Търновската конституция събра над 200 политици, юристи, учени и общественици

Публикувано на пн, 14 апр. 2014
935 четения

Михаил Миков с част от участниците в конференцията пред сградата на музей “Възраждане и Учредително събрание” във Велико Търново.

Председателят на Народното събрание участва в научна конференция “135 години съвременна българска държава”

Над 200 политици, юристи, общественици, политолози, социолози и научни работници се събраха в сградата на музей “Възраждане и Учредително събрание” във Велико Търново вчера. Поводът бе научната конференция “135 години съвременна българска държава”, организирана от Народното събрание, Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий” и СУ “Св. Климент Охридски” в партньорство с Регионалния исторически музей.
За първи път Търновската конституция става тема на толкова авторитетен форум. “Приетата през 1879 г. Конституция е изключително постижение, тъй като съдържа в себе си висшите ценности на българското политическо и духовно Възраждане. И днес тези нравствени и интелектуални ценности продължават да бъдат отправна точка в развитието ни като нация и държава. Повелите на Търновската конституция са намерили отражение и в новата българска Конституция, приета през юли 1991 г. Тя налага принципите на мира, хуманизма, човешкото достойнство, справедливостта и толерантността, давайки силни правни и конституционни гаранции за политическа, религиозна и културна свобода. Това са и основополагащите ценности и за Европейския съюз”, заяви при откриването на конференцията ректорът на ВТУ проф. Пламен Легкоступ. За научния форум в старата столица пристигна председателят на Народното събрание Михаил Миков. Той приветства всички участници и подчерта, че следването на повелите на Търновската конституция е в основите на модерния български парламентаризъм. “Навсякъде в България хората помнят и знаят Търновската конституция. Онези повели, които и днес ни дават свобода – на печата, на митингите, събранията и демонстрациите. Неслучайно учредителите записват онзи изключително натоварен със сила текст, че всякой роб, стъпил на българска земя, става свободен. И това се случва далеч преди 1926 г., когато формално и юридически се отменя търговията с хора. Много модерни за онова време европейски държави приемат за нормално да се търгува с човешки същества. Очевидно нашите учредители са изпреварили времето си”, категоричен бе Миков.
На форума присъства и председателят на Върховния касационен съд Лазар Груев, който представи пред участниците множество извадки от печата по времето на Учредителното събрание, за да покаже сходството на тогавашните проблеми в обществения и политически живот с днешното време. Той напомни, че духът на Търновската конституция е не по-малко значим от самия текст като юридически документ. “В тази зала е бил цветът на българската нация и народ. Първоучредителите показаха как трябва да се отстоява духът и независимостта на една държава. Това е самочувствието на един древен народ и една древна и уважавана в Европа държава”, заяви председателят на ВКС. Той подари на проф. Легкоступ факсимиле от първата страница на дневника на Учредителното събрание, което до момента се е съхранявало в библиотеката на ВКС.
Приветствени слова отправиха и министърът на образованието и науката Анелия Клисарова и кметът на Велико Търново Даниел Панов. Бяха прочетени и поздравителни адреси от премиера Пламен Орешарски, Н. Св. българския патриарх Неофит и от председателя на Висшия адвокатски съвет Ралица Негенцова. В първия ден от конференцията свои доклади по въпроси около приемането на Търновската конституция представиха председателят на Конституционния съд проф. Димитър Токушев, историците проф. Андрей Пантев и проф. Петко Петков. Научният форум ще продължи днес в старата столица и утре в София с доклади на акад. Георги Марков, проф. д-р Мария Манолова от БАН и др.
Пламен КАРАИВАНОВ
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново