Мариана Бояджиева, областен председател на БСП: “Въпрос на морал е съветниците да се откажат от бонусите”

Публикувано на чт, 10 ян. 2013
609 четения

– Г-жо Бояджиева, защо групата съветници от БСП във Великотърновския общински съвет първо гласува решението за бонусите от по 470 лева, а после се отказахте от получаването им?
– Този въпрос е много важен, не само от политическа, но и от морална гледна точка. Ясно е, че в средата на миналата година имаше промяна на Закона за местното самоуправление и местната администрация, който намали на половина заплатите на общинските съветници. Няколко пъти бяха правени опити от страна на ръководството на Общинския съвет да бъде внесено за обсъждане предложение за допълнително заплащане на съветниците под формата на заплащане на разходи за консултански услуги, транспорт, т.е представителни разходи. Ние, като група съветници от БСП, винаги сме били против такова предложение. Този път то беше внесено от името на председателския съвет, което означава, че е имало предварително обсъждане, но без да бъдат информирани групите съветници. В една ситуация със замяна на точки, които няма де се разглеждат в заседанието на 20 декември, в суматоха и объркване то беше прокарано.
Това не означава, че нямаме мнение по този въпрос, и още в началото на годината на заседание на групата съветници разгледахме предложението и с декларация информирахме и Общинския съвет, и гражданите на Велико Търново, че ние сме против такова решение. Смятаме, че не е морално общинските съветници, които са избрани от гражданите да работят в интерес на Община Велико Търново и нейните жители, да получават такова допълнително материално стимулиране. То не е малко като размер на фона на сериозните затруднения, които изпитват хората в условията на финансова криза и нарастваща безработица. Ние категорично се отказваме от това предложение, което беше направено и взето като решение. Общинските съветници от БСП няма да получават възнаграждението, което е над 400 лева.
През последната година от ПП ГЕРБ правят всичко възможно да поправят решение, което беше взето по неправилен начин миналата година, но ние по никакъв начин няма да участваме в подобно действие. Независимо от това, каква ще е съдбата на това решение, ние се отказваме и няма да вземаме такива средства.
– Очаквате ли някой от вашите колеги в местния парламент да злоупотребяват с възможността да получават такива средства?
– Ние смятаме, че да се дават разходооправдателни документи за транспорт, за консултански услуги по такъв начин не е правилно. Когато сме били кандидати за общински съветници, сме си давали ясна сметка, че при всички случаи, когато изпълняваме задълженията си, това ще е част и от нашето време, ще има необходимост и от това да се правят известни разходи. Аз изпитвам съмнения, че такава голяма сума може да бъде похарчена в рамките на един месец за дейности, които извършва общинският съветник. Иначе трудно могат да се направят прогнози за злоупотреби, все пак още не е влязло в действие. Не мисля, че даването на такива средства ще подобри работата, ефективността на местния парламент.
– Отправяте ли апел и останалите съветници да се откажат от средствата?
– До сега няколко пъти са правени опити това решение да бъде прокарано. Аз мисля, че е въпрос на личен и политически морал да последват нашия пример. Не изключвам възможността в следващи заседания на Общинския съвет да се появи предложение, което да постави отново на обсъждане този въпрос и да последва повторно прегласуване.
– Референдумът на 27 януари е лична кауза за БСП. Какво искате да чуят гражданите от вас до тогава?
– Това наистина е кауза на БСП, защото ние бяхме инициатори на подписката за предизвикване на референдума. Ще припомня, че над 770 000 бяха събрани в кампанията миналата година, само в областта те бяха 25 000, а в община Велико Търново – 9 000 подписа. Нашата идея е да се обсъди един изключително важен въпрос, какъвто е строителството на нова атомна електроцентрала на площадка Белене, защото това е свързано с енергийната ефективност на страната, с перспективата да има достъпни цени на тока, с перспективата за нови работни места и по-добри доходи на хората. В същото време ще припомня, че волята на тези над 700 000 граждани беше подменена с решението, което беше взето от 76 народни представители от ПП ГЕРБ, които преформулираха въпроса.
Независимо от това ние продължихме да работим, защото смятаме, че в най-новата история на България провеждането на един референдум, който да даде възможност на гражданите да изразят своята позиция по толкова важен въпрос, е възможност да се чуе гражданското мнение.
Поглеждайки назад в историята, знаем, че има много опити да се провежда референдум, но до сега са реализирани само три.
Какво искаме да разберат хората? Първо, че всеки от тях може да изрази мнението си, като участва в референдума. Подписката беше една възможност да се стигне до него, но е още по-важно сега да бъдем активни и да кажем нашето мнение по въпроса, който е поставен. На следващо място има достатъчно време, в което гражданите да се информират по двете тези. Ние защитаваме тази да се гласува с “Да” на референдума. Защото смятаме, че изграждането на нова атомна централа в България ще даде възможност страната ни да развива ядрена енергетика. Тя безспорно дава много високо технологично развитие на страните, дава възможност на високо образовани хора да работят, да се произвежда електроенергия, която е с достъпна цена, ще даде възможност и за развитие на нашия регион.
Според нашата теза площадката в Белене е подготвена, защото атомна централа не може да се строи за 3-4 години. Сравнявайки със строителството на подобни централи на други места в Европа и света, можем ясно и категорично да кажем, че тя е изгодна като цена. В публичното пространство се споменават много цифри, но ще припомня, че за тази централа цената е 6,5 млрд. евро, т.е над 12 милиарда лева, а не тази цена, за която непрекъснато се говори – над 20 милиарда евро.
Разбира се, още много аргументи могат да бъдат споменати, но хората в областта винаги са доказвали, че имат отношение и ще потърсят информацията, която им е необходима.
– Направихте групи от врата на врата, които да разясняват за референдума?
– Това са наши симпатизанти и членове, които имат задачата да информират гражданите. Целта е хората не само да получат информация чрез медиите, но да го направят и чрез личен контакт. Да получат материали, в които ясно е обяснено защо трябва да се гласува с “Да”. Такива екипи ще обиколят кварталите и другите населени места в района. Очаквам те да помогнат в кампанията.
– Какво ще кажете на хората от района на Свищов, там са против строителството на централата?
– Да, знам и уважавам различното мнение. В региона преживяха голямо земетресение и загубиха свои близки, затова са прави да искат много по-голяма сигурност, когато се правят такива предложения. След аварията във Фокушима допълнително бяха направени стрес тестове, но площадката на АЕЦ “Белене” по мнението на експертите, което е официално публикувано, може да издържи на едно сериозно земетресение до 8 по скалата на Рихтер. На около 150 километра Румъния строи атомна централа. Най-важно е да се вземе информирано, а не емоционално решение.
– Много се говори, че референдумът може да е невалиден.
– Да, говори се, защото законът предполага за база да се вземе броят гласували на последните парламентарни избори. Това е един висок праг, който създава тревога. Едно от нещата, което трябва да е обект на промяна, това е Законът за референдума. В същото време тази тревога не бива да е основание за отказ от гласуване, защото такава възможност до сега не сме имали. Време е в България гражданите ясно да кажат какво мислят по важните въпроси, свързани с бъдещето на страната ни.
Весела КЪНЧЕВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново