Сурвакат ни с 10 на сто данък лихва и пълна торба данъчни промени

Публикувано на пн, 7 ян. 2013
582 четения

Доходите от лихвите по срочните банкови депозити вече се облагат с 10 % данък. Това се определя като най-радикалната данъчна промяна, с която ни сурвака 2013 година. Новият десятък няма да се декларира в годишната данъчна декларация. Задължението е на търговските банки да изчислят данък лихва, да ни го удържат и да го внесат по сметките на НАП. Минималната работна заплата стана 310 лева.
В сила вече е единната данъчна сметка, по която покриваме задълженията си към държавата по давност на възникването им. Окончателните данъци върху доходите вече ще се внасят на тримесечие, а не ежемесечно. Торбата с данъчни изненади се напълни с още куп промени. 
Данъкът върху разходите стана годишен и ще се внася еднократно до 31 март на следващата година. До миналата година налогът беше месечен и се внасяше до 15 число. Това е една от съществените промени, които се отнасят до корпоративното облагане. Ставката е същата като данъка върху печалбата – 10 %. Тя се начислява върху представителните разходи, социалните плащания към работниците в натура, разходите за ваучери за храна, харчовете за превозни средства, използвани от шефовете и др. От месечен в годишен се трансформира и данъкът върху приходите на бюджетните предприятия.
Авансовите вноски за корпоративния данък ще се определят на база на прогнозната печалба, декларирана от фирмите. При изчисляването им няма да се включват финансовите им резултати от минали години, както беше досега. Предприятията, чиито приходи от продажби през предходната година са под 300 000 лв., няма да дължат авансови вноски. През миналата година прагът беше 200 000 лв. Месечни авансови вноски ще правят компаниите с нетни обороти над 3 млн. лв. Ако се окаже, че предприятията са направили погрешна прогноза и дължимият годишен данък печалба надвишава с 20 на сто сумата от месечните авансови вноски, върху превишението ще се дължи лихва.
Причината за новите срокове за налозите е въвеждането на единно платежно нареждане, чрез което ще се внасят данъците и осигуровките от 1 януари. Заради него се въвежда и нова поредност в погасяването на дължимите налози – най-напред ще се чистят дълговете с най-стар падеж. Изключение има само за здравните вноски, които ще могат да се платят с приоритет.
На хората с дългове от преди 1 януари 2008 г., т. е. изтекли по давност, се дава 1 година време, за да активират давността чрез заявление до НАП.

Започна събирането на така наречения данък хонорари

В сайта на НАП вече са публикувани годишните данъчни декларации за доходите на физическите лица за 2012 г. Формулярът се състои от основна част и приложения. Попълват се само тези от тях, които се отнасят до съответния вид получен допълнителен доход извън този по основния трудов договор. Данъчната декларация може да се разпечата, да се попълни и занесе лично в офиса на НАП по постоянен адрес, да се прати по пощата или през интернет с електронен подпис. Срокът за подаване на декларацията и внасяне на дължимия данък за 2012 г. е до 30 април 2013 г. За деклариралите и платили до 11 февруари, се дава 5 % отстъпка. Същата отбивка се ползва и ако се отчетем пред данъчните с електронен подпис. От приходната агенция уточниха, че се ползва само една от двете отстъпки.
От 1 януари съдебните изпълнители могат да налагат запори на банкови сметки по електронен път. Това е регламентирано с промени в Гражданския процесуален кодекс (ГПК). Целта на нововъведението е да се спестят пари на кредиторите и длъжниците. Сега, за да блокира сметки, съдия-изпълнителят изпраща съобщение до всички 30 банки в страната и прави разход от 540 лв., който накрая се плаща от длъжника. Налагането на запор по интернет е 15 лв. и ще е значително по-бързо.
Заради промени в ГПК от Нова година обявите за всички търгове на имоти на длъжници се публикуват на сайтовете на окръжните съдилища.
От началото на 2013 г. освен в Агенцията по вписванията и в офисите на НАП фирмите ще подават годишните си финансови отчети и други документи, изисквани от Закона за счетоводството, които предприятията са длъжни да публикуват до 30 юни в Търговския регистър. Данъчните ще осигурят в офисите си задължително работно място за служители на Агенцията по вписванията, които ще приемат документите. Срокът, в който в НАП ще се приемат финансовите отчети, е до 30 март. След това документите ще се приемат само в Агенцията по вписванията.
Продължава съвместната инициатива на НАП с Националния статистически институт за подаване само на едно място на годишните отчети за дейността, които фирмите подават едновременно с декларациите си за облагане с корпоративни данъци. Възможностите са или по електронен път в НСИ, или на хартия в офисите на НАП.

С 20 лева порасна минималната работна заплата

и от 1 януари е 310 лева. От Нова година средно с 4,5 % се увеличиха минималните осигурителни прагове за 58 професии. Най-голям е ръстът в производството на медицински и зъболекарски инструменти – с 19,2 %. Сериозно нарастване има и в производството на облекло – 14,3 %. В около 40 бранша праговете остават на миналогодишните нива – така е в строителството, металургията, пътническия и товарния транспорт, журналистите. Паралелно с минималните осигурителни прагове се увеличи и максималната сума, върху която се начисляват осигуровки – от 2000 на 2200 лв. Повишаването на максималния осигурителен доход вдига тавана върху пенсиите. От 1 април 2013 г. най-високият доход за стаж и старост ще се увеличи от 700 на 770 лв. За всички останали пенсии ръстът ще е с 9,3 %.
Здравка МАСЛЯНКОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново