50 % е ръстът при зеленчукопроизводството и овощарството в региона за последните 6 г.

Публикувано на ср, 19 февр. 2020
238 четения

С 50 % се е увеличило зеленчукопроизводството във Великотърновска област за периода от 2014 -2019. Толкова е ръстът и при овощните насаждения в края 2019 г. и вече са близо 4000 хектара. Това заяви във В. Търново зам.-министърът на земеделието, храните и горите Чавдар Маринов на среща със земеделски производители от региона. Той отчете ръст и при птицепроизводството и козевъдството. През 2018 г. птиците са били 1,8 млн. броя, което е 12 % от общия дял за страната.

Данните показват, че 134 млн. лв. е брутната добавена стойност от аграрния сектор за Великотърновска област за 2018 г. В региона се обработват 227 000 хектара земеделска земя, което е 5 % от общата използваема площ в страната. 658 млн. лв. е размерът на финансовите средства на цялата селскостопанска политика за периода 2014-2019 като държавни помощи, пазарни мерки и др. Най-голям дял имат директните плащания – около 426 млн. лв., като са застъпени предимно зърнено-житните култури. По Програмата за развитите на селските райони са изплатени около 170 млн. лв., 36 млн. лв. са по държавните помощи, отчете още Чавдар Маринов. И подчерта, че усвояемостта на средства в региона е много висока.

Срещата във В. Търново бе във връзка с информационната кампания за новостите в условията по схемите за директни плащания и подаването на заявление, както и предстоящите приеми по ПРСР и новата Обща селскостопанска политика /ОСП/. Финансовата рамка на ОСП все още не е определена, но се очаква да има около 5 % намаление за всички мерки.

„От политическа гледна точка е много важно да се борим за обвързаното подпомагане, дори не само за запазването му, а и за неговото повишаване. В момента то е 13+2 % от директните плащания, а ние настояваме да стане 18+2 % за протеиновите култури, тъй като трябва да гарантираме предвидимост в доходите на земеделските производители. С оглед на отпадането на преходната национална помощ е възможно в риск да бъдат поставени над 13 700 земеделски производители в сектора на плодовете и зеленчуците и горе-долу толкова в сектор „животновъдство“, заяви зам.-министър Маринов. И добави, че това са най-уязвимите сектори.

Министерството ще се бори и за биопроизводството. Във Франция и Германия през 2020 г. са си поставили за цел 20 % от цялата продукция да е био, а през 2030 г. да достигне 30 на сто. В България нивата на биологичната продукция са между 3 и 3,2 %. Пазарът у нас е все още нов, но се развива бързо и върви в правилната посока. В страната има 6660 биологични оператори и 15 контрольори, каза още зам.-министър Маринов.

Весела БАЙЧЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново