Проф. Пламен Легкоступ предупреди: Университети ще затворят врати заради намалените бюджети

Публикувано на пн, 30 юни 2014
433 четения

Ректорите на държавните вузове и синдикатите у нас искат компенсации от 22 237 877 лв., ако бъдат приети промените в Закона за висшето образование, които предвиждат намаляване на студентските такси. Това съобщи доц. Лиляна Вълчева, председател на националния браншови синдикат “Висше образование и наука” към КНСБ по време на форум “Финансиране на държавните висши училища”, който се проведе в петък във Великотърновския университет. На форума присъстваха ректори и зам.-ректори от 22 висши училища по технически, хуманитарен и икономически профил, а също и представители на синдикатите на ВУЗ-овете.
Законопроектът, внесен от група депутати от левицата в края на януари, вече е обсъждан на първо четене в Комисията по образование в Народното събрание. Той предвижда таксите да паднат до 30 процента от държавната субсидия, както беше преди четири години. Тогава правителството на ГЕРБ намали издръжката на един студент средно на 693 лв. и в същото време увеличи таксите до 2/3 от размера на субсидията, обясни Вълчева. Независимо че има становище на ректорите и браншовите синдикати, още няма решение по законопроекта. Ако се приеме сегашното предложение, то ще влезе в сила от 1 януари 2015 г. и тогава годишните бюджети на държавните университети ще намалеят от 1 до 3, 6 млн. лв., подчерта Вълчева.
Най-много ще бъде намалението на бюджета на УНСС, който ще загуби 3,6 млн. лв. Следват СУ “Св. Кл. Охридски” със загуба от 2,9 млн. лв., Пловдивският университет с 2,4 млн. лв. и т.н. ВТУ ще има бюджет, по-малък с 1,5 млн.лв. Ректори и синдикати са изчислили, че 22,2 млн. лв. ще компенсират загубите на висшите училища, затова ръководствата настояват тази компенсация да бъде приета с постановление на МС, преди да бъдат гласувани промените.
Като пример за намалени такси доц. Вълчева посочи, че в момента студент в Русенския университет при коефициент 1 плаща семестриална такса от 420 лв., което е 60 % от базовия норматив. Ако таксата стане до 30 %, студентът вече ще плаща 208 лв. – 212 лв. по-малко. Това намаление ще се отнася до 937 студента, а общо загубата от таксите става 178 644 лв. По същия начин са изчислени загубите и за другите университети.
Ние не сме срещу по-ниските такси, но предупреждаваме, че с промените в Закона за образованието през следващата година ще има университети, които ще бъдат принудени да затворят врати, поради намалените си бюджети, заяви ректорът на ВТУ проф. Пламен Легкоступ.
Ректорите са притеснени и от факта, че всяка година за новия прием на студенти от септември до декември висшите училища не получават от бюджета на държавата допълнителни субсидии. Те споделиха още, че държавата взима субсидията за отпадналите след първия семестър новоприети студенти. Например за 2013-2014 г. общо в страната са приети 72 360 първокурсници, от които в държавните ВУЗ-ове – 57 274 души, а в частните – 15 086 души. След първия семестър в държавните са останали 52 950 студента, а в частните – 11 200 души. Или общо са останали 64 000 първокурсници след първия семестър. Вместо средствата на отпадналите студенти да останат като компенсация за първия семестър от септември до декември, МО едва ли не санкционира висшите училища и им прибира заложените в бюджетите средства. Затова е постоянният спор предимно с финансовото министерство, с МО сме постигнали съгласие, каза доц. Вълчева.
Искането на синдикатите, подкрепено от ректорите, ще бъде изпратено до Народното събрание. Държавните ВУЗ-ове настояват компенсацията да им бъде изплатена до края на годината. Ако не постигнем тази договореност, имаме достатъчно законови средства, за да не допуснем промяна в Закона за висшето образование, каза доц. Вълчева.
Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново