15 173 кирпичени къщи има във Великотърновска област, сочат данните на териториалното статистическо бюро. Всяка пета къща по селата в региона е в тази група. Изследването на жилищния фонд показва, че къщите от пръти и кал не са изключение и в градовете, където са 4 на сто от общия жилищен фонд.
17 344 от жилищата в региона са в 589 панелни блокове. Като се сумират с пръстените къщи, излиза, че една трета от жилищния фонд във Великотърновска област е панел или кирпич, сочат данните на ТСБ.
Официалните данни на статистиката за миналата година показват, че жилищният фонд във Великотърновска област се състои от 89 021 жилищни сгради, което е ръст от 0,1 на сто за една година. 59 на сто от домовете са в градовете, а останалите са в селата. Няма данни колко са обитаемите жилища.
Всяко трето жилище е просторно с повече от 4 стаи. 60 на сто от домовете са с по три стаи. Боксониерите са само 5,8 на сто. Полезната площ на жилищата в областта е 10,845 млн. кв. м или с 0,3 % повече в сравнение с година по-рано. В градовете тя нараства с 0,4 %, а в селата – с 0,1 %. Най-голяма полезна площ на човек от населението е регистрирана в община Сухиндол – 63,4 кв.м, следвана от община Елена – 62,1 кв. м, а най-малка е в община Свищов – 35,5 кв. метра. Предпоследното място е за Велико Търново, където на човек се падат средно по 40 квадратни метра за обитание. В община Сухиндол за всеки жител има по едно жилище. В Г. Оряховица се живее най-пренаселено, защото съотношението е 2 към 1.
Здравка МАСЛЯНКОВА, сн. Бранимир БОНЕВ