Инж. Венцислав Ангелов, председател на УС на АПИ: “Предстоят основни ремонти на важни пътни отсечки в областта”

Публикувано на пн, 24 апр. 2023
1021 четения

– Инж. Ангелов, готова ли е инвестиционната програма за 2023 г.?
– Проектът на инвестиционна програма на Агенция “Пътна инфраструктура” за 2023 г. е готов. Тя обхваща не само обекти за основен или текущ ремонт, но и за ново строителство. Документът съдържа всички обекти от програмата за 2022 г., по които работата ще продължи и през настоящата година. Освен това, в нея са включени и нови обекти за текущ и основен ремонт. По предварителни разчети това са около 3000 км пътища. Участъците, които ще се ремонтират, са приоритизирани, за да е ясно кои отсечки ще бъдат за текущ, кои за основен ремонт. Това се определя въз основа състоянието на пътя, аварийността, интензивността на движение, регистрираните пътни инциденти и др. Изпълнението на всяка програма зависи най-вече от няколко важни компонента – проектна готовност, наличен договор за изпълнение на ремонта и осигурени финанси. Тъй като към момента няма приет бюджет за 2023 г., не е коректно да заявявам едни или други средства. Имаме разчети, но да видим и утвърдената финансова рамка. Това, което мога да кажа, е, че през т. г. трябва да започне основният ремонт на около 200 км пътища, за които през 2022 г. са проведени обществени поръчки за избор на изпълнители на строително-монтажните работи и за строителен надзор. Предстои ремонтът на 19 км от път III-811 Сливница – Гълъбовци – Ракита, на 15,7 км от пътя между Мъдрец и Обручище, на 12 км от път III-121 Иново – Градец – Периловец – Шишенци – Бойница и др.
По ОП “Региони в растеж” през март започна рехабилитацията на 9,5 км от третокласния път Каблешково – Межден в област Силистра. Предстои да започне и основният ремонт на близо 19 км от третокласния път Варна – Белослав – Житница, който е основна пътна връзка за населените места в общините Белослав, Провадия и Девня и Варна. По ОП “Околна среда” предстои укрепване на свлачището на път I-1 София – Перник при Владая. С укрепването ще се спре свлачищният процес, възникнал от интензивните валежи през 2015 г., и ще се подобри безопасността на движение в отсечката. За обектите, за които има проектна готовност, осигурено финансиране, издадено разрешение за строеж работата започва.
– С какви средства ще разполага Пътната агенция тази година?
– Поради това, че в момента няма приет Закон за държавния бюджет за 2023 г. и въз основа на указания на министъра на финансите, АПИ е изготвила прогноза на разчет за разходите за 2023 г. За капиталови разходи са предвидени 1 086 475 400 лв., а за текущ ремонт и поддържане – 1 200 000 000 лв. Около 172 млн. лв. са за издръжка и персонал.
В началото на февруари Министерският съвет ни предостави допълнителни средства за февруари поради това, че до приемането на бюджета за 2023 г. АПИ разполага с крайно недостатъчен финансов ресурс за изпълнение на основните си дейности по осигуряване на безопасност на движението по републиканската пътна мрежа.
Над 50 % е икономията от зимното поддържане на пътищата от меката зима. Близо 275 млн. лв. са предвидените средства за зимното поддържане за целия сезон от ноември до края на март. Към края на фавруари отчетените изпълнени дейности са за близо 110,6 млн. лв. Всички спестени средства от над 164 млн. лв. ще се използват за разплащане на извършени текущи ремонти на пътищата.
– Преди да поемете АПИ, ръководехте Областно пътно управление – В. Търново. Какво предстои да бъде направено по отношение на Великотърновска област?
– Предстои изпълнението на 7 проекта за основен ремонт на важни пътни отсечки в областта. Това са около 172 км. В момента се правят техническите проекти, без които не може да започнат строителни дейности. Подготвят се проекти за рехабилитацията на близо 32 км на път I-3 Бяла – Плевен, на над 33 км от път II-55 Дебелец – Гурково през Прохода на Републиката, на 22 км от третокласния път Левски – Павликени – Керека, на 46 км от пътя Стражица – Полски Тръмбеш, на 9 км от Стеврек – Глоговец, на 12 км от пътя Стражица – Николаево и 17 км от пътя Чешма – Кесарево. Готовите технически проекти ще определят прогнозната стойност на необходимите строително-монтажни работи, които трябва да се предприемат, и срокът им за изпълнение.
Изготвени са и технологични проекти за текущи ремонти на близо 50 км от първокласния път Полски Тръмбеш – В. Търново – Габрово, на над 15 км от Свищов – Ореш и около 9 км от пътя Сухиндол – Павликени. При наличие на финанси ще се предприемат ремонтни дейности.
– Когато поехте ОПУ, си поставихте две основни задачи – издаването на Акт 16 на Прохода на Републиката и на Южния пътен възел. До къде стигна решаването на тези казуси?
