За половин милион лева софийски урбанисти проведоха няколко телефонни анкети, скараха се с местните архитекти, направиха почти две обществени обсъждания (на второто, провело се на 24 юни, не дойде нито един гражданин) и написаха концепция, според която през 2020 година Велико Търново ще стане райско кътче.
Според интегрирания план за градско развитие и възстановяване (ИПГРВ), разработен от консорциум “Урбанко”, след 7 години старата столица ще стане град на мечтите, където за велоалеи се предвиждат почти два пъти повече пари от изграждането на панаирен град. По над 1 милион лева се планират за приют за бездомници и за обучение на учителите как да преподават по интерактивни методи. Посочват се 106 проекта, които са разчетени за 320 млн. лв. от все още неодобрените от оперативни програми за следващия програмен период.
ИПГРВ на В. Търново струва 499 500 лв. по ОП “Регионално развитие”, общинската хазна дава 25 000 лв.
Приоритетно ще се развиват три зони
В ИПГРВ са обособени три зони за развитие на Велико Търново в периода 2014-2020 г. Зоната с потенциал за икономическо развитие започва от Западен промишлен район, продължава по ул. “Магистрална” до Южния пътен възел. Втората зона с преобладаващ социален характер обхваща кварталите “Чолаковци”, “Зона В” и “Бузлуджа”. Развитието на старата столица в областта на публичните функции с висока обществена значимост ще се реализира в централната градска част, която включва Старото военно училище, центъра, района на Стара болница, ул. “Караминков”, кв. “Варуша” и района около хълма Царевец.
Към разработването на проекта се е пристъпило след анкета сред 400 великотърновци, обясниха от “Урбанико”. 38 % от анкетираните очакват подобряване на инфраструктурата, 30,5 % виждат голям напредък на града в следващите 20 години. 9 % вярват в ускореното развитие на туризма в старата столица, а 4 на сто са песимистите, според които състоянието на Велико Търново ще се влошава. Според 8 % от хората, промяна няма да настъпи.
Визията за града до 2020 г. гласи: “В. Търново – привлекателен за хората, интелигентен европейски град, водещ образователен, промишлен, туристически, културен център с конкурентна икономика, високо качество на живот, съхранена автентична градска среда”.
За постигането на тази визия са определили пет приоритета, които отговарят на областите на интегрирано планиране – социална интеграция, околна среда, качествена градска среда, достъпност, самоуправление, икономическо развитие.
Главната цел е: “съхраняване автентичния облик и превръщане на Велико Търново в интелигентен град, център на икономически разцвет, туризъм и научноизследователска дейност”. За осъществяването й са определени три специфични цели – по една за трите зони от плана за въздействие.
Интеграция на маргиналните групи
За зоната с преобладаващ социален характер – “Чолаковци”, “Зона В”, “Бузлуджа”, специфичната цел според ИПГРВ е съживяване на градската среда, подобряване на мобилността и повишаване нивата на заетост. Крайната цел е интеграция на маргинализирани групи и хора с увреждания; насърчаване заетостта сред всички групи от населението. Мобилност, достъпност, благоустрояване и заетост, е паролата за съживяването на трите крайни квартала. Проектите за тази зона ще разчитат на пари от новата оперативна програма “Региони в растеж” по приоритет “Градска среда”, каза урбанистът Михаела Ангелова.
От саниране се нуждаят 179 сгради, за което са разчетени 54,3 млн. лв., ако има инициатива от отделните сдружения на етажната собственост. Мегапроектът е за развитието на кв. “Чолаковци”. Предвижда се реконструкция и рехабилитация на улици, пешеходни алеи и тротоари, улично озеленяване и енергоспестяващо улично осветление и достъпна среда. Стойността на проекта е 4,233 млн. лв. и към началото на 2014 г. следва да има пълна проектна готовност за реализацията му.
В друг проект са включени ремонт на ОДЗ “Ален мак”, ОДЗ “Рада Войвода”, СОУ “В. Благоева”, СОУ “Вл. Комаров”, СОУ “Г. Раковски”. Ще се правят дневни центрове за възрастни, хосписи и клубове по интереси. Предвижда се в кв. “Чолаковци” да бъдат изградени 3 защитени жилища за хора с умствена изостаналост. Три центъра за настаняване от семеен тип за 15 души са предвидени да се правят в кв. “Зона В”.
Следващият проект е за реконструкция на пешеходната алея между кварталите “Чолаковци” и “Бузлуджа” и изграждане на паркинги и подземни гаражи. В друга група проекти са включени транспортна схема с алтернативни маршрути и купуването на 10 електрически превозни средства. Не става ясно дали ще връщаме тролеите. Но се предвижда да има велоалеи и паркинги за велосипедите в кв. “Чолаковци”. Проектите, насочени към подобряване на социалните услуги и изграждане на модерна инфраструктура, са на стойност 36,527 млн. лв.
Старото военно училище става арт резиденция
За Зоната на публични функции с висока обществена значимост (централна градска част – Старото военно училище, района на Стара болница, ул. “Караминков”, кв. “Варуша” и района около хълма Царевец), специфична цел е запазване на културно-научния потенциал, усъвършенстване на градската среда и повишаване капацитета на местното население.
В плана не се споменава нищо дали Старото военно училище ще стане новият градски център. Със сигурност обаче се акцентира, че районът в сърцето на града ще се превърне в арт резиденция. Предвижда се да се направи военен музей, нова библиотека, младежки арт център, туристически център, музей на фотографията и експозиционен център. Проектът е за 5,200 млн. лв.
В ИПГРВ е заложено да се направи основен ремонт, обновяване, енергийна ефективност на административни и обществени сгради. Включените обекти са Община Велико Търново, Централният военен архив, Административният съд, Областната администрация, ТД на НАП, РЗОК, Административна сграда на КНСБ, Държавният архив – архивохранилищна сграда на пл. “Съединение” и Сградата на Областната дирекция на МВР.
4,6 млн. лв. са предвидени за основен ремонт на учебни заведения – Стопанския факултет, Факултета по изобразителни изкуства, Старопрестолната гимназия по икономика, ОУ “Христо Ботев”, ОДЗ “Пролет”. В рамките на проект на стойност 1,840 млн. лева ще бъдат ремонтирани къщите по главните улици на Стария град. Ремонтирани ще бъдат и къщата-музей “Леон Филипов”, музей “Нова история”, “Възраждане и Учредително събрание”, Археологическият музей, Регионалната библиотека “П. Р. Славейков”, читалище “Надежда”, читалище “П. Р. Славейков” и Художествената галерия “Иван Христов”.
С проект за 6,160 млн. лв. ще се експонира и адаптира културното наследство. Тук са включени Царевец, църквата “Св. Константин и Елена”, църквата “Св. Спас”, Шишмановата баня и паметникът на Обесените в кв. “Варуша”.
Паркинги, саниране и преквалификация
За зоната с потенциал за икономическо развитие (от Западен промишлен район, ул. “Магистрална” до Южен пътен възел) специфична цел е структурно и технологично обновяване на територията и развитие капацитета на работната сила.
Ключов проект обхваща рехабилитация на улици и тротоари, изграждане на паркинги, шумоизолираща зеленина, съоръжения за намаляване на скоростта, енергийно ефективно осветление и осветени пътеки и видеонаблюдение в зоната. Финансирането по бъдеща оперативна програма е за 6,364 млн. лв.
Проекти за енергийна ефективност и обновяване на производствени сгради ще осигурят икономия на ресурси и по-добра работна среда. Това се очаква да се случи с 45,795 млн. лв.
За промишлената зона се акцентира и върху проекти, насочени към повишаване на заетост, образование и преквалификация на 4500 човека. С проект за 6,48 млн. лв. се планира да се осигурят стажантски места на 1200 млади специалисти.
Не е ясно къде ще бъде направен кризисен център с кухня за бездомни и социално слаби, за което са разчетени 1,2 млн. лв. За новото панаирно градче на Велико Търново, за което Общината иска от военните бившето Сержантско училище, се предвиждат 800 хил. лв.
През юли предстои Интегрираният план за градско развитие и възстановяване на Велико Търново да бъде приет на сесия на ОбС. След това окончателното одобряване е от Управляващият орган по ОПРР, което се планира да стане през август.
Здравка МАСЛЯНКОВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ
Интегрираният план за градско развитие – къде и как ще се променя Велико Търново
Публикувано на ср, 26 юни 2013
840 четения
loading...