали възможност да посетят световноизвестната експериментална установка и са провели цикъл от интересни лабораторни упражнения. Паралелно с това те са слушали лекции на водещи български учени за най-новите достижения във физичната наука. Сред тях са дфн Пламен Яйджиев, инж. Георги Анчев, проф. Чавдар Стоянов от БАН, инж. Александър Христов, дфн Иван Глушков, дфн Леандър Литов от СУ “Св. Климент Охридски”. Групата от 39 педагози от цялата страна са ръководили Свежина Димитрова, директор на Националната астрономическа обсерватория във Варна, и експертът в МОН Елка Йорданова.
“Да се докоснеш до магията на ЦЕРН, където се създава висша форма на науката, е мечта на всеки учен и учител. За мен беше изключителна привилегия да вляза в това светилище на науката. Прекланям се пред всички, които работят там, пред техния труд и постоянство, защото много малко хора в днешно време избират да посветят живота си на развитието на науката”, признава с вълнение Кристина Ганева. “Физиката е високотеоретична и скучна наука за учениците, пък и за самите нас, които я преподаваме, защото практическото приложение за знанията е изключително ограничено. Ние не разполагаме с оборудвани лаборатории, където децата сами да могат да правят експерименти и да откриват тайните на науката. Може би затова за мен участието в това обучение беше от изключителна полза”, обяснява учителката в СОУ “Вела Благоева”.
Тя и нейните колеги са били първите, които са се възползвали от най-новата придобивка в учителската програма на ЦЕРН – лаборатория, оборудвана специално за учители, където те са имали възможност да направят някои интересни опити. “Не съм сигурна дали ще мога да ги повторя с моите ученици, защото не разполагам със същите условия, но ще се постарая да се докоснат до тази опитна постановка чрез моите разкази и снимки. С една виртуална екскурзия до ЦЕРН ще се опитам да провокирам интереса на младите хора и да ги мотивирам да изучават с по-голям интерес физиката”, споделя г-жа Ганева. Наскоро тя е участвала и в индивидуална специализация по програма Еразъм във Великобритания и е видяла отблизо как нейните английски колеги се справят с предизвикателство да преподават природни науки. Британските методи на преподаване, които правят уроците по-достъпни, интересни и дори атрактивни, учителката е решила да сподели със своите колеги по физика, химия и биология от областта на ежегодното съвещание през септември.
“Има много неща, които мога да приложа в моята работа в училище. Много от експериментите, които направихме в лабораторията, намират приложение и в учебната програма по физика за 7 клас. Част от материалите, които ни предоставиха, също могат да бъдат преструктурирани съобразно обема от знания по природни науки на седмокласниците и да се използват в учебния процес. Колегите от ЦЕРН бяха изключително добронамерени към нас и ни предоставиха много полезни материали, които могат да се използват за онагледяване. С тези постери още в началото на учебната година ще направим изложба в училище за ЦЕРН и научната мисия на този институт. Планирам да организирам и множество конкурси сред учениците за макети, модели, презентации, а в сътрудничество с колежката по изобразително изкуство можем да направим и интересна изложба”, обяснява Руска Христова от ОУ “Бачо Киро”.
“Да влезеш в ЦЕРН е уникално усещане, включително и в емоционален план. Мащабите са наистина огромни, а като си представиш, че за всичко това съвместно работят близо 5000 учени от 21 държави. Любопитно ми беше да слезем 96 м под земята и да бъдем възможно най-близо до адронния колайдер. Него самия не можахме да видим, тъй като той работи, а радиацията в процеса на работа е много висока, затова там никой не се допуска. Наблюдавахме и други интересни съоръжения, както и директна картина от сателита, който се движи на орбита около Земята и прави изследвания на космичното лъчение в неговия чист вид. Затова аз ще направя това, което ни помолиха организаторите – да популяризираме сред нашите познати, близки, съседи, колеги и ученици какво представлява този център и каква е неговата мисия”, споделя Нели Георгиева от Професионалната гимназия по туризъм “Д-р Васил Берон”.
Новост в програмата на ЦЕРН тази година е и посещението в Центъра за идеи. Там млади учени, включително учители и ученици, могат да представят своите дори най-революционни идеи, които европейската организация ще използва за своите бъдещи изследвания в посока на физиката на елементарните частици, както и в други области на науката. Учителите са се запознали в детайли със сайта на ЦЕРН и различните образователни програми – готови филмчета и игри, които те биха могли да използват в работата си в училище. По време на семинара е била създадена и специална онлайн платформа, която обединява всички учители, които са преминали през обученията на ЦЕРН. Там те могат да си разменят информация за квалификационни курсове, семинари, уроци и други полезни материали.
Квалификацията на български учители в световния научен център започва през 2008 г., а оттогава всяка година около 40 избрани педагози от страната имат възможност да влязат в ЦЕРН. От 2011 г. програмата се финансира от Министерството на образованието и науката. Страната ни е 15-ата държава членка на Европейската организация за ядрени изследвания с национална програма за обучение на преподаватели. Нейната цел е да поддържа интереса на учители и ученици към науката, подчерта Руска Христова. ЦЕРН отваря вратите си и за ученици, като първата българска делегация посещава центъра през 2009 г. Инициатор на създаването на българската програма е директорът на варненската обсерватория Свежина Димитрова. Тя разработва общинска програма за обучение на учители от морския град в ЦЕРН, която за две години прераства в национална.

Eвропейската организация за ядрени изследвания разполага с най-големия комплекс от ускорители в света. Тя събира физици от цял свят, които проучват произхода на материята и силите, които я удържат. Най-големият ускорител на елементарни частици е с диаметър 27 км и се намира на 100 м под земята. В него се симулират условия, близки до тези в ранните моменти от развитието на Вселената, за да се разбере какво се е случило една стотна от наносекундата след Големия взрив.
В централната част на големия адронен колайдер се намира най-големият хладилник в света. Той поддържа температурата от 3оК, която е по-ниска от тази в дълбокия Космос. По време на симулациите протоните с максимална енергия се движат със скорост 0.999999991 от скоростта на светлината. Всеки от тях изминава 27-километровата тръба повече от 11 000 пъти в секунда. В точката на сблъсъка температурата достига до милиони градуси и надвишава температурата на най-горещите звезди.
Налягането в тръбите е десет пъти по-ниско от това на лунната повърхност.
Малцина знаят, че в ЦЕРН е изобретена световната интернет мрежа, обяснява Нели Георгиева. Първоначално тя функционира като вътрешна мрежа за обмен на данни между учените, а след това те я подаряват на света безплатно.
Златина ДИМИТРОВА
сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново