Дискусията “Четенето – вчера, днес, а утре?” провокира педагози, творци, експерти и политици в Стражица

Публикувано на пн, 19 май 2014
423 четения

Дискусионен форум на тема “Четенето – вчера, днес, а утре?” бе организиран на 13 май в Стражица. Дискусията е част от събитията, включени в програмата на традиционните Каралийчеви дни и събра педагози, литературоведи, експерти от МОН, университетски преподаватели, творци и др. Гости на дискусията бяха народният представител от ГЕРБ Евгени Стоев, общинският съветник от В. Търново Диян Хаджийски, а домакин на срещата бе кметът на Стражица инж. Детелина Борисова. От общината присъстваха още зам.-кметът Стефан Иванов и председателят на ОбС в града Илиян Маринов; ВТУ “Св. св. Кирил и Методий” бе представен от доц. Любомира Попова и доц. Минко Хаджийски. Модератор на форума бе Екатерина Миновска, експерт в РИО на МОНМ.
Инж. Борисова откри срещата и припомни, че един от най-обичаните детски писатели – Ангел Каралийчев, чието творчество е надхвърлило отдавна пределите на България, е родом от Стражица. “Израснал съм с голяма част от творчеството на Каралийчев”, сподели и Евгени Стоев. “Сега, като съм млад дядо, се подготвям да ги чета и на моя внук.” Той коментира, че с навлизането на новите технологии има тенденция децата и младежите да загърбват четенето. Доц. Хаджийски сподели, че от малък е запленен от приказния свят на Каралийчев и в детските му спомени се е запечатала приказката “Тошко Африкански”, която майка му разказва.
Научната дискусия започна с презентация на д-р Радка Пенчева, директор на къщата-музей “Ем. Станев” във В. Търново. Тя проследи историческите сюжети в творчеството на известния писател. Лидия Ненкова, педагогически съветник в ОУ “Св. Кл. Охридски”, Павликени, представи доклад на тема “Ролята на учителя за стимулирането на четенето и читателските интереси у учениците в началното училище”. “Четенето – вчера, днес, а утре?” бе темата на презентацията на Тодорка Цонева, преподавател в СОУ “А. Каралийчев” в Стражица и ръководител на литературния клуб “Пегас” в ОДК. Тя проследи в историческа ретроспекция възникването на писмеността и писмените паметници в човешката цивилизация, а нейната възпитаничка Диляна Генова, носител на Каралийчевата награда за 2009 г., представи свое есе с размишления за книгите. 17 % от единадесетокласниците не са си купували книга, а 5 % от завършващите никога не са получавали книга за подарък, бяха част от резултатите от анкетното проучване сред ученици, което цитира Галя Русева, преподавател в СОУ “А. Каралийчев” в града. Доц. Попова коментира, че в чужбина културата на четенето е развита, уважанието към книгата – също. Четящият човек можеш да срещнеш в обществения транспорт, в студентските кампуси, в библиотеките, в закусвалните, в парка. Тя поздрави организаторите, че с такава оригинална инициатива отбелязват делото на Каралийчев, и предложи да се потърси възможност да бъдат създадени медийни и по-конкретно тв продукти по приказките на любимия детски писател. В дискусията бяха засегнати различни теми, включително и за ролята на законотворците и изпълнителната власт, като например за намаляване ДДС върху книгоиздаването. Депутатът Евгени Стоев разясни, че много сектори и отрасли, като туризма, леката промишленост, фармацевтиката, също искат намаляване на ставката на този данък, но че това е възможно на този етап в икономически силни и развити държави. Участниците получиха луксозно двуезично издание на български и английски език на приказките на Ангел Каралийчев. То е съвместен проект между Община Стражица, НБ “П. Р. Славейков” и СОУ “Ангел Каралийчев”.

loading...
Пътни строежи - Велико Търново