Есента на “Етър 1924” в цифри: Само по една победа у дома и навън

Публикувано на пн, 7 ян. 2013
623 четения

Капитанът Николай Петров (горе вляво) игра във всички 15 мача.

Катастрофално представяне на “Етър 1924” в първия му сезон в “А” група сочи и статистиката. “Виолетовите” завършиха полусезона на последното място само с 8 спечелени точки от 15-те си мача. Отборът успя само в два мача да изпита радостта от победата, в други две срещи завърши наравно, а останалите 11 изгуби.
По една победа взеха етърци на свой и на чужд терен. В първия кръг те победиха като гости с 3:2 “Монтана”, а в десетия кръг биха и на стадион “Ивайло” състава на “Ботев” (Враца) с 1:0.
Еднакво слабо може да се определи представянето им и като домакини, и като гости. Във Велико Търново те освен успеха над “Ботев” взеха и две ремита по 1:1 с “Локомотив” (Пд) и “Славия”, като допуснаха и 4 загуби – от “Черно море” и “Пирин” (ГД) с по 0:1, от “Литекс” с 0:4 и от “Ботев” (Пд) с 1:2.

На чужд терен след победата в Монтана на старта “Етър” загуби всичките си 7 останали мача – от “Берое” 1:0, “Локо” (Сф) 3:0, ЦСКА 3:1, “Миньор” 1:0, “Лудогорец” 4:0, “Черноморец” 2:1 и “Левски” 7:1…

Рекордните 28 футболисти в игра

Незапомненото текучество доведе до това треньорите Цанко Цветанов, Калоян Чакъров и Сердар Даят да ползват услугите на цели 28 футболисти в рамките на един полусезон. От тях 11 бяха чужденци, което прави около 40 % от отбора.

Най-много доверие е получил настоящият капитан на отбора Николай Петров. Той е играл във всичките 15 мача без смяна, като има 1350 минути. След него с по 14 мача са нападателят Четин Садула (1162 минути) и защитникът Милчо Макенджиев (1041 минути). Трима футболисти са с по 11 мача – Атанас Атанасов, Красен Трифонов и Тихомир Трифонов.
Най-малко е играл опитният бранител Георги Гайдаров, който има едва 17 минути. Гайдаров влезе за пръв път в шестия кръг срещу “Литекс”, но още в 17-ата минута получи тежка контузия. С два мача пък е британецът Касали Касъл.

Любопитното е, че от тези 28 футболисти в момента останаха едва дузина. 18 човека бяха освободени (16 от този списък плюс невлизалите в игра Рашков и Димов).

Едва 4 гола на “Ивайло” тази есен

Още един антирекорд записаха великотърновци през есента – за цял полусезон отборът вкара едва 4 гола на своя стадион “Ивайло”. При това първото попадение падна чак през октомври в 8-ия кръг, когато Саидходжа се разписа за равенството с “Локо” (Пд). Другите три гола донесоха победа, равен и загуба.

Интересното е, че на чужд терен “Етър” има вкарани повече голове – 6, от които обаче половината още в първия кръг за победата в Монтана. Като цяло десетте гола в 15 мача правят едва по 0.67 средно на мач. От всички тях етърци имат за цяла есен едва 2 гола, отбелязани през първите полувремена… Най-много – пет, те са вкарвали в последните 20 минути на срещите.
Получените голове са 33, средно по 2.2 на мач. Като домакини “виолетовите” са пуснали 10 гола, а като гости – 23. Най-често отборът е пускал голове между 50-а и 55-а минути – шест попадения.

Само в един-единствен мач “Етър” е оставал без допуснат гол във вратата си, а в 7 срещи не е успявал да се разпише.

Голмайсторите

От десетте великотърновски гола по 2 гола имат Саидходжа и Луис Едуардо (и двамата са изиграли по 8 мача). По едно попадение вкараха Ахмед Хикмет, Красен Трифонов, Нери, Николай Петров и Четин Садула.

В сметката на “Етър” има и един автогол – на Артур Енрике от “Ботев” (Пд), но пък двама защитници на етърци също са си вкарали автоголове – Гаджалов и Ивайло Русев.