Създаване на мобилно приложение, което да уведомява гражданите за затворени улици, аварии и ремонти във Велико Търново, предлагат общинските съветници Стилян Найденов и Момчил Иванов. То е едно от десетте предложения, които те правят за включване в Инвестиционната програма на Общината за 2025 г.
Приложението ще има изключително практическо приложение и ще уведомява своевременно както гостите така и жителите на старата столица в реално време кои улици са затворени и какви са обходните маршрути, които те могат да използват за предвиждане. По този начин ще се избегне опасността от създаване на тапи и задръствания, особено през активния туристически сезон, когато в Търново ежедневно идват десетки леки автомобили и автобуси с туристи. Освен в това мобилното приложение може да се включи още и информация за сигнали, свързани с вандалски прояви, както и такива за празнични и фестивални прояви и събития.
Друга част от предложенията на двамата съветници са свързани с промяна и подобряване на градската инфраструктура. Изготвяне и въвеждане на нова организация на движението с еднопосочен трафик в района на стадион „Ивайло“ и ДКС „В. Левски“, изграждане на велоалея в района на старото военно училище и по крайбрежието на Янтра, почистване на крайбрежните участъци от моста на бившия хлебозавод и южния пътен възел – зацветяването и осветяването им, оформяне на алеи за велосипедисти, разходка и спорт, както и кътове с паркова мебел. Сред предложенията се предвижда също и изграждане на допълнително видеонаблюдение за паркове, детски площадки и зони за отдих на територията на цялата община. Съветниците искат още и изграждане на три нови пътни връзки. Едната от ул. „Тодор Балина“ към тренировъчния терен на спортен комплекс „Ивайло“ и спортните зали между него и основния стадион. Втората е от ул. „Магистрална“ към ул. „Н. Габровсдки“ за обслужване на бъдещата нова автогара, а третата връзка да е от кв. „Варуша“ към улиците „Бузлуджа“ и „Зеленка“.
Съветниците искат още и да се въведе абонамент за живущи, 30% от местата на определените за паркиране улици, но само до 1 автомобил на семейство или наемател. Друго тяхно искане е да се повишат драстично глобите за еконарушителите и да се създаде общинска полиция, която да следи и контролира спазването на общинските наредби и в случай на нарушение да има правото да санкционира. В случай на невъзможност за създаване на общинско звено контролът да бъде поверен на външна фирма, която да извършва тази дейност срещу процент от събраните глоби. Иска се също да се увеличат от 30 на 40 процента приходите от сделките с обекти в малките населени места, които средства да остават в разположение на съответното селище. Последното предложение е за увеличаване щата на ремонтната група към Общината и на бюджетът, с който тя да може да оперира. Както и да се привлекат към нея в стажантски програми учениците от ПГСАГ „А. Попов“.
Иван ГЕОРГИЕВ
32602
