Престижно реми срещу шампиона на Хърватия

Публикувано на вт, 22 Ян. 2019
73 четения

“Етър” записа престижно реми 1:1 срещу “Динамо” (Загреб) в първата си проверка в Анталия, като водеше в резултата чак до 76-ата минута с попадение на Иван Стоянов. Съперникът води с 11 т. в първенството на Хърватия, а на вратата му бе световният вицешампион от Русия-2018 Доминик Ливакович. Статистиката показа 52 % владеене на топката от хърватите срещу 48 % на “Етър”, което говори достатъчно за показаното в двубоя.
Хърватите в първите минути наложиха подчертан превес, който обаче не доведе до опасности пред Христо Иванов. Постепенно след 10-ата минута етърци пренесоха играта напред. В 17-ата минута Иван Стоянов центрира опасно от фаул, но защитник изби в корнер пред връхлитащия Артюнин. Малко след това “Етър” спечели и втори корнер, но топката бе уловена от вратаря.
Играчите на “Динамо” създадоха две положения, като в 25-ата минута след центриране отляво Христо Иванов изби в корнер. Най-чистата възможност бе в 31-ата минута, когато силен удар на Кадзьор бе избит пред вратата от Крум Стоянов.
“Етър” издебна своя миг в 33-ата минута, когато Крум Стоянов напредна отляво и центрира пред вратата, където Иван Стоянов с чудесен удар прати топката в мрежата – 1:0! До почивката удар на съперник бе избит от Кольо Станев в корнер и двата отбора се оттеглиха при престижното 1:0 за “болярите”.
През втората част Красимир Балъков пусна в игра нови 11 футболисти. “Динамо” натисна здраво в началото и в 50-ата минута Анатоли Господинов спаси голов удар на хърватите. Етърци обаче на свой ред атакуваха опасно и по чудо не удвоиха резултата. В 58-ата минута Мане прекрасно изведе сам срещу вратата Ерик Почански, чийто параболичен удар обаче мина над гредата.
“Болярите” можеха да решат всичко в 63-ата минута, когато Дани Младенов намери Аласана Мане, който стреля опасно, но топката бе извадена в корнер. След изпълнението му Гълъбов с глава стреля опасно до гредата. До края хърватите натиснаха мощно, като в 71-ата минута опасен удар мина до лявата греда, а две минути по-късно Марио Чуже напредна и отправи чудесен удар, спасен блестящо от Господинов. В 75-ата минута обаче след центриране отляво на Майер оставеният непокрит Марио Чуже отблизо изравни – 1:1. До края лидерът на хърватския шампионат натисна здраво, но на два пъти Господинов с чудесни намеси опази вратата си и “Етър” записа престижно реми срещу водача в първенството на страната – световен вицешампион!
“Етър”: Христо Иванов, Венци Василев, Артьом Артюнин, Крум Стоянов, Кольо Станев, Илия Джамов, Никола Колев, Иван Стоянов, Велко Батрович, Флорент Боджадж, Иван Петков (Анатоли Господинов, Александър Георгиев, Иван Скерлев, Пламен Гълъбов, Здравко Илиев, Георги Сърмов, Аласана Мане, Румен Руменов, Ерик Почански, Даниел Младенов, Милчо Ангелов).
“Динамо”: Ливакович, Адеми, Майер, Рахмани, Марин, Моро, Теофиле, Стоянович, Батурина, Перич, Кадзьор (Хоркаш, Гира, Франжич, Чуже, Мател).

Балъков: “Доволен съм, много добра проверка”

“Много добра контролна среща. Това, което искаме да виждаме – добро притежание на топката, без страх от големи имена, и контрол над по-голямата част от мача. Момчетата се опитаха да изпълнят указанията и съм доволен от срещата. През второто полувреме бе нормално отбор като “Динамо” (Загреб) да реагира, даде малко повече темпо и към средата на полувремето не можахме да им отговорим на темпото. Направихме една елементарна грешка, която доведе до гол. Сашко Георгиев е нов при нас и още се адаптира, в тази зона останахме само с него и Скерлев, но не си покриха хората.
В контролните мачове е важен не толкова резултатът, а начинът на игра, да се спазва концепцията и това, което изискваме от футболистите. Доволен съм. Илия Джамов е младо талантливо момче, с добра физика, за първи път играе с нас и се представи много добре и в него има бъдеще.
Срещу “Лех” (Познан) ще подходим по същия начин – ще пуснем два различни състава през двете полувремена. Така ще е в първите два мача. Имаме си начин и схема на игра, имаме варианти, които пробваме по време на мача в зависимост от резултата и от противника.”