Квартал “Чолаковци” излиза от забвението, напълно се променя с пари от Брюксел

Публикувано на вт, 18 авг. 2015
4554 четения

За ремонт е и цялата сграда на ОДЗ “Рада войвода”, в която учат най-малките жители на крайния великотърновски квартал.

Ремонт на игрищата, санитарните възли, хидроизолация, окачени тавани и нови улуци ще има в СОУ “Владимир Комаров”.

На много от улиците в кв. “Чолаковци” няма тротоари, а нощем е непрогледен мрак заради липсата на улично осветление.

Най-отдалеченият великотърновски квартал вече няма да е панелно гето с невзрачен облик. Квартал “Чолаковци” се превръща в приоритетен и до 2020 година с пари от Брюксел районът напълно ще бъде променен.
Вече е готово проектирането, предстои обектите да бъдат остойностени и за финансирането им да се подават проекти по новата Оперативна програма “Региони в растеж”. Финансирането е сигурно и е част от резервираните за Велико Търново 43 милиона лева, съобщи Мариела Цонева, директор на дирекция “Общинско развитие” в старопрестолната община.
Промяната ще се случи в района на улиците “Бяла Бона”, “Райна Княгиня”, “Рада Войвода”, “Райчо Николов”, “Петър Пармаков” и “Сан Стефано”. Изградени са близо 3350 метра от уличната мрежа, която, общо взето, е в добро състояние. Почти напълно улиците са асфалтирани, дупки също не липсват. Проблемът са тротоарите. Състоянието им е изключително лошо, а това създава много рискове за пешеходците. На някои от улиците има осветление, но факт са и редица участъци, на които няма улични лампи и нощем е непрогледен мрак.
За да се подобри състоянието и средата за живот, ще се ремонтират тротоарите, ще бъдат направени нови на местата, където няма. В градинките ще бъдат поставени пейки и кошчета, а тъмните участъци – осветени с енергоспестяващи лампи.
Пълна промяна е планирана за детската градина, училището и читалището в кв. “Чолаковци”.
ОДЗ “Рада Войвода” приема малчугани вече 38 години
Забавачката е със застроена площ от 532 кв.м и е с капацитет 6 групи от 150 деца. Сградата е на 3 етажа с двор от 4 декара, който е повече от занемарен, но не по вина на персонала, а с прозаичния довод – кварталът е краен, пари няма. Градината, която приема деца от 38 години, е с частично сменена дограма от PVC, която въпреки това не е в добро състояние, няма нужната топлоизолация. В XXI век децата учат и спят в помещения с балатум. Покривът е скатен от цигли и се нуждае от сериозен ремонт. Съществуващата отоплителна инсталация в детската градина е от 30 години. Зиме топлото е от локално парно на дизелово гориво, което е скъпо и рисково. За топла вода за кухненския блок, пералното и хигиенните нужди на децата се използват бойлери, което излиза скъпо с непрекъснато покачващите се цени на тока. Съоръженията са остарели и амортизирани. Цялата отоплителна инсталация – тръбна мрежа и отоплителни тела, е износена и трябва да се демонтира. С предстоящия проект обединеното детско заведение изцяло ще бъде ремонтирано с всички нужни мерки за енергийна ефективност, а дворът – облагороден, поясни Мариела Цонева.
Салон с паркет и без вентилация в СОУ “Владимир Комаров”
В напълно нови условия ще се провежда образователният процес в училището в крайния великотърновски квартал. СОУ “Владимир Комаров” е със застроена площ от 2850 кв.м, а училищният двор е един от най-големите в града – 8 декара. Школото е въведено в експлоатация през 1979 година и е предназначено за 500 деца от първи до дванадесети клас, които провеждат занятията си в шест, взаимносвързани корпуса с различна етажност и височина. През 2013 г. започна реализацията на проект за внедряване на мерки за енергийна ефективност, но това не решава цялостно проблема в школото.
Училището има остра необходимост от направата на хидроизолация на сутерена на всички сгради от школския комплекс. С парите от Брюксел за новия програмен период в СОУ “Владимир Комаров” ще бъде подменена цялата ВиК инсталация и ще се направи основен ремонт на всички санитарни възли. За ремонт са и 70 на сто от водосточните тръби. Улуците са прекъснати на около 2 метра над земята, а дъждовната вода, която тече от тях, залива стените и непрекъснато ги руши.
Проблеми има и с двата физкултурни салона. Големият, който е 600 кв.м, е с под от дюшеме. Малкият салон за часовете по физкултура е с паркет, луминесцентно осветление и няма никаква вентилация, което не отговаря на санитарно-хигиенните норми. Четирите баскетболни, двете волейболни и хандбалното игрище са с асфалтова покривка, която от години е компрометирана, а на някои от игралните площадки е тотално разрушена.
Школото е недостъпно за хора с увреждания, което с новия проект за ремонти ще се промени. Предстои подмяна на дограмата и поставянето на външна изолация и окачени тавани в СОУ “Владимир Комаров. Ще бъдат преасфалтирани всички спортни игрища и площадки, а салоните ще бъдат ремонтирани. Ще бъдат направени подходи за инвалидни колички откъм ул. “Бяла Бона”.
Единственото читалище е без ток, компютърът е лукс
Малцина знаят, че квартал “Чалаковци” си има и читалище. За съжаление времето в сградата на Народно читалище “Съзнание – 1936” е спряло в онези години от създаването на единствената културна институция в крайния квартал, който по това време е бил село.
От години не са правени текущи ремонти на помещенията и по фасадата на двуетажната сграда на ул. “Петър Пармаков”. Състоянието на стените и таваните във всички помещения е много лошо, включително и в библиотеката, която има над 8000 тома заглавия на български и чуждестранни автори. Навсякъде боята и мазилките се лющят и падат. Допотопни са условията и в залата, ползвана от самодейните състави. Дограмите на прозорците са остарели и амортизирани, сградата не е топлоизолирана.
В XXI век в помещенията на читалище “Съзнание – 1936” няма електричество. Има възможност за включването на електрически крушки, но чрез осигуряване на ток от частен обект. В електрическата мрежа няма възможност да се включи компютър, друго устройство или отоплителен уред. Помещенията не се отопляват. Поради лошото техническо състояние само две от залите се ползват. Общите санитарно-хигиенни условия за всички помещения са лоши. Читалищната сграда се нуждае от цялостен основен вътрешен и външен ремонт, включително изпълнение на проект за топлотехническа ефективност. Съоръженията са остарели и амортизирани.
С новия проект, който на този етап е на архитектурна фаза преди изпращане за одобрение за финансиране по ОП “Региони в растеж”, кошмарът ще остане в историята. С пари от Брюксел Народно читалище “Съзнание – 1936” ще претърпи цялостен ремонт с въвеждане на всички изискуеми мерки за енергийна ефективност. Дворът около читалището също ще бъде благоустроен.
Основите на читалище “Съзнание” са положени в уютна, тиха и живописна местност на 4 октомври 1936 г. в някогашното село Чолаковци в близост до красивата борова гора, скалите и екопътеката. Самата двуетажна сграда е била многофункционална и изключително модерна за своето време, като читалището е заемало първия етаж, а на втория е било разположено местното училище.
Безопасно и по-лесно предвижване по пътеката
Най-пряката и единствена пешеходна връзка между кварталите “Чолаковци” и “Бузлуджа” също ще претърпи промени. В момента пешеходната алея, която хората простичко и накратко наричат пътеката, не изпълнява ефективно своята функция, защото е едно от рисковите места във Велико Търново. Няма осветление, няма тротоар. За парапети, които да обезопасят движението на преминаващите през стръмния участък, изобщо не може да се говори. Пътеката е буквално змиярник от обраслата гъста растителност. Разрушени са съществувалите в миналото стъпала.
Вече е направен проектът за новия облик на единствената пешеходна връзка между двата квартала, посочи Мариела Цонева, директор на дирекция “Общинско развитие” в Общината. 600-метровата алея ще бъде разчистена и облагородена, за да стане нормален тротоар с ширина от 2 метра. На нея ще бъде изградено енергоспестяващо улично осветление. Паралелно с това ще се изгради и инфраструктурата за предстоящото монтиране на видеонаблюдение.
Здравка МАСЛЯНКОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново