Жертви на насилиe потърсиха помощ в Кризисния център “Търновград”

Публикувано на пт, 4 сеп. 2020
1400 четения

Петима души, жертви на насилие, са потърсили помощ в кризисния център “Търновград” в старата столица, който заработи от началото на юли т. г. Единият от тях е жертва на трудова експлоатация, а останалите са пострадали от домашно насилие. Две от жертвите вече са изведени от социалната услуга, а останалите трима ще останат в центъра до решаване на всеки от случаите, заяви Росица Димитрова, директор на Дирекция “Социални дейности и здравеопазване”. Експертите работят и по случаи на майки с деца, една от които е многодетна. Извършват се също консултации по телефона и работа по места, като мобилната група към центъра е посетила Павликени, Елена и Лясковец.
Освен жени в кризисния център във В. Търново могат да бъдат настанявани и мъже, с което Общината е пионер в страната, тъй като подобна социална услуга у нас все още няма. Росица Димитрова подчерта, че за да достигнат до жертвите на насилие, разчитат изключително много на екипната работа между институциите и на неправителствените организации. В момента в община В. Търново функционират два кризисни центъра – за жертви на трафик, за пострадали от домашно насилие, както и за изпаднали в беда или кризисна ситуация.
Старата столица е сред градовете, включени в проекта на Фондация “Български център за джендър изследвания” (БЦДИ) “Да не оставим нито едно нуждаещо се лице без грижа – Защита на правата на уязвими лица, пострадали от домашно насилие в София, Хасково, Свиленград и Велико Търново в условията на пандемия”. Проектът е финансиран от Министерство на правосъдието и предвижда в четирите града да бъде оказана правна и психологическа помощ на 50 лица, пострадали от домашно насилие, както и на 5 насилници, които ще бъдат включени в специализирани програми. Срокът за изпълнението на проекта е до октомври т.г.
“В много редки случаи към нас се обръщат извършители на насилие с искане на помощ, за да запазят връзката или семейството си, като се научат да контролират гнева си. За над 20 години сме имали едва 5-6 случая. Но ние работим с насилниците след постановление на съда те да бъдат включени в специализирана програма, съгласно Закона за домашното насилие. Програмата включва различни модули и тренинги за промяна в ценностната система, в начина на мислене, нагласите за справяне с агресивното поведение, със стереотипите и зависимостите. Основна цел е придобиването на нова нагласа и разбиране на насилието като неприемлив модел на поведение чрез осъзнаване на собственото агресивно поведение към близките хора и придобиване на нови навици за решаване на конфликти и спорове”, обясни Елена Трифонова от Фондация “Български център за джендър изследвания”. Тя идентифицира насилието като физическо, психическо, икономическо и сексуално. Периодът на търсене на помощ на жертвите е различен, тъй като в отдалечените и малки населени места често насилието над жените се приема за нормално, подчерта Елена Трифонова. Най-често жертвите търсят помощ при физическо насилие, като обикновено това не е първият акт на агресия. Понякога са необходими години наред, преди потърпевшият да поиска да се измъкне от този омагьосан кръг. Според Наказателния кодекс домашното насилие е определено като престъпление от общ характер и при три регистрирани сигнала от страна на жертвата насилникът може да бъде осъден между 3 и 5 г. лишаване от свобода.
Най-често насилниците са мъже, но не са малко и жените агресори.
“Възрастните мъже стават жертва на своите деца или внуци, а младите най-често са потърпевши от действията на родителите си или на жени. Разбира се, има много различни и специфични случаи, тъй като животът е достатъчно пъстър. За съжаление в България все още няма центрове, специализирани за мъже, жертви на насилие, тъй като съществуващите са насочени към жените и децата. Един мъж на 80 г. например има нужда от специфична помощ и терапия”, допълни Елена Трифонова. Тя подчерта, че програмата за социално-психологическо консултиране по проекта, по който работят, включва изслушване на пострадалия и помощ при идентифицирането на актовете на домашното насилие. Екипът помага и в търсенето на ресурси за справяне и подкрепяща среда, социално застъпничество и посредничество и др. Програмата по овластяване и психологическа подкрепа е насочена към терапевтичната работа по преодоляване на травмата, оказва се също и юридическа помощ. Жертвите на домашно насилие могат да търсят съдействие и на разкритата безплатна денонощна телефонна линия за професионална подкрепа 0800 11 977, която е на Сдружение “Алианс за защита от насилие основано на пола”, действаща на национално ниво.
Весела БАЙЧЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ
и архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново