Жилищни сгради, пещ, в която ще се пече хляб, работилница за керамика и древна козметика са само част от идеите на родолюбците от великотърновския клуб
Своеобразен музей на открито ще показва на великотърновци и туристите бита и житието на старостоличани. Идеята е на великотърновския клуб “Традиция”, който от години се грижи за разнообразяване на туристическите атракции на крепостта Царевец, която устойчиво се превръща в най-посещавания исторически обект в национален мащаб.
С помощта на Общината и “Царевград Търнов” планираме да направим на крепостта на Асеневото царство средновековно селище на занаятите от XII до XIV век, съобщи за “Янтра ДНЕС” председателят на родолюбивия клуб Върбан Минев. Селището ще бъде поддържано през целия туристически сезон. В него ще бъдат показани няколко средновековни жилищни сгради, както и временни постове на различни занаяти. През миналото лято показахме на пет поста отличителни занимания на болярите от Средновековието, сега ще ги увеличим най-малко на осем. Може да станат и 18, стига да получим подкрепа от Общината и да има проявен интерес от хората, разкрива идеята си Върбан Минев.
Ще бъде изкарана пещ, в която ежедневно ще се пече хляб. Построено ще бъде и средновековно училище за деца. Също така ще пуснем в действие всички катапулти и стенобойни машини, които през годините сме направили, добави Върбан Минев. От клуб “Традиция” направиха две бойни машини, сега се работи по третата, най-голямата и най-мощната. Става въпрос за требушет. Това е обсадна машина, използвана от българите през Средновековието. Оригиналната ѝ версия е създадена около 4 век преди Христа в Гърция и Китай. По-късно човешката сила е заменена от контратежест и става кантарна бойна машина, разказва Върбан Минев.
Требушетите с контратежест се появяват в християнските и мюсюлманските държави по Средиземноморието през 12 век. Той може да изстрелва снаряди с тегло до 140 килограма с висока скорост по вражеските укрепления. Понякога като снаряди се използват заразени животински трупове, които влизат в градовете като опит за създаване на епидемия. Цар Калоян е използвал 30 такива бойни машини, с които превзема Одрин през 1205 година и затова идеята ни е да я направим за Царевец, посочи председателят на клуб “Традиция”. Той активно работи по машината, която ще може да изстрелва каменни блокове между 30 и 50 килограма на разстояние до 200 метра. Требушетът се използва до 16 век, дълго след появата на барута. Той е много по-точен от другите средновековни метателни оръжия, пояснява бай Върбан, запален любител и изследовател на оръжията.
За средовековното селище на Царевец от клуб “Традиция” искат да разнообразят занаятите и с козметика. Миналото лято показахме на децата как се прави сапун по средновековна рецепта, но това не е всичко. Може да се изработват и благовонни масла и кремове. Ще се опитаме на един от занаятчийските постове да го покажем на туристите. Планираме в музея на открито да бъде обособена и керамична работилница, където на ръчно колело да се изработват различни малки и по-големи глинени съдинки, поясни Върбан Минев.
Родолюбивият клуб събира все повече съмишленици във Велико Търново. Последно към “Традиция” се присъединяват още две деца, които ще дебютират с участие на Царевец. Като цяло великотърновският клуб е в състав от 30 души. Сред родолюбците и пазителите на традициите в старопрестолния град са и шест жени.
Идеята за постоянно действащото селище на занаятите на Царевец идва след успешната реализация през миналата година на Лятното училище по занаяти, което направиха заедно клуб “Традиция”, майсторите от Самоводската чаршия и общинската туристическа агенция “Царевград Търнов” с подкрепата на Община Велико Търново и Историческия музей. 600 деца за един месец се учиха как се меси хляб и как се стреля с лък, резбоваха дървени кутийки и украсяваха керамични панички. Деца и младежи от Велико Търново усвояваха тънкостите на различни видове средновековни и възрожденски занаяти в ателиета на открито на крепостта Царевец и в работилниците на Самоводската чаршия. При занаятчиите децата учиха дърворезба, кожарство, рисуване, грънчарство, тъкачество и правеха бижута от мъниста. Заниманията на Царевец се водеха от клуб “Традиция”, а малките болярчета се учеха как е правен сапун, хартия и хляб през Средновековието и се забавляваха с различни видове игри и стрелба с лък и арбалет. Над 1600 туристи от цял свят за месец на Царевец се запознаха с глаголицата и сами написаха имената си с първата славянска азбука.
Великотърновският клуб “Традиция” е подготвил богат календар с изяви за тази година. Ще се организират много възстановки на битки, различни по вид и местоположение. Започва се с Шипченската епопея за 3 март. Годината ще бъде пълна с изяви от регионален и чуждестранен характер. Една от тях ще бъде живата картина на битките на четите на Стефан Караджа и Хаджи Димитър в региона на Канлъ дере. На Върбовка ще има и възстановка на битката на Филип Тотю. Предстои и голямо сражение в зимни условия, възстановката е във връзка с Руско-турската война и битката при Белмекен. Ще има и поне пет-шест събирания за пресъздаване на исторически моменти от българската история в Априлци и на Дряновския манастир, добави още Върбан Минев. В края на май се планира мащабна възстановка в Брашов, Румъния, във връзка със 100-годишнината от Първата световна война. В рамките на четиридневен военен лагер ще се представят европейските противостоящи сили в реални условия с автентични оръжия и униформи.
Тази година се навършват и 130 години от Сръбско-българската война, а нашият 18 Етърски пехотен полк е един от първите, които заминават за битката при Сливница. Ние сме в Пета пехотна дунавска дивизия, първият убит офицер е от Свищов. Това са все паметни и важни моменти от историята ни и трябва да ги помним и тачим, коментира Върбан Минев. За сега в национален мащаб няма планирано събитие за отразяване на годишнината от Сръбско-българската война, но от великотърновския клуб “Традиция” са решили да я почетат. Планират се още и участия в Унгария, Украйна и Русия.
Здравка МАСЛЯНКОВА
сн. архив