Лидерът на ДСБ Иван Костов: “Готови сме за трите големи битки – с администрацията, монополите и престъпността”

Публикувано на чт, 18 апр. 2013
217 четения

Иван Костов

– Г-н Костов, какво развитие очаквате на скандала, свързан с подслушванията? 
– Полезният ход на ГЕРБ е да извади от листите Цветан Цветанов, за да не носи отговорност заедно с партията за това, което е извършил. Без съмнение е, че няма как обикновени служители да са поръчители и ползватели на политическите подслушвания, защото са подслушвани политици, журналисти и бизнесмени. Това е единственият полезен ход за тях. Прокуратурата също има един- единствен полезен ход. Тя трябва да изясни мотивите, защото това е тежко престъпление от общ характер, а без мотиви не може да има обвинение. Това не е обикновено битово престъпление, което може да бъде подминато. Най-страшният извод от този скандал е, че Министерството на вътрешните работи е станало престъпна институция като цяло, защото е подслушвало незаконно. Очевидно е, че е имало организирана група, която да го извършвала, и тя не би могла да действа без министърът да знае. Всички факти, изнесени до тук, сочат, че МВР е обслужвало ГЕРБ, обслужвало е Бойко Борисов и Цветан Цветанов. Всичко случващо се може да бъде определено като връщане към най-тъмните практики на репресивния комунистически апарат. Това е срамно и обидно за хората, защото се посяга на изконните им права и свободи. Посяга се на демокрацията. Скандалът е много голям.
– Защо поискахте оставката на министъра на вътрешните работи в служебния кабинет? 
– Това, което си позволи МВР, с демонстрациите на сила и власт при провеждането на предизборната среща на ГЕРБ в Пловдив ни поставя в неравностойно положение. Това не е честна предизборна кампания и министърката трябва да бъде отстранена, ако не промени радикално поведението си. Няма гаранция, че изборите ще са честни и демократични. И ротацията на полицаите няма да помогне, ако не се прекратят досегашните практики, които използва Министерството на вътрешните работи. Лошото е, че всички тези скандали водят до изместване на заден план на основния проблем на хората, който е свързан с обедняването.
– Необходими ли са шокови мерки за спасяване на държавата?
– Няма нужда от шокови мерки, защото кризата не е толкова тежка, каквито бяха предишните две кризи след Жан Виденов и Андрей Луканов. При предишните имаше практически разпад на финансовата ни система, сега такова нещо няма, което прави задачата много по-лесна.
– Кои са трите важни стъпки, заложени в предизборната ви програма, които ще подобрят живота на хората?
– Три битки, трите стъпки са нужни на България. Едната битка е с монополите, втората е с администрацията, която се овласти по комунистически, и третата с организираната престъпност, която беше започната, но не даде резултат. Трите стъпки са свързани с доходите, заетостта и сигурността, защото усещането за обедняване е повсеместно. Предвиждаме три конкретни действия за противодействие на монополите. В програмата ни е описано какво ще направим за отнемане на властта от администрацията и какви ще са данъчните преференции за семейния и личния бизнес. Според нас трябва да има данък от 10 % за едноличните търговци, широко въвеждане отново на патентния данък и въвеждане на необлагаемия минимум, с който да могат хората с ниски доходи да получат бързо увеличение от 10 %, което ще бъде и по-справедливо. По отношение на заетостта също имаме комплекс от мерки. Та са свързани с преразглеждане на скалите за облагане на отделните професии, които бяха направени така, че доведоха до фалит много фирми, които трябваше да осигуряват служителите си на много висок праг. Ние предвиждаме още връщане към професионалното обучение, получаване на квалификация и създаване на ред облекчения за създаване на личен и семеен бизнес. Голямо ударение поставяме на земеделието, което е в състояние да създаде работни места и поминък за хиляди хора.
– Какво ще гарантирате с присъствието си в следващото народно събрание?
– Ние гарантираме присъствието в следващия български парламент на хора, които са решителни, компетентни, които са показали, че могат да се справят и с политическата, и с икономическата криза в страната, защото вече сме го правили като партия. Ние сме носителите на опит, който е изключително важен за страната.
– Каква е прогнозата ви, колко народни представители ще има коалицията “ДСБ-БДФ” в парламента?
– Повече от 14, толкова бяха в предишното Народно събрание. Надявам се, че сред тях ще бъде и водачът на листата ни във Великотърновска област д-р Мавроди Калейнски. Той е добре познат и уважаван лекар. Със своя авторитет е една истинска опора на Демократи за силна България, радетел за единство на демократично мислещите хора.
– Защо точно преди старта на кампанията се разминахте с “Национален съюз Единство” за съвместно явяване на изборите?
– Не искат да ходят на избори. Обещали сме си, че след 12 май продължаваме да работим по този проект. Няма драма между нас.
– Сигурен ли сте, д-р Ваньо Шарков говореше за някакъв милион?
– Това беше съгласието за съпредседателство – да се внесат пари в една сметка, които да се управляват заедно, защото, ако не се внесат заедно, как да се харчат заедно? Това е все едно да ви дам собствената си дебитна карта и да ви кажа номера й. Но това с парите не е препъникамък за общото ни бъдеще.
– Има ли шанс към този проект да се присъедини и СДС?
– СДС отиде в съвсем друга орбита, от която трудно може да има връщане към автентичната синя идея. СДС се отказа от своето управление и го обяви за провал. Щом си се отказал до такава степен от себе си, явно вече си нещо съвсем друго.
– Каква очаквате да е съдбата на следващия български парламент?
– България има необходимост от спешни антикризисни мерки, които да бъдат проведени смело и решително. Животът на следващия парламент няма да е дълъг, ако те не се осъществят, защото българите се научиха как да отстраняват слабите и лошите управници. Състоянието, в което се намира държавата, е резултат на слабото управление, което имаше. Дали след този провал ще последват години на политическа нестабилност, както между 1989 и 1997 година, зависи какъв парламент ще изберат хората и какво той ще излъчи като решение на проблемите. Демокрацията работи по много прост механизъм – когато се изхаби едно управление, хората на избори го сменят с друго. Но в момента няма как да се формира алтернативно управление, защото и БСП, и ГЕРБ носят вината, че България влезе в икономическа и социална криза, която прерасна и в политическа. От тази гледна точка трябва да се питаме има ли друго решение. Има. Нужно ни е експертно правителство, което се ползва с широко доверие, в което не участват политици. Такъв тип кабинети изпълняват определена програма за даден период от време. Но не съм сигурен дали ще има воля за такъв изход от кризата. Ако имаше такова съгласие, подобно правителство можеше да бъде излъчено веднага след оставката на Бойко Борисов, и то вече да се е разправило с всички онези, които не са защитавали интересите на потребителите, а интересите на монополистите. Няма съгласие да започне обезвластяване на самоовластилата се администрация.
– Номер 27 в бюлетината ли е решението? 
– Никой от нас не е тръгнал на тези избори заради себе си, никой не е тръгнал да прави кариера. Отиваме на изборите, защото сме свикнали да водим битки. Битката е да излезе България от кризата. В момента ние сме защитници на демокрацията, която се разпада пред очите ни. Другите са научили що е демокрация през болката и борбата за нейното запазване. Сега е наш ред, решителната компетентност е в номер 27 на бюлетината.
– Какво ще кажете на всички онези българи, които са изморени от политиката и политиците?
– Нямат право да се изморяват, защото тя е във всичко. И да не искат да се занимават с политика, тя се занимава с тях, така че по-добре да вземат собствената си съдбата в ръце си.
Весела КЪНЧЕВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново