Стефан Стефанов, председател на Български пчеларски съюз – 1899 г. Сладък сироп от Китай, вместо мед, залива пазара у нас

Публикувано на ср, 7 май 2014
2200 четения

В момента създадените у нас пчеларски организации решават лични интереси. Затова те трябва да се заличат и да се създаде една нова единна организация. Тя трябва да се ръководи от млади хора с опит в бизнеса и с най-малко 50 кошера в пчелините, заяви и Стефан Стефанов, пчелар от 30 г. и собственик на най-големия пчелин у нас и 2100 кошера. Създадена е и фабрика за преработка на мед и складове към него, а сега Стефанов отваря магазини в страната за продажба на биологичен мед. Има още собствена лаборатория за физико-химичен анализ на меда, който изкупува от пчелари. За съжаление в МЗХ няма нито един служител, който да разбира от пчеларство. Назначават млади хора, които знаят езици, но нямат опит и не са полезни на пчеларите, коментира още председателят.
Според него производството на мед у нас е в сивия сектор на икономиката. Смята се, че пчеларите в България са 50-60 000 души. Но по регистрационни документи те са 3000 души. Останалите продават меда си без всякакви документи, за да не плащат данъци. Иначе искат да получават субсидии, за да бъдат пчелари.
Напоследък гърци масово изкупуват български мед също без документи и анализи и няма кой да ги спре, сподели с тревога Стефанов. В същото време БЧК , вместо да закупи български мед, осигури близо 1000 т китайски за социално слаби, влязъл като полски, който де факто не е мед, а менте. Докладвахме на правителството за тази измама, но нищо не се прави.
Отделно сладък сироп с фруктоза от внос, вместо мед, залива българския пазар, обикновено китайски, но хората трудно разпознават истинския от ментето. Той съдържа изосуид . Това е т. нар. интертна захар, чиято молекула е променена чрез прибавяне на ензими и тя се използва широко в хранителната промишленост. Това е фалшив мед, защото не съдържа лечебните качества на истинския мед. И парадоксът е, че качественият български мед се изнася в чужбина, където се използва за подобряване на местния мед. А в България хората консумират вносни ментета, заяви Стефанов. И допълни, че недобросъвестни пчелари у нас също злоупотребяват. Купувал съм мед с антибиотици, сулфонамиди, още недозрял, при който бързо започват киселинни процеси. Затова се правят предварителни анализи, но пък пчелари подменяли тенекиите след това и продукцията се оказвала некачествена.
За мен пчеларството има голямо бъдеще и няма по-лечебни продукти от меда, прашеца и прополиса и млечицето. Но всички пчелари трябва да бъдат равни пред закона и да гарантират качеството на меда, който да се таксува като лекарство. И ако медът е фалшив, да има глоби по Закона за лекарствата. Защото при меда не съществуват допустими количества за наличие от пестициди, лекарства и др., както при млякото и месото. А това е почти невъзможно при това интензивно земеделие, при което се гонят добивите. Но има и вариант пчеларите да преместват пчелините в чисти от земеделие зони, когато има пръскане. Има такива в страната, а и пътища до тях, предлага Стефанов.
А що се отнася до правилата при пръскане на цъфтящите земеделски култури, то те не се спазват от арендаторите, затова много от пчелите умират, е категоричен дългогодишният пчелар. Според него, ако се въведе строг контрол при пръскането, смъртността ще намалее.
Вася ТЕРЗИЕВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ  

loading...
Пътни строежи - Велико Търново