За два дни В. Търново бе столица на настолните игри

Публикувано на пн, 24 февр. 2020
469 четения

В продължение на два дни Велико Търново бе столица на настолните игри. На 22 и 23 февруари стотици любители на тези занимания се стекоха в болярския град от всички краища на България. Организаторите на фестивала “Настолен град” се постараха никой да не си тръгне разочарован и според мнението на повечето гости успяха да изпълнят отлично това свое намерение.
“Тази година имахме 250 седящи места, което е с около 50 повече спрямо миналата. Почти постоянно бе пълно и с правостоящи хора. Сякаш най-голям бе интересът към семейните игри. Те са по-лесни както за обяснение, така и за изпълнение. Игрите за геймъри, които са малко по-тежки и с по-сложни правила, също си имаха своите заклети почитатели. В някои от турнирите ни се включиха по над 20 човека. Хубавото е, че интересът бе по-голям не само от страна на играещите, но и от страна на авторите, издателите и изложителите на игри”, сподели със задоволство Ивайло Драганов, основател на Фондация “Да играем” и главен организатор на събитието. Той добави, че в световен мащаб годишно излизат хиляди нови заглавия, което се превръща в истински бум в развитието на настолните игри. Чрез някои от тях се засягат и сериозни теми. Такава е например “Пандемия” – една от най-любимите игри на Ивайло. Тя звучи особено актуално, тъй като в нея играчите се стремят да спасят света от пандемия, а това удивително напомня на ситуацията с коронавируса, каза организаторът.
Близо 10 автори на игри представиха своите нови творби на фестивала във В. Търново, а в един от най-големите хитове се превърна “Ластиче”. Сред най-търсените заглавия бяха още “Каркасон”, “Катан”, “Диксит”, “Азул” и др. За любителите на по-социално ангажираните игри имаше специално организирано “Социално парти”, а за най-малките участници бе обособен отделен кът. В него малчуганите и техните по-възрастни придружители се чувстваха прекрасно, обградени с вниманието на доброволеца от Варна – Йордан Филчев. На табелка на гърдите му бе изписано “ГрамаДанчо”, което, както по-късно разбрахме, било смесица от “грамаден” и “Данчо”. Той бе пристигнал във В. Търново специално за представянето на детските игри. Йордан идва за първи път, но е участвал в подобно събитие в морската столица. Има три деца и това много му помага в заниманията с най-малките.
“Игрите, които представям тук, са наши и вкъщи сме ги играли много пъти. Всяко от децата ми е с 5 години разлика от предходното и знам много добре какви игри биха се харесали за различните възрасти. Понякога у дома успяваме да играем всички заедно и така със съпругата ми държим малките далеч от екраните, въпреки че това не ни е фикс идея. Това, че ние сме израснали без телефони и с по-малко телевизия, не значи, че трябва да отделяме и децата ни от тези неща. Сега просто реалността е такава. Ако ние изведнъж им изземем всичко това, те ще попаднат неподготвени в реалния живот, така че настолните игри са някакъв вид разнообразие. Чрез тях децата се докосват до един по-различен свят, където трябва да мислят по нестандартен начин и да проявяват креативност, а това развива много техни умения”, каза Йордан. Той допълни, че по този начин децата се научават да спазват правила и процеси, което би било полезно и в живота им занапред. Според него се забелязва и това, че колкото повече игри играят децата, толкова започват по-лесно и инстинктивно да схващат и сами се досещат какви може да са правилата. Често те дори си доизмислят и допълват правилата така, че играта да стане още по-интересна и забавна. “ГрамаДанчо” сподели, че освен хобито му, свързано с настолните игри, има собствен забавен сайт с това име, както и канал в YouTube, където говори на децата за детски книги.
Сред по-различните кътчета във фоайето на търговския център в сърцето на града бе и щандът на Христина Етърска от София. От около 7 години тя се занимава с изработването на настолни игри с ръчно изрисувани морски камъчета. Сред тях са добре познатите “Морски шах”, “Дама” и “Домино”. Има и такава, при която се създават истории по картинките върху камъчетата, която авторката е озаглавила “Разкажи ме”. Христина набляга на естествените материали. Желанието ѝ е да провокира младежите и децата да оставят за малко електронните устройства и да видят, че не е необходимо да имаш нещо сложно в ръцете си, за да се забавляваш.
Изработването на камъчетата действа на Христина като терапия. Тя сподели, че често тези игри се използват и от психолози, педагози, логопеди и сугестопеди, работещи с деца. Това е така, защото картинките много предразполагат децата и ги провокират да разказват и да общуват, поясни Етърска. Измежду авторите на игри бяха също братята Иван и Веселин Алексиеви. Те представиха своята творба, която изработват заедно в продължение на около година. Иван е музикант, а брат му е архитект, но са силно повлияни от фантастиката. Тяхната игра също. Тя представлява симулация на космически битки, в които играчите се опитват да победят съперниците си и да създадат най-голямата космическа флота.
22-годишният Ангел Христов бе великотърновският представител сред авторите на игри. Той показа своята ролева игра “Доблестни доспехи” в атрактивно средновековно облекло. За проекта си сподели, че първоначално е бил само любителски и е бил предназначен за забавление с приятели. С времето идеята му се развила и авторът решил да я направи достояние на повече хора. В момента играта е на етап завършен прототип.
Сред най-малките участници във фестивала бяха 10-годишните Мира и Дари, 9-годишната Вяра и 6-годишните Вани и Боби, които се забавляваха заедно с играта “Дом мечта”. Те си я бяха избрали сами и за кратко време успяха да я разучат с помощта на любезните доброволци. Не можейки да откъснат очи от игралното табло, децата категорично и единодушно заявиха, че така им е много по-интересно, отколкото пред екраните вкъщи.
“Радваме се, че тази година децата са още повече от предишната. Възрастните хора също изказаха своето одобрение за случващото се, така че сме доволни от свършената работа. Това показва, че се движим в правилната посока”, каза Цветомира Цанова, доброволец към фондация “Да играем”.
Николай ВЕНКОВ
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново