Прависти, информатици и педагози от ВТУ имат най-добра реализация на пазара на труда

Публикувано на пн, 3 февр. 2014
2034 четения

“Теория и управление на образованието”, “История и археология” и “Филология” са най-добрите професионални направления във Великотърновския университет. Те се нареждат в Топ 3 на новия рейтинг на висшите училища, който Министерството на образованието и науката оповести в края на миналата седмица. Първата научна област оглавява класацията на вузовете, а останалите две заемат почетното трето място в оспорвана конкуренция. Още две направления, според дадените им точки и проценти, също са трети. Това са специалностите от направленията “Изобразително изкуство” и “Религия и теология”, но при тях са класирани съответно пет и четири висши училища. Специалността “Право” също има добри позиции. Тя е класирана на четвърто място след Софийския университет, УНСС и Пловдивския университет.
Актуализираният вариант на рейтинговата система дава много нови възможности, за да улесни кандидат-студентите и техните родители при избора на желаната специалност. Системата за първи път предоставя актуална информация за връзката между обучението и реализацията на завършилите на пазара на труда.
Според статистиката с най-високи заплати могат да се похвалят подготвените във ВТУ юристи, които имат среден осигурителен доход в размер на 951 лв. 77 на сто от завършилите “Право” прилагат придобитото образование, а едва 5 % са безработни. Отлична реализация имат още дипломантите от направление “Информатика и компютърни науки”, с което ВТУ заема пето място в класацията на вузовете. При тях безработни са едва 2,9 % от завършилите, 61 % са се реализирали като IT специалисти, преподаватели или държавни служители. Техните средни възнаграждения са 864 лв. Същите пари получават и завършилите направление “Икономика” във ВТУ, с което университетът е на 11-о място по рейтинг. Там 43 % работят по специалността, а безработните са 5,63 %. На добри доходи се радват и випускниците от направление “Администрация и управление”, които получават средно по 884 лв. Със специалностите от това направление търновската алма матер заема седмо място в класацията. Безработните администратори са 5 %, а близо 68 % от завършилите са си намерили различна работа от това, за което са учили.
Според рейтинговата система над 50 % от завършилите направление “Педагогика” във ВТУ работят като преподаватели, а декларираните от тях доходи са средно около 642 лв. Това са специалностите, чиито възпитаници после намират добра реализация, а безработицата сред завършилите е 7 %. Едва 19 на сто от психолозите обаче стават преподаватели, а 55 % работят друго. 58 % от кадрите на направление “Туризъм” също не са успели да си намерят работа по специалността, а наученото в университета прилагат 20 %. 10 на сто стават административни служители, а 17 на сто са ангажирани в сферата на персоналните услуги. Продавачи стават 11 % от завършилите Факултета по изобразителни изкуства във Велико Търново, а 59 % работят в сфери, различни от изкуствата, сочат данните на МОН. И от филолозите 11 % продават в търговски обекти, а най-висок процент – 21, са продавачите, завършили история и археология във ВТУ.
С своето направление “Военно дело” Националният военен университет “Васил Левски” има най-добри позиции. Там търновският вуз си дели първото място с Военната академия “Г. С. Раковски” и Военноморското училище във Варна. Оказва се, че 97 на сто от завършилите са държавни служители, като по-голяма част от тях са военни, а безработицата е 0,74 %. Средният осигурителен доход за работещите в тази област е 1174 лв. Трета позиция има Военният университет със специалностите си в областта на електрониката, електротехниката и автоматизацията, които се развиват във факултета в Долна Митрополия. 30,56 % от завършилите това направление са държавни служители, близо 14 на сто са ангажирани в приложни области в природните и техническите науки, а 41,6 % работят друго.
По-назад е вузът в класацията по направлението “Администрация и управление”. Не са добри позициите и сред вузовете, които имат специалности в сферата на националната сигурност и направление “Обществени комуникации и информационни технологии”. В останалите направления НВУ е в средата на списъците.
Според обновените данни в рейтинговата система за 2013 година близо 25 % от завършилите висше образование в България през последните 5 години не се осигуряват в страната. Делът на безработните сред завършилите е 4,15 %, а средният им осигурителен доход е близо 868 лева. По-малко от половината (46 %) наети висшисти работят на позиция, за която се изисква висше образование.
Най-ниска безработица (под 1 %) и най-висока степен на приложение на придобитото висше образование (над 90 %) се наблюдава сред завършилите в професионалните направления Медицина, Фармация, Стоматология и Военно дело. Студентите в тези направления, наред със студентите по Право, имат и най-висок среден успех от дипломата за завършено средно образование (над 5,30).
Сред завършилите най-масовото професионално направление Икономика (с над 60 хиляди студенти) безработицата достига 4,5 %, делът на заемащите позиции, за които се изисква висше образование, е 37 %, а средният осигурителен доход е 871 лева.
Среден месечен осигурителен доход над 1000 лева имат завършилите 10 професионални направления, сред които Военно дело, Информатика и компютърни науки, Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми, Математика, Обществено здраве, Медицина, Комуникационна и компютърна техника, Политически науки, Металургия, Електротехника, Електроника и автоматика.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново