Добромир Симидчиев, заместник-министър на регионалното развитие: “Социално слабите може да имат помощи за вода”

Публикувано на вт, 17 Дек. 2013
1384 четения

Добромир Проданов Симидчиев е роден на 12 февруари 1974 г. Завършил е УНСС със специалност пречистване на питейни и отпадъчни води, проектиране на пречиствателни станции, управление на утайките. Магистър е и по бизнес администрация от Университета на Сиатъл, САЩ. Бил е директор “Инженерни услуги и активи” в “Софийска вода”, технически мениджър в “Делфин проект екотехника” ООД, преподавател в Университета по архитектура, строителство и геодезия, както и вицепрезидент на “Техно сид БГ” ООД. Отличен е с награда за изключителни академични постижения от Българската национална асоциация за качеството на водата.
През октомври 2011 г. е назначен за заместник-министър на Регионалното развитие и благоустройството в 87-то правителство на България от премиера Бойко Борисов. През юни 2013 г. е назначен за заместник-министър в същото министерство в 89-то правителство от премиера Пламен Орешарски.  

– Г-н Симидчиев, ще поскъпне или поевтинее питейната вода на великотърновци след финала на водния проект, с който са направени 17 км нова мрежа и от 70 на 20 % се намаляват загубите по тръбите?
– Това беше и първият въпрос, който ми зададе кметът Даниел Панов. Истината е, че не може да се каже веднага. Отговорът може да е да, може и да е не. Всички новоизградени активи с европейски средства стават публична общинска собственост и ВиК операторите са длъжни да начисляват амортизационни отчисления. Това е така, защото ако не го правят, след 30-40 г., когато тези съоръжения се амортизират, толкова е жизненият им цикъл, ние като държава няма да имаме средства да ги подменим. Добрата практика, дори счетоводна, изисква да се начисляват амортизационни отчисления. Това означава допълнителен разход, макар и непаричен за ВиК. От друга страна, подмяната на тези съоръжения означава по-ефективна дейност – по-малко загуби, по-малко енергия в зависимост как се доставя водата. Зависи кое от двете ще надделее – икономиите от загуби или амортизационните отчисления. Ще има проекти, в които ще е възможно цената да се понижи и други, след които водата ще поскъпне. Това не бива да ви изненадва. Тук по-сериозният ефект не е в 2 или 3 ст. поевтиняване или поскъпване на кубически метър вода, защото не вярвам промяната в цената е да по-голяма, а всъщност водещото е подобряване на качеството на услугата, липсата на затруднения, аварии, след които водата тече мътна и така нататък. Ефектът е, че се осигурява устойчивост на тези съоръжения още 30-40 г. Ако не го направите сега, ние може да сме добре, но децата ни няма да са добре.
– Община В. Търново предава на “ВиК Йовковци” за експлоатация нова мрежа, но тя не е съдружник в дружеството, чийто мажоритарен собственик е държавата. Възнамерявате ли да я поканите за съдружник, за да участва и тя във вземането на решения и разпределението на печалбата?
– Добре е да разграничаваме отговорностите на Общината като собственик на активите и участието в оператора. Двете неща не са обвързани и не би трябвало да се обвързват. При всички положения активите са публична общинска собственост и кметството е собственик на тръбите. Кой ги оперира е отделен въпрос. Това може да бъде държавна компания или общинско дружество, частна или смесена компания. Дали Общината участва в оператора е нещо различно от това кой притежава активите. В момента не мога да ви отговоря дали ще поканим Община Велико Търново за съдружник във “ВиК Йовковци”. Лично аз не виждам никаква опасност, ако общините имат собственост в оператора, защото държавата не се слави като най-добрият стопанин. Участието на общините във ВиК операторите може да подобри грижата за активите и за компанията. Това е въпрос на решение, което не мога и не е редно да взема сам. Имаме 14 ВиК дружества, в които имаме 51 % държавна собственост и 49 % общинска собственост и те работят чудесно.
– Спрените временно пари по ОП “Околна среда” от Брюксел ще се отразят ли върху възстановяването на плащанията към Община В. Търново по водния проект?
– Не, няма да се отразят. Средствата ще бъдат възстановени на Общината изцяло. Говоря от името на колегите от МОСВ и поемам отговорност за това, което казвам. Министър Искра Михайлова заяви, че средствата ще бъдат възстановени. Дори да има някакви временни затруднения в паричните потоци от ЕК насам, те ще бъдат поети от бюджета, докато се възстановят нормалните плащания от Брюксел. Принципът на европроектите е на възстановяването. Бенефициентът извършва разход, който възстановява от Управляващия орган. УО прави разход, който възстановява от националния фонд. НФ го възстановява от Европейската комисия. Всяка община, която изпълнява проект, е в положение, в което трябва да й се възстановят средства. Така работи моделът.
– Откриват се сериозни нарушения във “ВиК Йовковци” при управлението на предишния управител Никола Русев, по някои от тях има прокурорски проверки. Вие като ресорен заместник-министър за водните компании как ще коментирате?
– Нека да приключат проверките и да минат крайните заключения за “ВиК Йовковци”. Често сме били в ситуация, когато има сигнали, лично аз нееднократно съм изпращал проверки в различни ВиК дружества и понякога се оказва, че голяма част от тях са били основателни, както и обратните случаи. Конкретно за “ВиК Йовковци” нищо конкретно не мога да кажа. Новият управител инж. Владов все още не е изпращал документи и доклади. Промените на ВиК управителите продължават и в момента. Имах амбицията специално да събера всички новоназначени, които се оказва, че не са малко, може би 16-17 човека, да поговоря с тях, да ги помоля да направят доклади за това, което са заварили.
– Кога ще стане ясно каква ще е новата цена на водата във В. Търново – нагоре или надолу?
– При следващото разглеждане на ценовото заявление на ВиК оператора в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. ВиК операторите работят с 5-годишни бизнес планове, последните са за периода 2009-2013 г. Ние сега променихме Закона за водите и удължихме сегашния период с още две години, т.е. 2009-2015 г. За тези две години операторите ще имат възможност да кандидатстват отделно с цена, като изготвят по-минималистични версии на бизнес плановете си. Ще ползват основните предпоставки и базата на сегашния бизнес план, просто ще го удължат с 2 години. В момента колегите от ДКЕВР подготвят инструкции към тях и очакването е юни-юли 2014 г. да имаме нови и одобрени предложения за 2014 и 2015 г. Моето очакване е, че те ще бъдат много сходни, ако изобщо има промяна в цената на водата. Истинската промяна ще дойде през 2016 г. Удължихме бизнес плановете с 2 г., за да се преструктурират дружествата по отношение на собствеността им. Всички активи, които законът е определил като публични – тръби, пречиствателни станции, помпени станции, наистина да станат публични, като се извадят от балансите на дружествата, където те са намират в момента, и да се запишат в актовите книги на общините. Това означава, че след това те ще бъдат предадени за управление на асоциациите по ВиК, които ще сключат договор за експлоатация с ВиК операторите.
– Това означава ли, че при нас, като потребители, ще се насложат върху сметките ни за вода още такси?
– Всички тези активи, с които, така или иначе, в момента ВиК дружествата оперират, са в балансите им и имат характер на корпоративна собственост, но ние сме преценили, че това не е редно, защото те са публични активи. Процесът по опубличаване на активите ще отнеме около година – година и половина. В общия случай това за потребителите не означава нищо, добре е за държавата и общините да си знаят собствеността. Представете си, че имаме актив от 2 км тръба, която в момента е в баланса на ВиК и дружеството я експлоатира. То трябва да я поддържа. Поддръжката на тази тръба струва пари, които се одобряват от регулатора. В момента, в който тръбата се извади от актива на ВиК и отиде в Общината, тя отново ще бъде предадена за управление на ВиК оператора, който също ще продължи да се грижи за нея. Това означава, че в общия случай не би трябвало да има никаква разлика. Тя ще се яви там, където има активи, които операторът поддържа, но не начислява амортизации за тях. Амортизацията е непаричен разход, който се отразява в отчета за приходите и разходите и е ценообразуващ елемент. Ако има такива активи, те ще се отразят в цената на водата със съответния процент – например актив за 1 милион лева, който се амортизира за 50 г., и за него се начисляват амортизационни отчисления от една петдесета всяка година. Ефектът според мен ще бъде маргинален, но имайте предвид, че основното увеличение на цената на водата се генерира не толкова от това, колкото от необходимостта от инвестиции. Зависи колко са амбициозни бизнес плановете на ВиК дружествата. Ако съответното ВиК предвиди да инвестира по 30 милиона лева на година, а досега е инвестирал по 5 млн. лв., разбира се, че това ще се отрази върху цената на водата. Този баланс колко да се инвестира при каква цена на водата ще се намира от асоциациите по ВиК. Те ще гледат тези бизнес планове и ще одобряват инвестиционните програми на дружествата – това им е основният смисъл.
– За да има социално поносима цена на водата, ВиК дружествата няма да може да инвестират и влизаме в порочен кръг.
– ВиК дружествата трябва да инвестират в подобряване на мрежата и услугата, въпросът е в какъв размер. Това не е нещо, което ни харесва или не ни харесва. Ние имаме поет към ЕС ангажимент за съответствие, когато сме подписвали договора за присъединяване през 2002.
– Имаше идея за въвеждане на преференциална цена на водата за бедните при потребление до 3,8 куб.м вода на човек на месец. Има ли още резон в нея?
– Тогава идеята беше по-скоро за ограничаване потреблението на вода и запазване на природните ресурси. Вие повдигате по-скоро въпроса за евентуално социални механизми за подпомагане на социално слабите семейства. Категорично не може да има цена на водата за бедни и за останалите. Цената на водата трябва да бъде еднаква за целия регион. Ние сме предложили и в момента обсъждаме със социалното министерство да има механизъм за социално подпомагане, т.е. да се регулира не през цената на водата, а през отделна система за подпомагане. Предложението ни е разходът на вода, който надвиши 4 % от средно месечния доход на домакинството, да бъде подпомогнат през системата за социално подпомагане.
Здравка МАСЛЯНКОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново