Жителите на Димча търсят помощ от държавата срещу кариерата за базалт

Публикувано на ср, 3 апр. 2019
461 четения

Жителите на Димча ще търсят помощ от държавата срещу кариерата за добив на базалт, която се намира на километър от селото. Находището “Станчова могила” е с обща площ от 236 дка и попада в землището на Сухиндол и павликенските села Димча и Върбовка. Разделено е на участък “Северен” с размер 152,5 дка и “Южен” – 96,7 дка. Именно южният попада изцяло на територията на Димча и ще бъде първият, в който ще започне добивът на базалт. Притеснението на местните жители е, че експлоатацията на находището ще доведе до замърсяване на въздуха и природата, тъй като инертните материали ще бъдат добивани чрез взривни дейности, разказа кметът на селото Стефан Прокопиев. За това обмислят да изпратят протестно писмо до Министерство на енергетиката, разрешило концесията, и Министерство на финансите, анагжирано с отчуждаването на земите в района на залежите.
Готови са да излязат и на протест, за да защитят интересите си. Те изразиха гражданската си позиция малко преди заседанието на Общинския съвет в Павликени в края на март, когато се очакваше да бъде гласувано искането за одобряване на техническото задание за специализиран ПУП.
В крайна сметка то бе оттеглено от кмета инж. Емануил Манолов, но това на практика само забавя процедурата, а не я спира. В рамките на три месеца фирмата концесионер отново може да внесе искането си в местната администрация. Очаква се да бъде внесена и в Общинския съвет в Сухиндол, който отхвърли искането на фирмата концесионер.
Сагата с кариерата “Станчова могила” е от преди 6 години, когато местните отхвърлиха инвестиционното намерение за отдаване на земите край селата Димча и Върбовка на концесия. След като концесионерът “Базалт България” обжалва пред ВАС отрицателните становища на РИОСВ и РЗИ, бе сключено извънсъдебно споразумение.
Така през октомври 2018 г. е подписан договор с Министерство на икономиката за концесията на кариерата, без местните жители да бъдат уведомени. Според концесионния договор очакваният средногодишен капацитет на кариерата е между 190 000 – 250 000 куб.м полезни изкопаеми, които ще се използват за строителството на пътища.
“Притеснени сме, защото от най-южната точка на кариерата до първата къща в селото отстоянието е 1070 метра, а до първия гравитачен водоизточник е едва 200 метра. Хората се страхуват също и за земеделските земи, които арендаторите ще се откажат да обработват, а много от тях разчитат на рентите”, сподели още кметът Стефан Прокопиев.
Весела БАЙЧЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново