Студенти окупираха аудитория във ВТУ

Публикувано на вт, 29 окт. 2013
875 четения

20 студенти и докторанти обявиха вчера сутринта безсрочна окупация на 321 аудитория на ВТУ “Св. св. Кирил и Методий” в подкрепа на колегите си от Софийския университет. Те настояват за подобряване на управленския капацитет чрез кадрово обновяване на политическия стил, оставка на ръководствата на всички парламентарно представени партии, както и оставка на всички членове на ръководства на извънпарламентарните политически партии, които са били на управленски позиции във властта в периода след промените. Студентите искат още повишаване на образователния стандарт и установяване на регламент, стимулиращ качеството и др.
Ние сме политически неангажирани. Действията ни са продиктувани само и единствено от от желание за повишаване на жизнения стандарт в България и подобряване на моралния климат, заяви Светлин Тачев, който е един от окупаторите. Тачев е студент по политология във ВТУ и магистър по Национална сигурност и дипломация.
Ректорът на ВТУ проф. Пламен Легкоступ обяви, че никой не го е информирал за окупацията и няма да позволи да се пречи на учебния процес във висшето училище. Професорът заяви, че не може да подкрепи политическа дейност в университета, тъй като тя е забранена в Закона за висшето образование. “Ако студентите окупатори издигнат искане за повишаване грижата на държавата към университетите, аз лично ще ги подкрепя, но не бих ги подкрепил в това да блокират работата на университета. Законът трябва да се спазва и ще предприема действия, разрешени от него”, каза проф. Легкоступ.
Студентският съвет към Великотърновския университет “Св. Св. Кирил и Методий” се обяви против изразяване на политически пристрастия и на протест към дадена политическа ситуация в държавата.
Председателството на Студентския съвет излезе с декларация, в която се казва, че това е нарушаване на учебния процес, морала и академичните принципи в науката. “Без значение какво е управлението в България и какви са политическите възгледи на всеки от нас – дали подкрепяме, или не подкрепяме сега действащото правителство, място на тези проблеми и разрешаването им не е в университета.
Нека в дните на разединение на нацията ние да предложим алтернативата – обединение в името на академичните принципи, се казва още в декларацията.
Посещението на евродепутата Филиз Хюсменова във Великотърновския университет бе отменено заради окупацията на 321 аудитория. Хюсменова трябваше да изнесе пред студенти лекция на тема “Политиката на Европейския съюз за младежта”. Заради създалото се напрежение Хюсменова е предпочела да не идва, съобщи проф. Пламен Легкоступ.
Студентска окупация вчера имаше и в НАТФИЗ, УНСС, Пловдивския университет, Нов български университет и Техническия университет.

На 13 юни 1990 г. група студенти от ВТУ обявяват стачка в подкрепа на исканията на студентите от СУ “Св. Климент Охридски” и окупират сградата на Ректората.
Тръгвайки от митинг на СДС в центъра на града, те затварят главния вход на университета с няколко пейки. Покойният вече ректор Георги Данчев не е допуснат в кабинета си. Постепенно окупацията се разгръща и продължава повече от месец. Стачкуващите създават щаб, дават дежурства, дори издават вестник. Десетки великотърновци ги подкрепят с храна и продукти и се включват в импровизираните митинги всяка вечер пред университета. Исканията им са десетки и включват сериозни промени в обществено-политическия и академичния живот. Окупационната стачка е прекратена в началото на юли същата година. 
Сред тези, които първи застават “на барикадите” пред ВТУ и са сред най-активните участници в окупацията тогава, са издателят и бизнесмен Иван Габеров, Борис Луканов – експерт по маркетинг, реклама и връзки с обществеността, журналистът Стефан Ташев, преводачът Николай Зарков и др. Какво мислят бившите стачници за събитията във ВТУ сега, 23 години по-късно?

