Илияна Йотова, кандидат за евродепутат от “Коалиция за България”: “Социалната политика в Европа е възможна само ако социалистите спечелят изборите”

Публикувано на пт, 25 апр. 2014
246 четения

– Г-жо Йотова, защо е важно ПЕС да има мнозинство в следващия Европейски парламент? 
– Мнозинството на ПЕС в европарламента ще доведе до промяна на отношението към страни като България. През последните два мандата на европейските институции, независимо че по това време бяхме приети за пълноправни членки, някак си изтикваха България и Румъния в периферията на съюза. За тези години, които прекарах в европейския парламент, не веднъж бях свидетел на определени двойни стандарти към държавата ни, което е много обидно. За това до голяма степен “заслуга” имат българските институции, българските правителства, но определено доминирането на десните политически сили в Европа сложи своя отпечатък. Говоря за Европейския парламент най-вече, макар че и в Европейската комисия преобладават комисарите, които са представители на десни правителства. В ЕНП има много крайни политици, които не можаха да преглътнат факта, че 2007 година България и Румъния станаха част от ЕС.
– Какво имате предвид, когато говорите за двойни стандарти?
– Най-показателният факт е неприемането ни в Шенген. През тези 5 г. не спряхме да питаме защо има различия в критериите за приемането на България и Румъния от критериите, които са важали за другите страни, които преди нас бяха приети в ЕС. Защо след като всички признават, че има 100 % изпълнение на техническите критерии за приемането ни, защо след като се признава дори, че ако днес се направи една проверка за това доколко и как старите страни – членки на ЕС, изпълняват тези критерии, ще се види, че те са по-назад от нас и по отношение на сигурността на границите, и по отношение на полицейско сътрудничество. Защо след като всички тези факти са налице, за нас се предявиха и т.н. политически критерии, които не влизат в нито един европейски документ и в нито един европейски регламент.
Двойни стандарти имаше до последно. Миналата седмица в Страсбург, когато беше последната сесия на ЕП за този мандат, беше приета резолюция във връзка с кризата в Украйна. В нея под влияние на ЕНП и по тяхно предложение беше записан текст, в който се призова към прекратяване на проекта “Южен поток”. В моето изказване аз подчертах, че по този начин ще има санкции срещу Русия и този призив е част от тези санкции и защо тогава не се проявяват същите стандарти към Русия и по отношение на “Северен поток”. Защо трябва да бъдат наказвани само страните от южната част на Европа. Това отново са едни двойни стандарти, с които ние не можем да се примирим. Затова се надяваме, че съотношението в Европейския парламент ще бъде променено.
Ние вярваме, че Мартин Шулц ще е следващият президент на Европейската комисия.
Той е голям приятел на нашата страна. Човек, който ни защитаваше не само при приемането, но и после в кризата с Шенген, когато той също постави въпроса за тези двойни стандарти.
– Как ще коментирате препоръката за спиране на евро средставата?
– Аз бях свидетел на това как се развиваше целият процес. Тази препоръка беше вкарана в един доклад, в който твърдя, че на този текст изобщо не му е там мястото, защото ставаше дума как са похарчени парите на европейските данъкоплатци през 2012 година, тогава, когато управляваше друго правителство. И ако има някакви забележки, те са към другото правителство, но в случая за мен е по-важно, че това са забележки към страната ни. Ние трябва да се научим да работим нормално и по правилата с европейските средства, но да слагаш текст, в който се препоръчва директно ЕК да спира евросредствата – това беше направено изцяло под давлението на Цветан Цветанов, който работеше с колеги от ЕНП. Говоря за всички тези българофоби, които използваха, че имат мнозинство в ЕП, за да прокарат този текст. Наясно сме, че той няма конкретни юридически последици, но всички тези сигнали, които ние даваме извън страната ни и насочени към европейските институции, рано или късно се връщат като бумеранг. Аз риторично питам – кой ще спечели, ако един ден под политическо давление и въздействие ЕК наистина реши да спира евросредства безконтролно за България. Потърпевшите и жертвите са българските граждани, както и българските общини и бизнесът, които трябва да работят с тези средства. Това е още едно доказателство, че има политически игри, но когато става дума за националния интерес компромиси не трябва да се правят. Затова аз много се надявам, че в следващия Европейски парламент ще отиде наистина български отбор, че ще успеем да превъзмогнем този политически егоизъм, че ще превъзмогнем дребните страсти и тогава, когато става въпрос за интересите на страната, ще бъдем точно толкова единни, колкото са например колегите ни от Гърция. Това е една страна, която има безброй по-сериозни проблеми от нас, но когато става дума за гръцкия интерес, всички политици се обединяват и действат като едно. Мечтая един ден това да го видя и при българските евродепутати.
По сериозния въпрос, който в момента засяга европейските средства, това е въпросът за проектите по ОП “Околна среда” и заплахата за 87 общини. Може би най-накрая трябва да го изречем на глас. Тези проблеми визират периода 2012 г. Това е управлението на Бойко Борисов и неговата администрация. Оказа се, че пак опираме до сгрешени обществени поръчки, дори не искам да си помисля, че става въпрос за злоупотреби, за безброй административни и чисто технически грешки, които поставят под съмнение честността на тези проекти. Сега близо 300 проекти трябва да бъдат проверени и до момента, в който резултатите от тази проверка не излязат, ЕК няма да отпусне средствата. Това е страшно и някой трябва да понесе отговорността.
– Какво искате да направите за хората през следващите пет години?
– Важно е да определим рамката на българската позиция за следващия мандат. За нас като лява партия е важно да се прави законодателство, което е коренно различно от това, което се правеше през последните десет години. Ние не отричаме финансовата стабилност, но казваме, че в период на криза трябва да има ограничения. Нашата цел е в Европа да се изгради общата икономика, за да се създават работни места. Европа започна да боксува и да стои на едно място.
Основната ни цел е да се преборим с бедността
120 милиона европейци, които са на прага на бедността, е страшно много за застаряващото население на Европа. Втората ни основна задача е Европа да си върне лидерските позиции. Ние нямаме нужда от европейски проект, който се ръководи от чиновници.
Ние имаме нужда от хора лидери. Аз твърдя, че вторият мандат на Барозо е много по-слаб от първия. Европа не успя да запази лидерските си позиции по отношение на външната си политика. Имаме нужда от политически лидери, хора, които могат да поемат отговорност и хора, които не се притесняват да защитават каузи. Иначе те се превръщат в чиновници, които пишат купища хартия, но няма реален ефект за европейските граждани.
За България имаме да решаваме още два много сериозни въпроса. Трябва ясно да покажем, че ние не сме втора ръка хора. От друга страна, темата с бежанците не е отминала. Трябва да сме подготвени, за да не изживяваме шока от миналата година.
Трябва към страни, които са външни граници на ЕС, да има специално отношение към тях от страна на Евросъюза.
Този мониторинг, който вече седма година ни тежи като воденичен камък, с него трябва да бъде прекратено. Още повече преди два месеца комисарят по правосъдие излезе с доклад за състоянието на корупцията. Не че е повод за гордост, но не сме в първата петица, а този механизъм всеки път ни го сочат като основание за нови рестрикции към държавата ни. За мен едно правилно отношение е едно общо законодателство, за да могат всички страни по един и същи начин да реагират на тези явления.
Европа е преди всичко политика на регионите, може да се работи много в тази посока, аз имам една голяма цел като евродепутат и ако получа доверието на хората и направим един добър екип в следващия парламент, ще продължа темата за Българското черноморие. След първата успешна резолюция, която защитих, имаме какво да направим още и за развитието на целия регион около морето. Предстои ни много работа и не е невъзможно освен общите европейски политики, за които всички работим, да се правят и политики за страната.
– Очаква се ниска избирателна активност?
– Това е преценка на социолозите, но и самите те много се различават в данните и цифрите, които представят. Аз очаквам по-голяма активност от обикновено, защото тези европейски избори по никакъв начин няма да приличат на предишните. Прекалено силен е вътрешнополитическият залог в тях. Те са натоварени с много очаквания, за да се види какви са настроенията след тази тежка година, трудната конфигурация в парламента и протестите на гражданите. Сега всеки гледа на тези избори по-скоро като на репетиция за нещо друго и като любопитство към резултатите, за да се види съотношението на силите в България. Смятам, че след евровота ще има една нова стабилизация на кабинета и той ще продължи да изпълнява програмата, заради която го подкрепяме. Ако настъпи отдалечаване от нея, съм убедена, че БСП ще е първата политическа сила, която ще оттегли доверието си. Нямаме право на грешки. Не е нужно да настъпваме мотиката два пъти по един и същ начин. Ако сме умна партия, трябва да сме си направили изводите от управлението в Тройната коалиция и да знаем, че компромиси се правят до един момент.
Весела КЪНЧЕВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ  

loading...
Пътни строежи - Велико Търново