Илияна Йотова, кандидат за вицепрезидент на БСП: “С ген. Радев сме готови да се справим с бедността и мизерията”

Публикувано на вт, 25 окт. 2016
462 четения

Илияна Йотова е родена на 24 октомври 1964 г. Завършва българска и френска филологии в СУ “Св. Климент Охридски” през 1989 г. Специализира в Националната школа по администрация – Франция от 2007 г., и в Центъра по европейски науки, Страсбург. Работи като репортер, редактор, водещ и директор дирекция “Новини и актуални предавания” в Българската национална телевизия (1991-1997 г.). Владее френски и руски език.
Депутат в 40-то Народно събрание (2005-2007 г.). Ръководител на Пресцентъра на Висшия съвет на Българската социалистическа партия (ВС на БСП) от 1997 до 2007 г. Член на ВС на БСП (от 2000 г.) Заместник-председател е на Градския съвет на БСП – София, от януари 2006 г.
Председател е на българската делегация в Парламентарната асамблея на франкофонията и заместник-председател на парламентарната делегация в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ). Депутат в ЕП от Групата на социалистите и демократите от юни 2007 г.

– Госпожо Йотова, дойде ли времето за промяна в българската политика?
– България има нужда от грамотни политици, от хора, които добре се ориентират геополитически, за да знаят къде е интересът на държавата. Трябва да имаме независима външна политика каквато в момента нямаме. Сега ние слушаме началниците, но тези същите началници си гледат своя интерес, той обаче не е интересът на България. Страната изпадна в ситуация, в която ѝ се налагат политики особено по темата за бежанците.
Нужни са ни
държавници със силна воля, с
познания, които могат да се
оправят на европейската сцена.
Ние вече девет години сме членове на Европейския съюз, но България все още не е нито в еврозоната, нито в Шенген. Това до голяма степен се дължи и на нашите собствени вътрешни грешки.
Нужна е и промяна във вътрешен план, друго отношение между институциите. Не една партия – една държава, както при ГЕРБ. Сега премиерът се опитва да сложи поредния послушко в президенството и да говори чрез неговата уста. Нужни са ни институции, които се уважават. Дори институции, които са конкуренти в мненията си, за да може в Консултативния съвет за национална сигурност да се изграждат българските позиции както по отношение на външната политика, така и по по-трите най-важни въпроса за България – демографията, здравеопазването и образованието. Ние виждаме синтез на всичко това, за което говоря в нашата двойка. Ген. Радев има изключително добри умения и подготовка, аз пък имам сериозен опит в Европа, знам къде България трябва да натисне, къде трябва да стане активен участник в тези политики, за да може да защитим собствения си национален интерес.
– Защо самата вие влязохте в надпреварата за “Дондуков” № 2?
– Моят личен мотив в тези
избори са България и българите.
Не мога да се примиря, че в XXI век сме най-бедните хора в Европа. За мен големият проблем на България не са бежанците, а проблемът с бедността и мизерията е най-страшен. Нужно ни е национално единение, за да го решим. Точно президентската двойка трябва да направи своите предложения и да се опита да работи с всички национални институции и всички политически партии, за да има стратегическа програма в това отношение, и който и да дойде на власт да я следва, защото тя ще е в интерес на нацията.
Като български евродепутат искам да сме равностоен член в Европа. Европа ни прие с много голяма радост през 2007г., но постепенно се превърнахме в периферия и европейска провинция. Аз твърдя, че в България вече имаме добри експерти на европейско ниво, твърдя, че в момента държим “златната карта” в тази част на Европа като външна граница на Европейския съюз и е важно как ще изиграем тази карта. Сигурна съм, че опитът, който имам през тези девет години като евродепутат, ще ми е изключително полезен. Сега сме изключително слаби и безпомощни във външната си политика. Няма как да бъдеш фактор, когато изпълняваш чужди политики. Загубихме много. Политиката на отворени врати на германския канцлер беше грешна, това се осъзна и сега Стара Европа се затвори и остави страни като България, които са на външните граници, сами да се оправят.
Бъдете сигурни, че тези пари в рамките на няколкостотин милиона евро, които ни отпускат, са за строеж на нови бежански центрове. Неслучайно и правителството се съгласи това прословуто споразумение 208, в което нарежда на кметовете да търсят места за трайно заселване на такива хора. Като държава трябва категорично да се противопоставим на тези тенденции, защото нямаме ресурс за това и няма да може да се справим. Желанието в Eвропа да си измият ръцете и да ни превърнат в огромно емигрантско гето е нещо, което не можем да завещаем на децата си и на тези, които идват след нас.
– Имате ли притеснения относно това, че България трябва да приеме председателството на ЕС през 2017 г.?
– Имам огромни притеснения
относно председателството
на България,
т.к. не случайно Меглена Кунева беше подменена по пътя към подготовката на това председателство. Освен огромния хаос, който завихри и назначенията на приближени хора и в Брюксел, и в София, при всички уверения от нейната страна, че ще има прозрачност при тези назначения, аз нищо друго черно на бяло не съм видяла. Това, че подготовката премина в ръцете на министър-председателя, не ме прави по-оптимистична. Да, вероятно е, че той ще задейства някои неща, които са свързани със строителство, ремонти, но едно председателство не е само инфраструктура. Едно председателство е контакти, инициативи с други държави членки и най-вече приоритети. Готова съм искрено да поздравя всеки, който днес ми каже какви ще са приоритетите на нашето председателство. Няколко пъти съм поставяла този въпрос, включително и пред Цецка Цачева, но до сега не съм получила отговор. Имам много сериозни притеснения, като знам как другите държави се готвиха за своето председателство, защото сме доникъде.
– Каква е прогнозата ви, ще има ли предсрочни парламентарни избори?
– Моята оценка е, че разпадът на това правителство започна много по-рано, отколкото аз предполагах. Мислех, че тези процеси ще се ускорят много бързо след президентските избори и резултатите от тях. Очевидно е, че в момента няма парламентарно мнозинство и това го признава дори самият министър-председател. Плаващите мнозинства правят един изключително нестабилен парламент. Предстои ни и приемането на бюджета. Питам – как ще бъде приет, когато управляващите нямат мнозинство.
Какъвто и да е резултатът
от
президентския вот,
България
върви към
предсрочни парламентарни избори.
Сегашната кампания напомня повече на кампания за парламент, а не за държавен глава, има и прегрупиране на партиите. В момента всеки иска да оцелее във властта и това дава отражение и върху езика на политиците, който в определени моменти е много груб и циничен.
Весела КЪНЧЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново