Проф. Христо Бонджолов е новият ректор на ВТУ

Публикувано на вт, 26 май 2015
2096 четения

Проф. Христо Бонджолов спечели изборите за ректор на Великотърновския университет. Досегашният декан на Филологическия факултет победи със 169 гласа, а за неговите опоненти гласуваха общо 146 души. Проф. Петко Ст. Петков събра 70 гласа в своя полза. За проф. Милко Палангурски са дали своя вот 54 души, а единствената дама в надпреварата проф. Стела Дерменджиева събра 22 гласа. 318 членове на Общото събрание гласуваха за избор на нов ректор вчера, като три от бюлетините бяха недействителни.
“Тревожното е това, което представи ректорът в своя отчет, а именно – колко пари има по сметката на ВТУ. Това означава, че още от утре (бел.р. днес) трябва да се търсят средства за заплати, които да се платят вдругиден. В презентацията на проф. Легкоступ беше посочено, че някакви средства ще дойдат допълнително, но не се знае кога. За мен финансовото състояние на ВТУ е един от най-тревожните въпроси, с който ще трябва да се справим час по-скоро. Учебната работа също е много важна, но първо трябва да формираме бюджета, да видим какво можем да направим в тази кризисна ситуация и как да излезем от нея. Затова в моята концепция съм спестил максимално обещанията и съм представил реалността”, каза в своето обръщение пред академичната общност проф. Бонджолов.
Изборният ден във ВТУ продължи повече от 13 часа, а гласовете за новия ректор бяха преброени около 21,30 часа. За първи път в демократичната история на вуза журналисти не бяха допускани в аулата, където заседаваха членовете на Общото събрание. На предишни избори представителите на медиите имаха възможност да слушат и наблюдават дебатите в залата от третия етаж на аулата, заедно със служители на ВТУ и пенсионирани преподаватели, които не членуват в Общото събрание. Вчера сутринта обаче управителният орган на висшето училище гласува външни лица да не бъдат допускани в залата. Не беше подкрепено и изричното искане на доц. Иван Лазаров, който настояваше, с цел по-голяма прозрачност, всички желаещи да могат да присъстват в залата като слушатели.
Изборите за нови органи на управление в търновската алма матер не минаха без размяна на остри реплики и взаимни обвинения. Още в началото членовете на Общото събрание от студентската квота заявиха, че не желаят да участват в преброителната комисия.
Студентите обясниха, че се чувствали обидени, защото постоянно ги обвинявали в корупция. Първата сериозна дискусия беше породена от искане на кандидата за ректор проф. Милко Палангурски. Той предложи съставът на Академичния съвет да се избира на квотен принцип, както и да се увеличи броят на членовете му от 39 на 45. 309 души участваха в гласуването, като със 117 гласа “за”, 165 “против” и 11 “въздържал се” предложението не беше прието.
По време на обсъждането как да изглежда бюлетината за избор на членове на Академичния съвет напрежението в залата ескалира, а някои от избирателите демонстративно напуснаха аулата. Проф. Живка Колева – Златева предложи върху бюлетината да бъдат изписани само имената на кандидатите по азбучен ред, а цифрите във вече направената подредба на имената да бъдат премахнати. Друг преподавател настояваше за пренареждане на списъка с кандидатите за членове на АС. “Колегите от различните факултети не се познават. Затова е добре всеки факултет сам да избира свои представители в АС. Предишните избори се проведоха по същия позорен начин и така в състава на съвета не попаднаха нито един професор и доктор на науките”, не скри възмущението си проф. Златева. Нейни колеги коментираха, че списъкът с “правилните” кандидати, чийто номера трябва да бъдат оградени по време на избора, вече се разпространява сред членовете на Общото събрание.
“Съзнателно и неотклонно по време на предизборната кампания следвах линия на позитивно поведение. Не съм си позволявал да критикувам, обвинявам, камо ли да очерня някой от другите кандидати. Позволих си само да изразя ясно и категорично мнението си, че не приемам за нормално и академично един от кандидатите да е привилегирован чрез ярко и непрестанно демонстрираната подкрепа на ректора за неговата кандидатура. Ако и да е нормално като негово човешко право, тази пристрастност на работодателя неминуемо обвързва целия властови ресурс и административен апарат, които са му подчинени, с привилегирования кандидат”, сподели преди гласуването проф. Петко Петков.
“Моята цел е спешна промяна в академичните взаимоотношения и ценности, а тя може да започне със смяна на нагласите за избор на ректор. Другото означава нежелание да се подходи към съдържателен и структурен анализ на състоянието на университета”, заяви проф. Стела Дерменджиева. “Обвиняват ме, че съм против традицията, а традицията означава съхранение на нещо добро. Във ВТУ е традиция да се нарушава законът”, обяви проф. Палангурски, а след това изброи някои от нарушенията, които той е видял. “В състава на Общото събрание са включени лица, признати за хабилитарани, още преди да е приключила процедурата им. Продължаването на мандата на Студентския съвет в новото Общо събрание е нарушение на куп членове от Закона за висшето образование. Партийна намеса в академичния живот на университета – това съм го преживял, партийни принципи в подбора на Студентския съвет – също, партийни назначения – също”, коментира професорът.
Проф. Радослав Радев и проф. Даринка Гълъбова са новите стари председател и зам.-председател на Общото събрание на ВТУ. Тази двойка събра 203 гласа в своя подкрепа, а за техните опоненти доц. Минко Хаджийски и проф. Румен Янков са гласували 113 души. Контролният съвет отново оглави доц. Костадин Млячков, а негов заместник стана доц. Олег Асенов.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново