Мария Капон, председател на Единна народна партия: “ЕНП ще подкрепи на изборите листа, представляваща автентичната десница”

Публикувано на чт, 27 февр. 2014
963 четения

Миналата събота висшият ръководен орган на Единна народна партия проведе свое заседание във В. Търново под ръководството на председателя Мария Капон. Присъстваха също общински съветници и кметове на ЕНП, както и симпатизанти от различни краища на страната, които работят по организиране на структури в техните населени места. Участниците разгледаха отчета за организационното състояние на партията и плана за разкриване на нови клубове. Гласувани бяха и промени в Изпълнителния и Контролния съвет.
– Г-жо Капон, ще участва ли ЕНП самостоятелно на евроизборите през май?
– На националния съвет на партията във В. Търново оценихме като незадоволително състоянието на десницата в България, като за пореден път се изправя разединена на предстоящите евроизбори, без да е способна да предложи сериозна управленска перспектива на гражданите. Разгледахме коалиционните предложения в център – дясното политическо пространство, които са постъпили през последните месеци. Взехме решение ЕНП да не сключва коалиционно споразумение и да не участва самостоятелно на предстоящите избори през май за Европейски парламент. Единна народна партия ще подкрепи листа, представляваща автентичната десница.
– Дискусиите за новия изборен кодекс продължават. Смятате ли, че той е по-добър от предишния?
– Винаги съм си мислила, че от кодекса “Фидосова” няма как да има по-лош изборен кодекс, оказа се, че може. Премахнати са всички възможности хората да гласуват за личности, да пренареждат листи. Мисля, че новият изборен кодекс показва страха на политическото статукво от това да има промяна. Това означава, че се запазва статуквото на председателите и на ръководствата на партиите. Но дълбоко вярвам, че промяната ще дойде, въпреки статуквото, и всички ще участваме в нея. Въпросът е кога?
Когато през 2008 г. говорих за операция “чисти ръце”, това някак си мина между другото. Днес всички виждат, че има нужда от нея и че тя е обществен процес, а не политически.
– Кой е най-важният проблем в момента, който държавата трябва да реши?
– Това е здравеопазването и няма по-важно от него. Липсата на система за това е много страшна. Да са живи и здрави приятелите лекари, но това не е система. Не знаеш как да стигнеш до най-добрия професор за консултация, диагнозата ти се сменя в рамките на известни периоди и няма как българинът да защити правата си. Ако ние не сме здрави, не сме работоспособни. Иначе не можем да работим дълго и да има продуктивност от труда. Ако българските политици не разберат, че здравеопазването и образованието са тема номер 1, няма да вървим напред. Необходимо е високо технологично здравеопазване с превенция на заболяванията.
Що се отнася до образованието, смятам, че трябва да стане специализирано и хората да имат професия, като завършат. Перспективата за някогашните техникуми е много важна и това е немската система на обучение, когато след 8-ми клас може да учиш и работиш и да трупаш занаят и стаж. А не да бъдеш всезнайко, да разбираш от всичко и първата криза да те хвърли в бедността. Освен това професионалното образование трябва да бъде съчетано с предприемачеството, за да имаме силна икономика и високи доходи. Иначе всичко останало са думи, дори да не са на “рибите политици”, които обикновено са влезли в парламента заради поста. Но парламентарната работа не може да се осъществява от риба, мястото й е в природата. Дори в местната власт това е изключено. Може би в общинските съвети съществуват т.нар. “гласуващи карти”, които изпълняват задачите на политическия елит. И пак се връщаме на Изборния кодекс. Затова е важен мажоритарният избор. Да се гласува за личности, на които да се търси отговорност после.
– Сериозен е проблемът с изтичането на кадри от България, особено на лекарите. Правителствата се оказаха безсилни да намалят това?
– Няма да ги спираме, ние осигурихме на всички млади хора възможността в Европейския съюз. Както България е трудов пазар, така Европа е пазар за умовете ни. Ако нещо правим най-добре, това са умни бебета. Затова смятам, че тук е ангажимент да осигурим образованието, здравеопазването и сигурността за старините им, за да искат да инвестират в политиките на държавата. Затова децата трябва да учат езици и те вече го правят. Проучване е показало, че ние сме една от нациите, която има най-много знаещи на втори език.
Затова аз казвам, че всяка свободна минута ще инвестирам в политиката, за да променя България. Тогава децата ни ще се завърнат.
Вася ТЕРЗИЕВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново