Политологът Иво Инджов пред “Янтра ДНЕС”: “ГЕРБ и БСП трябва да си пишат домашното за местните избори”

Публикувано на пн, 17 юни 2019
690 четения

– Доц. Инджов, как ще анализирате резултатите от европейските избори?
– Резултатите затвърдиха статуквото в България и бяха очаквани с оглед на промените, които настъпиха в същинската фаза на предизборната кампания. Нека не забравяме, че всяка кампания продължава много по-дълго и че месец преди изборите БСП вече се беше изравнила електорално с ГЕРБ. Дори според някои социологически проучвания имаше минимална преднина. Ако се беше запазила същата картина, сега резултатите щяха да бъдат доста по-различни. Но поради две причини се стигна до сегашното съотношение на силите. Първо социалистическата партия проведе погрешна предизборна кампания, като заложи изключително много на антикорупционната риторика. По този начин отблъсна част от избирателите – по-умерените, центристки настроените, не подкрепящи ГЕРБ, които не виждат всички проблеми, сведени само до корупцията. Не, че тя е маловажен проблем, напротив. Корупцията в управлението стана причина премиерът Бойко Борисов лично да се заеме с предизборната кампания. Той разчисти част от водещите фигури в правителството, отстрани Цветан Цветанов като втори човек в ГЕРБ и взе кампанията на ръчно управление. Това стана точно месец преди изборите, когато се видя, че “апартамент гейт” и “къщи за тъщи” нанасят големи електорални щети на партията. Обиколките му с джипа в страната, ръкостисканията с хората и излъчването на всичко това в профила му във фейсбук изиграха важа роля за “обръщане” кампанията и допринесоха за победата на ГЕРБ. Ако се върнем отново към БСП, мога да кажа, че освен риториката бяха сбъркани и стратегическата, и идеологическата линия на кампанията.
– Какво по-точно имате предвид?
– Те искаха да предизвикат предсрочни парламентарни избори чрез резултатите на евровота, което по принцип много трудно би се получило. А и електоратът на Столетницата никога не е имал мотивация да гласува активно на евроизбори, защото привижда решение на проблемите си на национално ниво. Големият проблем на БСП отново беше, че тя не предложи автентичен идеологически продукт на избирателите. Непосредствено преди изборите под лидерството на Нинова партията сърфираше на вълната на т.нар. консервативно ляво и на националпопулизма, защитаваше “традиционните семейни ценности”, бореше се с “джендъра” и Истанбулската конвенция. За малко тази линия на поведение не доведе до изключването на Сергей Станишев от листата, който сега е най-европейското лице на БСП. В партията обаче така и не се е провел разговор за неговото наследство, за прегръщането на част от неолибералните постулати, например на плоския данък, по времето, когато беше лидер. На този фон по време на кампанията БСП натисна педала на антикорупционна тематика. Така хората се объркаха и не успяха да видят една водеща сюжетна линия, не получиха надежда, сигурност и увереност за бъдещето на България в ЕС.
– По какъв начин сътресенията в БСП ще се отразят на левицата?
– Сътресенията могат да доведат до смяна на лидера. Както знаем, вече има задействана процедура, макар че през последните дни започнаха да излизат, очевидно режисирани декларации от общински и областни организации на БСП, които молят Корнелия Нинова да си оттегли оставката. Голямата битка е дали и кога да се проведе пряк избор на партиен лидер – той да бъде избран от всички членове на партията. Ако вътрешнопартийната опозиция успее да го отложи за времето след изтичане на мандата на сегашния председател, който ще бъде наследен за една година от някой от заместниците, има реални шансове да спечели битката. Това може да стане и ако конгресът реши не партийните членове, а делегатите да избират лидера, както беше до неотдавна. Ако се отиде на пряк избор преди местния вот обаче, Нинова има големи шансове отново да оглави БСП. По-важното за мен е какъв идеологически профил ще предложи партията на своите избиратели в навечерието на местните избори и дали ще започне да се занимава със социалните теми, които засягат “малкия” човек и хората на труда. БСП трябва да спре да играе на два терена, с които няма нищо общо: на консервативния и националпопулисткия, където са ВМРО, “Възраждане” и др., както и на терена на ГЕРБ, която определено е лидерска партия.
– Излизането на Елена Йончева от вътрешнополитическа сцена по какъв начин ще повлияе на БСП?
– Не бих казал, че ще има голямо влияние, защото Елена Йончева имаше колоритно присъствие на вътрешнополитическата сцена, но това бе за много кратко време. Тя беше основният двигател на тази антикорупционна линия и направи няколко разкрития за управляващите, по които в момента текат проверки на прокуратурата. Но както казах, една партия не може само да повтаря колко опасна е корупцията, подобно на лафа на Мирча Кришан, че краставицата съдържа 99 % вода. БСП трябва да се докаже като реална алтернатива на ГЕРБ и затова излизането на Йончева от националната политика няма да се отрази на партията.
– Ще съумее ли ГЕРБ да мобилизира електората си за местните избори?
– ГЕРБ излиза със самочувствие от изборите, но и с вдигнат жълт картон, защото на тях достигна най-ниското си до момента електорално ниво, а ниската избирателна активност беше звучен шамар за всички политически партии. Видя се, че ГЕРБ няма такава категорична доминация в София и други големи градове, въпреки че е победител. Има много проблеми в София с непрекъснатите скандали с ремонта на градския център, в Пловдив местната власт се представи неубедително по темата “европейска столица на културата”, във Варна също постоянно излизат проблеми. Така че победата на ГЕРБ не е гарантирана. Партията досега успява да печели и може би пак ще спечели, ако БСП не успее да реагира адекватно и продължава да затъва във вътрешно-партийни битки.
Факт е обаче, че и двете партии, както и ДПС, което също не се представи убедително на евровота, буквално на следващия ден след него започнаха предизборно ухажване на електората, наблягайки на социалните теми. Първо ДПС поиска диференцирани ставки за ДДС за някои важни стоки от първа необходимост, след това БСП припомни, че тя отдавна е предлагала това, а ГЕРБ надцака с радикалния законопроект за орязване на партийните субсидии от 11 на 1 лв. – за да контрира огледалното популистко искане на Слави Трифонов. Превключването от темите “корупция” и “асфалт” на ДСС и партийни субсидии – плачещи за подобрения сфери, макар че нямат връзка с местните избори, подсказват как партиите ще ухажват избирателите за есенния вот. Интересно ще бъде и дали той ще финализира разпада при т.нар. Обединени патриоти и в каква кондиция ще се яви на него “Демократична България”. Дали ще запази единството си от европейските избори, като стъпи на нелошата си електорална база в големите градове и особено в София, и дали ще успее да я мотивира за гласуване.
– Изключването на Цветан Цветанов може ли да доведе до разцепление в ГЕРБ и да видим нови политически играчи на предстоящите местни избори?
– Малко вероятно е появата на нови политически играчи на местните избори поради тяхната специфика – техният дебют би трябвало да се очаква при предсрочни парламентарни избори. Със сигурност Цветанов разполага с много информация и само той знае дали би я използвал и по какъв начин. Но въобще не допускам разцепване на ГЕРБ. Според мен с течение на времето партията ще продължи да се свива, защото хората ще бъдат уморени от толкова дълго присъствие във властта. А и както казах, възможно е да се появят нови политически алтернативи.
– Очаквате ли нови политически скандали?
– Със сигурност игрите преди местните избори ще бъдат доста по-мръсни, защото кампанията ще бъде децентрализирана и в общините играе много по-голям финансов интерес, отколкото на евровота. Освен това двете водещи партии – ГЕРБ и БСП, трябва да си пишат домашното при усложнени за тях условия. Несъмнено ще има и черен пиар. Въпросът е той да не доминира изцяло в кампанията, защото хората трябва да са убедени, че гласуват за политици, които ще работят отговорно и компетентно за проблемите на съответната община през следващите 4 г.
– Ще има ли европейско разследване на скандала с къщите за гости?
– При скандала “къщи за тъщи” стана ясно за неправомерното изразходване и може би присвояване на европейски пари по Програмата за развитие на селските райони. Нормално е да има разследване от компетентните европейски органи съвместно с българските и да бъде изяснена цялата картина и какъв е размерът на злоупотребите.
– За местните избори ще има ли по-голяма избирателна активност, или тези скандали, на които станахме свидетели последните месеци, ще отблъснат още повече хората?
– Със сигурност тя ще бъде по-голяма. На местните избори активността по правило е по-висока, отколкото на евроизборите, макар че е по-ниска от парламентарния вот. Но затова са предизборните кампании – за да мобилизират хората да гласуват. Всички партии трябва да положат сериозни усилия, за да убедят гражданите, че си струва да гласуват. Гражданите трябва да разберат, че ако те не се интересуват от политика, то политиката се интересува от тях дори на местно ниво – като се започне от сметосъбирането, мине се през градския транспорт, парковете и градинките и т.н., и т.н.
Весела БАЙЧЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново