„Чужди фирми трябва да влязат у нас, за да разбият българския строителен картел и да внесат конкуренция и в цената и в качеството. Това е едно от средствата за изграждането на сигурни и безопасни пътища в България. Наред с това контролът при строежа и ремонтите на пътищата трябва да бъде такъв, какъвто беше при управлението на кабинета „Денков“. Трябва да се извършват проверки и да се бракуват пътища, когато строежът и ремонтите им са извършени некачествено. По време на правителството на акад. Денков бяха бракувани 80 км. пътища, като те бяха върнати на строителите да бъдат поправени за тяхна сметка“. Това каза при посещението си във Велико Търново съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Асен Василев преди срещата си с местни симпатизанти и активисти на партията. Той отговори на въпроси по актуалната през последните дни тема за безопасността на българските пътища и увеличаващата се смъртност по тях.
Според депутата една от порочните практики е парите за ремонти на българските пътища да се разпределят между „наши“ фирми, избирани от съответните правителства. „Държавата ни инвестира много в качествени пътища, но трябва да има и сериозен контрол. Когато министър на регионалното развитие беше Андрей Цеков за първи път се пуснаха георадари по всички ремонтирани пътища, както и при приемането на новите отсечки. И тогава беше установено над 80 км. некачествено пътно строителство, което не беше прието. То беше върнато обратно към строителите, за да си поправят пътищата и да бъде извършен качествен ремонт. По времето на кабинета Главчев обаче тази практика с георадарите е била прекратена“, каза Асен Василев. Той съобщи, че средствата в бюджета за пътища през 2020 и 2021 г. са били 350 млн. лв. А от 2022 до 2024 г. вече са три пъти повече. Поддръжката на българската пътна мрежа не е струвала 3 млрд. на година, както беше обявено, а заедно с новото строителство между 2 и 3 милиарда. Но самата поддържка струва около 1-1,5 млрд. лв., ако търговете са направени на нормални цени.
Асен Василев коментира и изграждането на двете магистрални пътни отсечки, минаващи през област Велико Търново. По отношение на магистралата Русе – В. Търново той обясни, че за първи път тя е започнала да се обсъжда и договаря по времето на управлението на Кирил Петков. А по време на кабинета на акад. Николай Денков проектът за основна магистрала е вкаран и в плановете на ЕС и НАТО. „Бяха отпуснати средствата за първата отсечка Русе – Бяла, където започна не само проектирането, а и част от строителството. И бяха подготвени документите за търга за втората отсечка Бяла – В. Търново. Те бяха подготвени на цена, която беше почти наполовина на това, което в момента се пуска като поръчка. И изведнъж за тези 6-7 месеца на служебния кабинет цената е скочила двойно. Което поставя под риск реализацията на проекта. Защото едно е да го реализираш на 1,5-2 млрд., а съвсем друго е да отидеш на над 3 млрд. лв. Ние сме направили доколкото да има трасе, ОВОС, поръчка за първата част и подготвени документи за пускане на поръчка за втората част и тъй като средствата вече са подсигурени това би следвало да се случи в рамките на следващите 4-5 години заедно със строителството. Дали обаче ще се случи, това зависи от правителствата, които управляват: какъв контрол оказват на строителството и колко бързо това строителство се случва“, каза Асен Василев.
Що се отнася да пътя София – В. Търново той обясни, че в началото са били раздадени пари без проект и е било извършено незаконно строителство във все още неотчуждени терени. „Всичко това вече е поставено в ред в частта до В. Търново. Още м.г. започна активно строителство в участъка до Плевен, който тази година вече трябва да се отвори за движение. Останалите лотове, които са до В. Търново са уредени документално, имат издадено разрешение за строеж и е въпрос да се организира самото строителство. В миналогодишния бюджет имаше заложени доста средства за тях, но те не бяха оползотворени. В тазгодишния бюджет също има заложени средства и се надяваме този път те да бъда оползотворени. Проблемът е между В. Търново и Варна, където има отсечка, за която няма трасе и няма ОВОС., т.е.там тепърва трябва да започнат процедурите по ОВОС. А защо няма ОВОС? Защото там един има резерват за елени, с приятели близки до бившите и сегашните управляващи. И отсечката, която е минавала през резервата заради Министерството на земеделието и околната среда, е паднала. И сега трябва да се прави изцяло нов ОВОС“, обясни бившият финансов министър. Той коментира и Прохода на Републиката като заяви, че той ще си остане една от основните връзки между Северна и Южна България.
Асен Василев говори и за увеличенията на заплатите на отделни професионални съсловия. Според него това увеличение не трябва да става „на парче“ с министерски постановления, а да е заложено в държавния бюджет. „Когато се прави бюджет не трябва да се дава една голяма черна каца с пари на Министерски съвет и който протестира да получава пари от джипката, а тези пари да са заложени в бюджета и всеки да знае на какво има право и да си ги получи по право“, заяви Василев
Съпредседателят на „Продължаваме промяната“ посочи също, че неговата партия е декларирала още от първия ден на това Народно събрание, че ще бъде опозиция и е такава. „В момента имаме една коалиция „Ново начало“, в която ДПС „Ново начало“ участват открито, заедно с ГЕРБ, БСП и „Има такъв народ“ в управлението на страната. Що се отнася до АПС формално те участват в коалицията, но виждаме, че всички основни решения вече минават и без тях. Ние много ясно заявихме, че до излизането на конвергентния доклад за приемането на България в еврозоната, в страната трябва да има политическа стабилност. В момента, в който това се случи, а това ще е след около два месеца, ще бъде съвсем нормално опозицията да се обедини за да свали това правителство, което както виждаме, е вредно за България“, коментира Асен Василев.
Иван ГЕОРГИЕВ
32471
