Арх. Николай Малаков, главен архитект на Велико Търново: “Старата болница остава само за здравни нужди”

Публикувано на вт, 4 февр. 2014
1249 четения

Старото военно училище ще е в този вид поне две години

– Арх. Малаков, какво налага разработването на новия проект за територията на Стара болница във Велико Търново?
– Това е територия в централната ос на града на границата между историческото ядро и новия град. Тази територия през годините е останала малко изолирана, защото има само един вход и изход и няма връзка с останалата част на града предвид стратегическото й положение. Друго основание, което наложи да се направи промяна на плана, е обособяването на урегулирани поземлени имоти за всяка сграда, нанасянето на всички имоти в зависимост от собствеността в кадастралната карта, разширяване на съществуващите улици в съответствие със Закона за устройство на територията и Закона за пътищата. Трябва да урегулираме поземлените имоти на съществуващите гаражи по ул. “Бузлуджа” и парцелите за няколко трафопоста. Така направена разработката ще даде възможност за по-добър подход на живеещите и ползвателите на тази територия. С този план се отварят три улици – подход от ул. “Драгоман” под съществуващото Инфекциозно отделение, другият е от ул. “Акация”, която минава над старата печатница и влиза в Стара болница покрай онкологичния център, и разширяване на стария стръмен подход. В по-далечен план ще се направи връзката на ул. “Колю Гайтанджията” с кв. “Картала”. Съществуващото неработещо нафтено стопанство ще бъде съборено. На негово място ще бъде направен голям паркинг. С разработката се обособяват три големи основни паркинга, единият от които е на три нива под психодиспансера, както и над онкологичния център и няколко локални паркинга около здравните заведения. Площта на Стара болница е 50 дка. От нея за УПИ-ти за здравни заведения се отделят 35,5 дка, за паркинги, гаражи и техническа инфраструктура – 2,9 дка, и за улици и паркинги – 11,4 дка.
– Все още не е напълно уточнена собствеността в тази територия, има общинска, държавна и частна, как ще се реши този проблем?
– Една от причините да се пристъпи към разработката на плана е да се определи и установи конкретната собственост на сгради и на имоти и да се отрази в кадастралната карта. Действително имаме от трите вида собственост в Стара болница. Дори на места имаме смесена собственост, защото например два етажа от една сграда са държавна, другите са общинска. Този план е предпоставка за бъдещото разделяне на имотите и на сградите.
– Предвижда ли се улици и паркинги да минават през собственост, различна от общинска, и как ще бъде направена компенсацията?
– Само на едно място, при влизането от към ул. “Акация”, част от сградата, която е срещу комплексния онкологичен център и е частна собственост, ще бъде съборена. Водени са разговори със собствениците на сградата и след влизане в сила на плана, ще бъдат обезщетени с друга застройка в парцела. Останалите улици са общинска собственост и с влизането на плана ще станат част от градската улична мрежа, изключително публична общинска собственост.
– Ще се събарят ли сгради?
– За събаряне е само нафтовото стопанство. Планът дава възможност за изграждането на нови сгради и запазването на старите. В плана се предвижда изграждане на ново здравно заведение в близост до Психодиспансера, нова застройка в целия имот се залага и за територията около Инфекциозно отделение. Здравно заведение се отрежда и до гаражите на болницата и сега изграждащият се линеен ускорител към онкоцентъра. Залага се разширяване на Комплексния онкологичен център под нафтовото стопанство. В западна посока в сега съществуващата празна, стръмна територия също се отрежда целият терен за ново здравно заведение.
– Категоричен ли сте, че по новия план районът на Стара болница остава само за здравни нужди и там няма да се прави друг вид застрояване?
– Петдесетте декара на Стара болница остават изключително за здравни нужди. Там няма да се правят къщи, офис сгради, банки.
– На пръв поглед е притеснително, че през територията на болницата ще минават улици, по които автомобилният трафик ще се увеличи.
– Част от улиците, които са предвидени в плана, има възможност с решение на управителите на здравните заведения да бъдат затворени за общ трафик и да се използват само за нуждите на болницата и при нужда да се отварят за общия трафик. Това е презумпцията – да има резервен вариант. Като шофьор мога да ви кажа, че при влизането в Стара болница са нужни много маневри. Да не говорим за пожар какви трудности се създават за противопожарните автомобили, защото в момента има нерегламентирани паркинги, наклонът е много стръмен, остър завой, което води до тапи при обслужването на територията от пожарната служба.
– Колко ще струва и с какво финансиране ще се реализира проектът за разширяване на уличната мрежа в Стара болница?
– За сега няма яснота за финансирането. На този етап разглеждаме само частично изменение на плана за регулация и застрояване. Към него има невилетен план, трасировъчен план, но не е правено остойностяване. След приемането на този план ще се направи установяване на собствеността за евентуалното прехвърляне на имотите на държавата в Стара болница на Общината срещу нашите дялове в областната болница, за което текат обсъждания в Общинския съвет. Едва след това ще се прави инвестиционен проект и ще се търсят средства за финансиране. За тази територия от 50 дка финансирането ще е смесено – от общинския бюджет, ще се търси и държавно участие, и финансиране по европейски програми.
– Кога във времето се планира реално да се случи проектът? 
– До няколко месеца предстои проектът да бъде одобрен със заповед на кмета Даниел Панов. Бъдещото реализиране на улиците е въпрос на финансиране. Не мога да се ангажирам със срокове.
– До къде стигна развитието на проекта за Старото военно училище след полагането на новите водопроводи и канализация?
– След ВиК проекта останаха траншеи с дълбочина от 4 до 6 м, по които ще минават проектните трасета на улиците, които са одобрени с плана от 2002 г. за Старото военно училище. По европроекта не бяха осигурени средства за изграждане на улично платно и тротоари, нямаше пари за доизвозването на земните маси, заради които се получиха тези траншеи. За съжаление това ще е предмет на бъдещо финансиране. В този си вид Старото военно училище ще стои доста дълго време. Насрочихме серия от срещи с архитектурната колегия от В. Търново. До края на февруари т. г. архитектите имат срок да представят проектите си за евентуална преработка на съществуващия устройствен план с оглед моментното състояние на терена – т.е. да се използва съществуващата денивелация, да се предвидят подземни гаражи, за да не се налагат допълнителни изкопни работи.
– На места има изкопи, от които остава усещането, че областната администрация и НАП ще останат високи като острови. Какво е общото мнение на местната архитектурна гилдия за района?
– По устройствения план, по който е направен водният проект, се предвижда осъществяването на голямо площадно пространство пред областна управа и бившата сграда на общинската данъчна служба. Уличното платно, което в момента върви в траншея, ще бъде покрито площадно пространство, т.е. ще минава под пешеходната зона, дефакто ще се получи нещо като тунел и върху него ще бъде изграден този площад. Идеята на колегите е това площадно пространство да се разшири и да обхване част от територията на игрище “Юнак”. Под него да се направят подземни гаражи и около площада да се предвидят петна за обществени сгради – библиотека, музей на фотографията, военен музей. Проектирането на тези сгради и пространството като финансиране е заложено в интегрирания план на Велико Търново.
– Това означава ли, че няма да се дълбае още в центъра на Старото военно училище, а ще се засипва?
– Няма да се изравя допълнително пред Областната администрация, може така да се каже, че ще се засипва. Тези площи, които в момента са на по-ниско ниво, ще им се даде нова функция – подземни гаражи. Това е целта на новото препроектиране, което Община В. Търново иска да направи, и затова са тези срещи с архитектурната гилдия на града, за да се дадат идеи. Нашата визия е да се резервират терени, в които ще се случат обществените сгради, пешеходните пространства, паркинги, паркова зона, която евентуално да се свърже с парк “Марно поле” през ул. “Хр. Ботев”. На останалата част да се даде общо предназначение и да се чака моментът, в който се явят инвеститори или по-сериозно финансиране.
– Какво предстои след края на февруари?
– Ще се обсъдят всички постъпили проектни идеи в Камарата на архитектите, ще се определят няколко проекта, срещнали обединението на колегията. Те ще бъдат предложени на вниманието на Общината с оглед възлагане на бъдещо препроектиране на тази територия.
– Болен въпрос през годините е предвиждането на жилищно застрояване по границите на Старото военно училище. Какво е сега отношението?
– Към 2002 г. това е била добра идея, защото имаше нужда от жилища, но сега не е. В разговор с колегите и разработките, които на този етап се обсъждат, почти не се предвижда жилищно застрояване, освен в някои от сградите със смесено предназначение. Общо взето мнението е, че Старото военно училище не трябва да е поредният жилищен квартал на В. Търново. Територията трябва да е обществено достъпна, с по-голямо озеленяване. Всички знаем, че в стария проект, за да се постигнат показателите на озеленяване, бяха включени и допълнителни площи. Сега озеленяването ще се случи на самата територия.
– Докога Старото военно училище ще е в това изровено състояние?
– “Енерго-Про”, “Овергаз” и “Топлофикация ВТ” трябва да направят своите мрежи. В момента Общината прави всичко, което е по силите ни. Надявам се до 2 г. да влезе в сила актуализираният проект за Старото военно училище. Като търновец и аз искам час по-скоро да започнат да се случват нещата, но няма да е по-рано от две години.
Здравка МАСЛЯНКОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново