“Зелено движение” са против завода за каменна вата до Върбовка

Публикувано на пт, 14 ян. 2022
191 четения

От “Зелено движение” се обявиха категорично против изграждането на завода за производство на каменна вата с горивни инсталации за изгаряне на битови отпадъци край павликенското село Върбовка. Това заявяват в нарочна позиция съпредседателите на местната организация на зелените Роман Рачков и Илза Христова. “Авторите на Доклада за ОВОС безусловно приемат, че използваното гориво няма да съдържа опасни отпадъци и няма да съдържа устойчиви органични замърсители. В същото време инвестиционното предложение не предвижда собствен или външен контрол на доставяните отпадъци, а разчита изцяло на проверка на придружаващата ги документация. Считаме, че е редно съставът и качествата на доставките от модифицирани горива от отпадъци (RDF) да се подлагат на проверка от акредитирана лаборатория и резултатите от нея да са публично достояние. Приложените в ДОВОС стойности за състава и характеристиките на модифицираното гориво са на базата на усреднени анализи от страни като Германия, Финландия и Холандия. Предполагаемото съдържание на замърсители в димните газове и ефективността на системата за очистване са относими единствено към висококачествените RDF-горива на страни с ефективно събиране и управление на отпадъците”, се посочва в позицията на зелените. Според тях е задължително условие за производството на висококачествени и същевременно икономически изгодни RDF горива е правилното разделяне на различните групи отпадъци още при източника и стриктен контрол на опасните, които не се смесват с рециклируемите и нерециклеруемите твърди битови отпадъци.
В България обаче контейнерите масово се използват за всякакви отпадъци от домакинствата. Същевременно общите контейнери за смесени битови отпадъци у нас са на открито и често са с отворени капаци, което е предпоставка за висока влажност на RDF-суровината. Наличието на високо съдържание на фини частици метал и стъкло също е очаквана неблагоприятна характеристика на българските модифицирани горива от отпадъци. Това е предпоставка за производството на нискокачествени и опасни за околната среда горива от отпадъци.
Също така редица международни научни изследвания показват, че при съхранението на RDF и по-специално RDF с ниско качество има риск от повърхностно тлеене, повърхностно пламване, вътрешно тлеене и дори експлозия. Въпреки твърденията, че RDF е безопасно и стабилно гориво, с претенции за неговите добри способности за съхранение, експлозиите и последващите пожари се наблюдават редовно през последните 30 години и имат сериозни последици.
Инвестиционното предложение предвижда използването на около 420 000 тона RDF гориво на година, което е приблизително колкото прогнозните годишни количества на RDF производството на всичките 53 регионални сдружения за управление на отпадъците в България, включени в представено в ДОВОС проучване. Така при евентуалната му реализация сравнително чистият район на Павликени ще има незавидната участ да приютява и изгаря значима част от отпадъците на цяла България, посочват още от “Зелено движение”. И уточняват, че не искат да блокират фабриката за производство на каменна вата, но притесненията на общността и техните съображения следва да бъдат чути. “Ние вярваме, че трябва да бъдат намерени по-устойчиви и екологични алтернативи за получаване на необходимата за производството енергия”, допълват от местната организация.
Весела БАЙЧЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново