Валерия Дончева: “Готова ли е БСП за пълна промяна?”

Публикувано на пн, 19 окт. 2020
1186 четения

БСП трябва да се опита да консолидира всички крила в партията и едва тогава да търси обединение в лявото политическо пространство. Това смята Валерия Дончева, общински съветник от левицата в местния парламент във В. Търново. Според нея последните месеци постоянно се говори за голямата промяна в БСП заради въведения за първи път пряк избор за лидер на партията. Темата за промяната отново излезе на дневен ред и след провеждането на 50-я юбилеен конгрес, след който от ръководството на левицата отпаднаха знакови лица. “Няма как да твърдим, че ще бъдем прогресивни в търсенето на широка лява коалиция, след като в самата партия има обидени и разочаровани хора, въпреки гласното твърдение, че след конгреса партията е излязла много по-обединена. Аз не съм с това впечатление, надявам се да греша, но смятам, че работата на ръководството в следващите няколко месеца до провеждането на избори – предсрочни или редовни, ще покажат дали партията е излязла наистина консолидирана”, смята Валерия Дончева. Според нея промяната в партията е частична, тъй като изборите за представители за Националния съвет и местните структури остават непроменени, такива каквито са били преди десетилетия. Това само по себе си оставя впечатлението в обществото и сред част от членовете на БСП, че се променят само “удобните части” на партията, а не се реализира цялостна промяна.
“За да бъдем изцяло честни, което е първата стъпка за спечелване на хората, е, след като прокламираме, че се прави пълна промяна в БСП, това да стане на всички нива или поне да се отвори подобна дискусия”, подчертава Дончева.
Според нея една от промените трябва да бъде свързана с начина, по който се избират членовете на Националния съвет на БСП. Досега винаги са избирани от конгреса на партията, като всяка една структура излъчва свои кандидати, което води до огромен брой претенденти. Те се подреждат с тайно гласуване и реално над 600 души се борят за 113 места. Самият избор неофициално става като различните лобита предлагат листове с желаните си списъци, за които търсят възможно най-голяма подкрепа сред делегатите. Членовете на НС се избират по вишегласие, като кандидатите, присъстващи в повече списъци, имат по-голям шанс да съберат достатъчно гласове.
“Смятам, че по-добрият вариант е всяка област да има определена квота за излъчване на кандидати за Националния съвет, която да се определя на базата на постигнатите резултати от последните национални избори – парламентарни или президентски. По този начин общинските и областни структури ще бъдат много по-мотивирани да работят за по-голямо представителство в изпълнителната власт и в ръководните органи на партията. Този вариант е по-удачен, тъй като, от една страна, в местните структури всички се познаваме, а от друга страна, ще може да се развива кадрова политика на областно ниво”, обяснява Валерия Дончева. Не крие, че винаги е имала позиция по партийните въпроси и не се притеснява да я изразява, въпреки че често хората с различно мнение биват поставяни под общ знаменател като “вътрешна опозиция” или “групата на недоволните”. Въпреки това в следващите месеци ще представи предложението си пред останалите структури в региона, за да може, ако бъде подкрепено, да бъде представено пред националното ръководство от името на областната или общинска структура на партията.
Весела БАЙЧЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново