Каквото посяха партиите през 2012-а, това ще жънат през тази година

Публикувано на пн, 14 ян. 2013
800 четения

Смяна на лидери, вътрешнопартийни противоречия, преброяване на редиците, появата на нови формации белязаха политическата 2012 година както на национално, така и на местно ниво. Всички партии, гласно или не съвсем, започнаха от рано да се подготвят за парламентарните избори, които ще бъдат през лятото на тази година. Или както е казано, който сее ветрове, ще жъне бури. Някои пък може да се зарадват на добър урожай.
Миналата година започна със смяна – “падна” главата на областния лидер на ГЕРБ Христо Христов. Ръководството на партията обяви, че кметът на Велико Търново Даниел Панов ще изпълнява длъжността областен координатор на ПП ГЕРБ за Великотърновска област. Решението, което бе взето от Изпълнителната комисия на партията, беше обявено от зам.-председателя на ГЕРБ и близък приятел на Христов Цветан Цветанов. Смяната беше аргументирана с голямата натовареност на Христов като народен представител. “Имаше доста оспорвана битка за Търново като стратегически град, но Панов е енергичен човек с мениджърски умения”, подчерта Цветанов.
Кметът на Велико Търново Даниел Панов не скри, че е бил изненадан от решението на Изпълнителната комисия на ГЕРБ, но обясни, че е свикнал да работи в условията на голяма натовареност.
Много коментари предизвика фактът, че според устава на ГЕРБ областният председател по право е водач на листата за народни представители. “Няма да ставам депутат, оставам си кмет, иначе ще излезе, че съм излъгал избирателите си. Имам много работа още, която искам да свърша във Велико Търново”, заяви Панов няколко пъти през годината. Той обаче така и не пожела да коментира какво ще се случи, ако все пак получи партийно поръчение да се кандидатира за народен представител.
Няма драми и сътресения в ГЕРБ, обясни отстраненият Христов. Слуховете, че той ще бъде сменен, тръгнаха още след местните избори. Според запознати недоволството от него било свързано с това, че част от структурите не са били доволни от преразпределението на партийната субсидия и от толерирането на отделни хора.
И през изминалата година не мина без сътресения в областната структура на БСП. За пореден път социалистите показаха, че понякога въпреки стогодишната история, която имат, им липсва политическа мъдрост. Несъгласни с това заключение, червените опонират, че разногласията са най-голямото доказателство, че партията им е жива и води активен политически живот.
Кулминацията на вътрешнопартийните противоречия бе през есента, когато БСП – Велико Търново, обяви, че снема политическото си доверие от общинския съветник Петко Тюфекчиев и се разграничава от действията му. Санкцията му бе наложена за нарушаване на нормите на обществения морал по отношение на председателя на Общинската контролна комисия на БСП – Велико Търново, Йордан Петров. Решението бе взето на пленум на социалистите от Общинския партиен съвет. От ръководството на БСП не направиха коментар на случая, само заявиха, че ситуацията е деликатна и не биха искали да изнасят факти от кухнята, които биха навредели на престижа и доброто име на партията. За мен това е политически театър и не знам кому е нужно в навечерието на изборите, защити се Тюфекчиев. Общинският съветник обеща, че няма да промени поведението си и ще продължи да бъде активен. Той заяви, че ще обжалва наказанието си на конгреса на столетницата, който ще се проведе в началото на тази година.
Отново през есента социалистите излязоха с много остър анализ на социално-икономическата обстановка в община Велико Търново за първата година от управлението на Даниел Панов. Материалът бе подготвен от Комисията по местна политика, председателствана от Николай Илчев. Изводите са, че в община Велико Търново има много нерешени проблеми в социалната сфера, общинското здравеопазване, инфраструктурата на кварталите и населените места.
През 2012 година социалистите от областта успяха да съберат и 25 000 подписа в подкрепа на подписката, която БСП организира за провеждане на референдума, свързан с развитието на ядрената енергетика у нас.
Много гореща се оказа есента на изминалата година и за СДС. Стигна се дори до изключването на трима народни представители – Мартин Димитров, Димо Гяуров и д-р Ваньо Шарков. От ръководството на партията обявиха, че причина за решението е поведението на сините депутати и отказа им да издигнат кандидатурата на Петър Стоянов за съдия в Конституционния съд. Отстранените народни представители обвиниха ръководството на СДС, че с политиката си ще доведат до унищожаването на партията. Най-краен бе д-р Ваньо Шарков, който открито обяви, че СДС никога не е имала по-глупав председател. Сътресенията на върха дадоха своето отражение и на местно ниво. Ръководството на структурата в Свищов, начело с кмета на града Станислав Благов, ритуално подаде оставки в централата на партията. Областният и общинският председател на СДС – Мирослав Трифонов и Камен Алексиев, обявиха, че няма да напускат партията и ще продължат да бъдат вътрешна опозиция.
Шестима седесари от област Велико Търново, освен д-р Ваньо Шарков, участваха в създаването на Гражданско сдружение “Национален съюз Единство”, което бе учредено в Пловдив от напусналите и изключените от СДС. Това са кметът и зам.-кметът на Свищов – Станислав Благов и Емил Димитров, както и председателят на Общинския съвет в дунавския град – Светлана Георгиева. Бившата шефка на образованието в община Велико Търново – Румяна Йорданова, и д-р Стела Денчева от Павликени, която е зам.-председател на областната структура на сините също присъстваха на срещата. Шефът на СДС Горна Оряховица д-р Миролюб Кожухаров и Калина Прокопиева представиха железничарския град.
През 2012 година жена оглави общинската организация на ДПС във Велико Търново. Номинацията на общинския съветник Ваня Павлова беше гласувана единодушно на общинското отчетно-изборно събрание на партията в средата на юни. Далеч при повече разгорещени дебати през октомври на отчетно-изборна конференция на ДПС на поста областен лидер бе преизбран Атанас Атанасов. Той спечели в надпревара с Ваня Павлова, Юлиан Иванов и Ерджан Алкова.
За да докажат, че все още са част от политическия живот на страната, а и за да се преброят преди изборите, от НДСВ организираха национална подписка в подкрепа на инициативата “Детски добавки за всяко дете”. 5463 жители на областта подкрепиха инициативата на жълтите. “При дълбоката демографска криза, в която е изпаднала България, да нямаме специални политики за насърчаване на младите семейства и децата е много жалко. В момента детските добавки се дават у нас като социална помощ, защото се иска доходна граница до 350 лева на член от семейството. Това не е правилно”, коментира във Велико Търново лидерът на НДСВ Христина Христова. Според НДСВ детските добавки трябва да са насърчителна мярка.
През изминалата година ВМРО-БНД бе един от най-големите противници на строителството на молитвен дом с минаре в Горна Оряховица. Воеводите организираха подписка срещу градежа и заедно с останалите жители на железничарския град, които участваха в протеста, успяха да постигнат целта си.
Във вътрешно партиен план ВМРО-БНД преизбра Милен Михов за областен лидер на партията.
Бившият шеф на Военния клуб във Велико Търново Николай Арабаджиев, който е подсъдим за длъжностно присвояване, оглави областната структура на партия ПП ЛИДЕР в старата столица. Месеци, преди да поеме поста, той бе член на ГЕРБ, но обяви, че е напуснал, защото управляващата партия не проявява икономически патриотизъм.
И през 2012 се запази тенденцията в годината преди изборите да се появяват нови политически формации.
С най-големи амбиции тръгна “Движение България на гражданите” на Меглена Кунева. 25 души – 14 мъже и 11 жени, участваха в учредителния конгрес на партията, сред тях са Ангел Янчев, Мария Илчева, проф. Стоян Буров, адвокат Ирина Косева. За областен координатор на формацията бе назначен директорът на СОУ “Вела Благоева” Ангел Янчев. На свое заседание Националният съвет определи и състава на общинското ръководство във Велико Търново. За председател бе избрана Мария Илчева, икономист и консултант по изготвяне и управление на европейски проекти. Ръководства бяха назначени и в останалите общини на областта без две – Свищов и Стражица. Целта на тези ръководни екипи е да подготвят партията за участие на парламентарните избори, след което ще бъде избрано класическото ръководство.
Свои структури в област Велико Търново създаде и “Гражданското обединение за реална демокрация” на Слави Бинев. Постът областен председател пое ММА боецът Станислав Недков – Стъки, структурата в Горна Оряховица оглави бившият градоначалник на железничарския град Йордан Михтиев. Заради топлите си отношения с ГОРД Стъки и съпругата му Юлияна Дончева бяха заплашени от “Новото време”, че ще бъдат изключени от партията. Дончева обяви, че не се срамува от това, че симпатизира на ГОРД и сама ще напусне таралежите.
В началото на март се появи новина, че у нас стъпва нова дясна партия, а един от нейните учредители ще е независимият народен представител Тодор Великов. Идеята за този политически проект остана на вестникарските страници, но Великов действително създаде нова партия – ДАНО. “Демократична алтернатива за национално обединение” тепърва ще изгражда свои структури.
Плодовете на всичко онова, което посяха през изминалата година политиците, ще берат през лятото на 2013. Последната дума за това какъв ще бъде урожаят им ще има негово величество избирателят, а на него му е омръзнало до краен предел от политиканстване и напразни обещания.
Весела КЪНЧЕВА, сн. интернет

loading...
Пътни строежи - Велико Търново