– Работи се и по двата казуса. За Прохода на Републиката има подписан Акт 15 и следващата стъпка по процедура е назначаването на Държавна приемателна комисия и издаването на Акт 16. За съжаление, ненавреме решените проблеми, отлагани с години при двата обекта, сериозно затрудняват работата на администрацията.
– Кои са най-проблемните места в региона и по какъв начин могат да бъдат обезопасени?
– Най-проблемните трасета в областта са Присовските завои на път I-5 и двата тунела – “Велчова завера” и “Боруна”, които са непосредствено преди Южния пътен възел на В. Търново. Екипите на агенцията работят, за да се осигури проектна готовност и въз основа на нея да се предприемат нужните мерки. В момента се изработва разширен идеен проект с извършването на пълни инженерно-геоложки проучвания и ПУП за изграждането на около 2,5 км ново трасе на пътя В. Търново – Габрово. Участъкът е с няколко последователни обратни криви с малък радиус и при шофиране с несъобразена скорост водачите напускат пътното платно. С изместване на трасето в района на Присовските завои ще се обезопаси отсечката, ще се улесни движението, като се осигури безконфликтно преминаване на транзитния и местния трафик и се повиши безопасността. Предвиждаме сегашното трасе на първокласния път да остане дублиращо и по него да преминава трафикът към промишлената южна зона на В. Търново.
Предстои обявяването на обществена поръчка за изготвяне на технически проект за ремонт на двата тунела, които не са основно ремонтирани от построяването им през 1974 г. Състоянието им не е добро. Служителите на пътното управление и на пътноподдържащото дружество извършват ежедневни обходи на съоръженията и предприемат съответните действия, за да се осигури безопасността на движението.
– На какъв етап е проектът за АМ “Русе – В. Търново”?
– Тази година основно ще се извършват проектантски работи и отчуждителни процедури по проекта за АМ “Русе – Велико Търново” в участъците Русе – Бяла и обходния път на град Бяла. Целта ни е максимално да ускорим темпото. Работата е организирана така, че теренното обезпечаване за двата участъка да се изпълнява паралелно с изготвянето на техническия проект с цел оптимизиране на времето. Това ще позволи да започнем строително-монтажните работи в част от участъците до края на годината, като разрешенията за строеж ще се издават поетапно в зависимост от теренното обезпечаване. Сега екипите работят върху огромна, но невидима за окото на шофьорите работа, която задължително трябва да се изпълни като проектиране и отчуждителни процедури, преди да започне същинското строителство.
През октомври м.г. МРРБ одобри проекта на Подробен устройствен план (ПУП) – Парцеларен план (ПП) за участъците. Заповедта за одобряването им влезе в сила на 3 ноември 2022 г., с което стартира отчуждителната процедура. В момента се изготвя оценителският доклад за обхода на гр. Бяла за определяне на паричните обезщетения на засегнатите от обекта имоти.
За третия участък Бяла – В. Търново е изготвено задание за изработване на ПУП-ПП, въз основа на идейния проект. В момента то се съгласува с МОСВ и Министерството на културата, за да може да се издаде заповед от министъра на регионалното развитие и благоустройството за неговото изработване. Предстои направата на технически проект, при който ще бъде осигурено пресичане чрез пътен възел с автомагистрала “Хемус” и връзка с трасето на път II-55 В. Търново – Гурково към Прохода на Републиката. В тази връзка се процедират подготвителни действия за обявяване на обществена поръчка за проектиране и строителство. Дължината на този участък ще е около 60 км.
– За кои обекти ще се търси европейско финансиране и за кои държавата ще разчита на собствени приходи?
– За два от големите инфраструктурни обекти в региона – участъците от автомагистрала “Русе – В. Търново”, от Русе до Бяла и обходният път на град Бяла, както и за изграждането на тунела под Шипка, е осигурено финансиране от фондовете на Европейския съюз. Проектите се реализират по програма “Транспортна свързаност” 2021-2027 г. Със средства от републиканския бюджет продължава доизграждането на АМ “Хемус”, но на дневен ред е подготовката и последващото изпълнение на още редица важни проекти за държавата, като тунела под “Петрохан”, с който ще се улесни връзката на живеещите в Северозападна България със столицата, на автомагистралите “Рила”, “Дупница – Гюешево” и “Черно море”. За да се реализират всички тези проекти, ще е необходим солиден финансов ресурс. Мащабни инфраструктурни проекти с тунели, множество съоръжения, преминавания през терени със сложен релеф, каквито предстоят, трудно биха се реализирали в разумен срок с финансиране от бюджета. Затова като експерт считам, че трябва да се разгледат и други възможности. Агенцията е второстепенен разпоредител с бюджетни средства към Министерството на регионалното развитие и благоустройството и в тази си функция е задължена да изпълни всяко едно решение на Министерски съвет или на Народното събрание, независимо дали става дума за реализирането на един инфраструктурен проект със средства от държавния бюджет, чрез концесия, или публично-частно партньорство.
Весела БАЙЧЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново