Занаятчии, творци и артисти оживиха Самоводската чаршия

Публикувано на нд, 25 окт. 2020
443 четения

Тридневният празник „Златна благодатна есен на Самоводската чаршия“ събра хиляди на китната занаятчийска уличка във В. Търново. Близо 50 занаятчии, творци и артисти представиха своите произведения и умения, а посетители от цялата страна и чужбина се радваха на богатото разнообразие от изделия и колоритните участници в събитието.

С автентичните си народни носии и отрупани с различни вкусотии маси интереса на гостите предизвикваха хотнишките и ресенските баби. Те бяха придружени и от своите британски приятели, заселници в двете села.

Всяка една от жените от групата за изворен фолклор „Зелен бръшлян“ към читалище Просвета“ в Ресен беше приготвила различни кулинарни изкушения. Минувачите можеха да си купят от тях печена тиква, тиквеник, баница, щрудел, два вида качамак със сирене и с орехи и сушени смокини, мъфини и зимнина. Още сутринта първи свършиха по-екзотичните сладка от диня, от зелени доматчета и рачела от тиква. За любителите на алкохолните напитки имаше блага ракия за женитба, вишновка и домашно вино. Най-възрастната жена от групата беше 75-годишната баба Мария, която, освен че с най-голямо удоволствие гледа 5-те си внучета и двете правнучета, успява да плете, шие и домакинства. На есенния празник тя представи традиционна пресенчана питка, която се прави с първото ожънато жито.

Заедно със своите български съседи от Ресен на събитието бяха пристигнали и британците Рич и Гейл Спенсър. Двамата англичани вземат активно участие в дейностите на местното читалище „Просвета“. В България им харесват спокойствието, културата, прекрасната природа, хората и вкусната храна. Хубаво е, че сме част от това прекрасно събитие, което се провежда в момента, казаха Рич и Гейл. На щанда на селото те представиха своя ябълков пай. Двамата споделиха, че вече са приготвили някои неща за зимнина, като залагат най-вече на сушените плодове и конфитюрите, които си правят от овошките в тяхната собствена градина.

От Хотница за събитието пристигнаха и прочутите хотнишки баби, с които също бяха голяма част от британските заселници в селото. Тяхната трапеза бе отрупана както с плодове, зеленчуци, домашно приготвени сладка и питки, така и с плетени черги, кувьорчета, покривки. Част от изделията те изработваха пред очите на минувачите, а щанда им красяха мини Черешово топче и кукли в цял ръст в автентични народни носии.

Англичанката Корал Хюз демонстрира своите умения в обработката на вълна, от която изработва различни сувенири. Карол е в България едва от една година, но казва, че тук е намерила спокойствието, което е търсила досега. Барбара е от Шотландия и със съпруга си Стюард живеят в България от 9 години. На Самоводската чаршия тя е донесла яйца от кокошките, които заедно отглеждат в своя двор. Казват, че той е пълен със зеленчуци и плодове, от които си правят и зимнина. Двамата имат и кошер с пчели, от който си вадят чуден мед, подходящ за любимите им шотландски палачинки. Барбара и Стюард споделят, че тук най-много харесват хората, прекрасния климат и богатата история. Сара и съпругът й Стийв също живеят в Хотница от 3 години, но са в България от 2008 г. Те също са решили да се установят тук заради прекрасното време, гостоприемните хора и спокойния живот.

От Арт клуб „Дебелчанка“ към читалище „Съгласие“ в Дебелец специално за празника бяха подготвили различни тематични изделия. За тях те са използвали естествени материали, като семена от тиква, царевични зърна, есенни листа, лешници, жълъди, орехи и др. Част от нещата са изработени с участието на деца и във връзка с проекта „Читалище в беседка“.

Клубът по битова култура към великотърновското читалище „Надежда“, който тази година отбелязва своята 33-та годишнина, представи уникалната книга „Вкусът на времето“. Тя представлява кулинарен пъзел на традиционни рецепти от Търновския край, обхващайки периода от Средновековието до днес. Освен нея те бяха подготвили ръчно изработени бижута, плетени бебешки дрешки, покривки, шапки и други ръкоделия.

„Много е хубаво тук, във В. Търново. Атмосферата е уникална. Има толкова хора и е цветно и приятно. На такива събития се срещаме с колеги и съмишленици, което е страхотно“, каза Таня Колева, представител на майсторите от русенската организация „Дунавска задруга“. На щанда тя предлагаше изделия, сътворени от майсторите на задругата – икони, дърворезби, ножове, медни съдове и др.

Освен изложението-базар на занаятчии, творци на ръчно изработени сувенири и продукти и селскостопански производители, майсторите от уличката на занаятите във В. Търново показваха в своите ателиета и дюкяни старинните техники, запазени през вековете. За посетителите на събитието беше подготвена и богата музикална програма. Със свои изпълнения в нея се включиха  ДВГ “Пеещи камбанки”, ДТА “Болярче”, ДЮФА “Българче”, “Биг бенд Велико Търново”, групата за стари градски песни “Ретроритъм” от Дебелец, ТК “Плетеница”, рок групите “КОВУ” и “Хаштаг”, а с пантомимата си живата статуя на уличен музикант посрещаше и изпращаше гостите на Самоводската чаршия.

Изложението-базар „Златна благодатна есен на Самоводската чаршия“ е организирано по повод 835-годишнина от въстанието на братята боляри Петър и Асен,и възстановяването на българското царство.

Николай ВЕНКОВ
сн. авторът   

loading...
Пътни строежи - Велико Търново