Фотодокументална изложба за историята на здравеопазването в Павликени беше открита в Историческия музей в града. Поводът е 50-та годишнина от откриването на новата сграда на МБАЛ-Павликени.
„Откриването на новата болнична сграда е важен момент, който открива едно ново начало за здравеопазването в Павликени. Това е едната причина да организираме тази изложба. По-важната причина е, че живеем във време, когато ежедневно проблемите на медицината са актуални. Пандемията пред човечеството ни прави съпричастни с проблемите на лекарите и медицинските кадри и това ме мотивира, че точно в този момент те заслужават едно изследване и изследователски труд да се посвети на темата за здравеопазването“, каза директорът на ИМ-Павликени Нели Цонева.
Сред гостите на откриването бяха кметът на община Павликени инж. Емануил Манолов, управителят на МБАЛ-Павликени д-р Ренета Кръстева, председателят на Общински съвет – Павликени Христо Кавалски, бивши и настоящи служители на болницата, общественици и др.
„Макар и в трудни времена, днес отбелязваме заслужен празник. Тези 50 години са изпълнени със всеотдайност, саможертва, следване на Хипократовата клетва. Тази сграда е изпълнена с много моменти, радостни и тъжни, от живота на нашите съграждани. В тази сграда винаги са царели професионализмът, колективността и коректността между работещите там и пациентите. За това нашите съграждани са признателни“, каза кметът инж. Манолов. Той припомни иновациите, които бяха въведени в сградата в последните години – сериозният ремонт и саниране, новото медицинско оборудване и др. „Признание и за ръководството и екипа на МБАЛ, които заделят от средствата си и сами закупуват нови и модерни апарати, а със собствени сили полагат грижи за помещенията“, допълни градоначалникът.
Множество снимки от личните архиви на бивши служители на болницата, статии от периодичните издания в общината и спомени на съвременници са послужили при създаването на изложбата.
Нели Цонева подробно разказа историята на здравното дело. Още в първите години от своето развитие и утвърждаване като селище след Освобождението в Павликени се полагат основите на медицинското обслужване. В годините между двете световни войни в Павликени се конкурират 5 частни болници, 4 лекарски кабинета, 4 зъболекарски кабинета и 2 аптеки.
По идея на група павликенци през м.май 1934г. се основава Народна кооперативна болница. Някои изследователи я посочват като първа подобна болница в страната. Именно тя става основа на новосъздадената държавна болница.
В началото на 1964г. делегация от Павликени отиват в София на среща с Тодор Живков. Целта им е да „измолят“ от първия в държавата съдействие за изграждане на болница в Павликени. Строителството на сградата започва през 1965г. по проект на арх. Дойчев, одобрен от МНЗ. Новата сграда на Районна болница – Павликени е открита на 5 август през 1970 г. Медицинското заведение вече има съвременна материална база и предоставя 300 легла за лечение на болните, както и добри условия за работа на 42 лекари, 104 души среден медицински персонал и 109 други обслужващи лица. Болницата е открита от министъра на народното здраве д-р Кирил Игнатов в присъствието на редица държавни и партийни ръководители.