Задължават стопаните да регистрират домашните си животни, въвеждат и мерки за биосигурност

Публикувано на чт, 24 окт. 2019
366 четения

Над 4 млн. лева са изплатени като компенсация за напълно пропадналите земеделски площи от градушки и други климатични събития. Това заяви във В. Търново земеделският министър Десислава Танева и уточни, че средствата са за около 100 000 дка в цялата страна. „За първи път държавната помощ за компенсиране на щетите от градушки е е изплатена в рамките на същата календарна година. Преди около2 седмици всички стопани получиха плащанията си. Но искам да подчертая, че щетите тази година не са по-високи от миналата. Там, където има пропаднали от градушки площи, действително е много тежко събитие за самия фермер, но като цяло интензитета за страната беше значително по-нисък от предходни години“, уточни Танева. Тя дойде в старата столица, за да изнесе  лекция в Стопанския факултет на ВТУ на тема „Ролята на Общата селскостопанска политика в развитието на българското земеделие“.

„До края на годината ще бъдат готови трите SWOT анализа относно Общата селскостопанска политика (ОСП) за България и едва тогава ще започне изготвянето на стратегическия план за страната ни. България иска запазване на бюджета за ОСП. Заедно с още 19 държави сме подписали декларации, изразили сме мнението си и пред министрите на земеделието, министър-председателите също. Ние сме за по-силна външна конвергенция на директните плащания“, подчерта Танева. И добави, че в обхвата на настоящия проектобюджет за новата ОСП у нас са водени разговори с МРРБ, така че намаленият с 15 % втори стълб за селските райони да бъде компенсиран, като общините с население над 30 000 жители бъдат подкрепени финансово със средства от ОП „Региони в растеж“.

Относно сектора „Животновъдство“ България ще настоява за запазване на обвързания бюджет и националната преходна помощ. Ако националната преходна помощ не бъде продължена, страната ни ще се бори за увеличение с 3 % на пакета с директните плащания.

Министърът изрази благодарност към стопаните и фермерите, които са съдействали за овладяване на ситуацията с африканската чума по свинете. В тази връзка предстои да бъде внесено предложение в Народното събрание за изменение в нормативната уредба за регулацията на животновъдните обекти и мерките за биосигурност. Промените предвиждат всяко животно, отглеждано в България, да бъде регистрирано. „Дори в личните стопанства, в които се отглеждат домашни свине, животните трябва да са регистрирани и да отговарят на елементарни мерки за биосигурност. Това означава да не се отглеждат свободни, а затворени с ограда, трябва да са до три на брой и то само за угояване. За да се предпазваме от заболявания първото, от което тръгваме са правилата за биосигурност, хигиената и всичко, което трябва да спазваме като фермери или потребители“, подчерта Танева. Другото предложение е всяко населено място да има сключен договор с участъков ветеринарен лекар, който да извършва контрол и превенция в личните стопанства. Промените ще бъдат обсъдени тази седмица с бранша, а на 4 ноември ще бъдат качени на сайта на МЗХГ за обществено обсъждане.

Весела БАЙЧЕВА

 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново