Илиян Стребков с бронз от световното по карате киокушин – кан в Москва

Публикувано на пт, 14 Дек. 2012
528 четения

Илиян Стребков с купата и Самир Мутишев

Изключителен успех постигна великотърновецът Илиян Стребков на завършилото в Москва Второ световно първенство по карате киокушин – кан за юноши и девойки. Участваха над 300 бойци от 35 страни сред които Русия, Япония, САЩ, Южна Корея, Нова Зеландия, Австрия, Полша, Румъния, Сърбия и други. Българската карате киокушин федерация беше представена от 13 бойци, които се пребориха за 2 златни и 2 бронзови медала. Илиян Стребков зае трето място във възрастовата група юноши (14-15 години) в категория до 60 кг. По пътя към полуфинала състезателят на “Катана” (В. Търново) записва две победи над руски състезатели в редовното време. На полуфинала губи от представител на Армения, който по-късно печели световната титла, побеждавайки японец.
“Много съм доволен от Илиян, който с представянето си през годината се утвърди като национален състезател. Конкуренцията в Москва бе изключителна, повечето състезатели показаха завидно ниво на технико-тактическата подготовка. Илиян надигра безапелационно руските състезатели, а на полуфинала се държа достойно срещу бъдещия световен шампион. След силното си представяне той получи покана за участие в силен турнир в Япония в началото на 2013 година”, коментира сенсей Самир Мутишев.
За Илиян това е второ отличие от голямо първенство, след вицешампионската титла от европейското в Сарагоса, проведено по-рано тази година. Стребков е ученик в Професионалната гимназия по електроника “Александър Попов”. В “Катана” тренира под наставничеството на сенсей Самир Мутишев.
Междувременно трима състезатели на “Катана” се завърнаха с медали от международен турнир, проведен в София, с участието на близо 180 каратисти от Англия, Русия, България и др. При деца до 12 години в категория 35 кг на първо място се класира Ива Петрова, която надви рускиня на финала. В същата категория съотборничката й Радина Арсова е трета. При юноши старша възраст в категория 80 кг бронзов медал взе Драгомир Дочев. Той постигна 2 победи, а на полуфинала падна след три продължения и 2:3 съдийски гласа. Сенсей Мутишев благодари на ЗАД “Армеец”, “Алекс ОК” и Лайтс, които са направили възможно участието на каратеките в турнира.