Иван Габеров: “Сегашните деца не са част от нищо, освен от едно виртуално социално пространство”
Двата протеста не си приличат почти по нищо. Първо, когато ние създадохме организация, нямахме намерение да окупираме университета. Направихме Независимата студентска лига няколко дни след като беше свален диктаторът Живков, окупирането на университета се наложи 7-8 месеца по-късно. Сега виждаме окупация без каквато и да е друга подготовка, без нищо, което да подсказва, че младите хора знаят какво искат.
Второ – ние окупирахме ВТУ с една малко по-различна идея. Тогава във Велико Търново бяхме против студентските дружества, приписвани на организация на Емил Кошлуков, защото те ни се струваха като поредния официоз и създадохме една напълно автентична студентска организация. Опитахме се да покажем, че автентичността е по-важна от масовката.
В София и тук в момента се извършват действия, които се опитват да върнат ГЕРБ на власт, а ние не се опитвахме да връщаме никого на власт, а да осигурим ново бъдеще за България.
Най-голямата разлика е в това, че ние тогава бяхме част от това население, което се чувстваше репресирано, докато тези деца не са част от нищо, освен от едно виртуално социално пространство. Тогава ние смятахме, че действията ни са вид саможертва спрямо репресивния апарат, който ни дишаше във врата, сега има само едни виртуални намерения, зад които има някаква идея.
Борис Луканов: “Длъжни сме да подкрепим студентите, за да довършат това, което ние не успяхме”
Има и прилики, и разлики между двата протеста. Разликите са в това, че по онова време нещата стояха много по-лесно откъм това да заемеш позиция – или си срещу комунизма и тоталитаризма и си за демокрация и промяна, или си поддръжник на старото. Сега е много по-различно, защото уж вече сме демократична страна и е много по-трудно да се избере позиция, защото вече не са само две. Хората са свикнали да подхождат резервирано и към най-чистите намерения и от тази гледна точка на тези студенти сигурно им е по-трудно.
Двете окупации си приличат, поне се надявам да е така, по чистите пориви и желанието за повече морал в обществения живот.
Големият проблем е, че не успяхме да се освободим от остатъците на комунистическото минало поради един куп грешки, които бяха извършени от политиците по време на прехода. Оставихме хората от службите сега да дърпат конците, не беше приет закон за лустрацията.
Аз лично подкрепям студентите напълно, длъжни сме да им дадем шанс, длъжни сме да повярваме, че мотивите са им чисти, за да довършат това, което ние не успяхме.

Стефан Ташев: “Тогава бяхме по-многобройни и по-мобилизирани”
Разликата между студентската стачка през 1990 г. и сега е голяма. Първо, заради самите студенти. Преди 23 г. ние бяхме доста по-бедни, но по-задружни. Тогава бяхме по-многобройни и по-мобилизирани. Бяхме обвинявани в политикантстване както сега, но по време на стачката нямаше никаква политика. Напротив, ние свършихме мръсната работа. Но пък успяхме да издействаме и доста привилегии за студентите тогава – избори на студенти в Академичния съвет, нови правила за настаняване в общежития, без задължителен подпис за присъствие на лекции и т.н. Сега нещата са различни.
Има огромен брой студенти, над 270 000, и 50 ВУЗ-а, по-голяма част от образованието е платено и корупцията е много по-голяма. Така че срещу тези хора, които окупираха СУ, ще има повече съпротива. Което е нормално. Нещата доста са се променили за 23 години. Но и сегашните студенти, които напълно подкрепям, могат да издействат различни промени за самите тях.

Николай Зарков: “Младите хора си приличат по това, че не искат да живеят в общество на лъжа и лицемерие”
Нещата в България не се променят, начините на протест също. В политически аспект може би не сме мръднали много за тези 23 години. Когато студентите излязат да протестират, те не го правят в защита на дадени политики, а заради своето бъдеще, което е и бъдещето на България. Във всяка една епоха те са били моралният коректив на това, което се случва.
Моето мнение е, че трябва да се вслушваме в това, което ни казват тези млади хора. Те си приличат по това, че не искат да живеят в общество, в което властват лъжата и лицемерието. В последните години ме притесняваше, че студентите не бяха граждански активни и сега това е на път да се промени, което ме радва.

Весела КЪНЧЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново