Военният университет отбеляза 146 години от създаването си

Публикувано на вт, 26 Ное. 2024
1898 четения

В деня на Отворените врати на университета учениците от четвъртите класове на ОУ “Д-р П. Берон” (Дебелец) се запознаха с различни видове бойна техника, станаха “неразличими” и обядваха вкусна войнишка бобена чорба.

Националният военен университет отбеляза 146 години от своето създаване. Честванията започнаха с отслужване на празнична литургия в храма “Св. Седмочисленици” и освещаване на бойните знамена. Пред Паметника на възпитаниците бяха положени венци и цветя в знак на признателност на съвременните поколения. Поздравителен адрес от името на държавния глава Румен Радев прочете Илия Милушев, съветник на президента по въпросите на сигурността и отбраната. В празничното си слово началникът на НВУ бриг. ген. Иван Маламов припомни отново историята на Военния университет и изказа благодарност към всички военнослужители, преподаватели, курсанти, кадети и служители.

“Военното училище е символ, който обединява въоръжената борба на българския народ за независимост. Той е институция, която стърчи и я брулят много ветрове, и затова трябва да бъде пазена. България ще я има, докато го има и Националния военен университет”, каза ген. Маламов.

Със заповед на Министъра на отбраната 20 военнослужещи и цивилни получиха отличия за постигнати високи резултати при изпълнение на служебните им задължения, проявен професионализъм през периода на службата и принос в развитието на военната наука. Други 39 пък бяха наградени със заповед на ген. Маламов. Двама офицери бяха повишени в звание, а трима получиха нагръдни знаци.

Днешният Военен университет е създаден като Военно училище. Официалното му откриване е на 26 ноември 1878 г. в София. Първият българин, началник на училището, е ротмистър Анастас Бендерев. След преврата срещу княз Батенберг, по заповед на Стефан Стамболов училището е разформировано, знамето му е отнето, а част от юнкерите са разжалвани. През 1889 г. новият княз Фердинанд поема шефство над училището, но то остава без собствено бойно знаме чак до 1925 г., когато такова му е връчено от новия български цар Борис III. Тогава то получава и статут на висше учебно заведение. След болшевишкия преврат, през 1945 г. за патрон на училището е обявен Васил Левски и то е преименувано на Народно военно училище. С разпореждане от 19 юли 1958 г. Военното училище е преместено от София във В. Търново и се разполага в сградите на бившия 18-ти пехотен Етърски полк. На 12 октомври 1972 г. министърът на отбраната ген. Добри Джуров прави първа копка на новия училищен комплекс на мястото, където то се намира днес. Строителството продължава 7 години. Новото военно училище е официално открито на 15 септември 1979 г. След смяната на политическата система, през 2002 г. трите военни училища: във В. Търново, Шумен и Долна Митрополия, са обединени в Национален военен университет “Васил Левски”. Последната промяна е от 2019 г. когато военната авиация е извадена от НВУ и е прехвърлена към откритото с решение на Народното събрание Висше военновъздушно училище.

Иван ГЕОРГИЕВ

loading...
Абонамент за вестник Янтра ДНЕС Пътни строежи - Велико Търново