Военни и ИТ специалисти са рекордьори по доходи във ВТУ и НВУ

Публикувано на пт, 6 Дек. 2019
1879 четения

Никаква безработица, 100 % приложение на придобитото висше образование и високи заплати – 1322 лв. среден облагаем доход, има сред завършилите направление “Военно дело” в НВУ “Васил Левски” във В. Търново. Най-добре платени сред възпитаниците на военния вуз са курсантите с дипломи по авиация със средни възнаграждения от 1788 лв. и тези от направление “Електротехника, електроника и автоматика” с 1520 лв. По доходи не им отстъпват и завършващите информатика и компютърни науки във ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”, които могат да се похвалят със средни заплати от 1586 лв. Безработицата при младите ИТ специалисти е едва 1,96 %, а в професията успяват да се реализират 58,2 % от завършващите. Отлична реализация имат и юристите от ВТУ, като над 67 % от дипломантите работят по специалността, а безработицата сред тях е 2,35 %.
Техните средни заплати са 1186 лв., при 1057 лв. месечно сред младите прависти в страната. Това показват данните на Рейтинговата система на университетите в България за 2019 г., които бяха изнесени вчера.
Осем професионални направление на ВТУ влизат в Топ 3 на класацията по вузове. С една позиция напред са се изместили “История и археология”, които вече са втори в страната. Почетното второ място заемат още “Философия”, “Филология”, “Религия” и “Теория и управление на образованието”. На престижното трето място по научни области се нареждат “ Педагогика”, “Изобразително изкуство” и “Педагогика на обучението по…”.
Направлението “Военно дело” на НВУ е на трето място и се очертава с най-високи оценки според рейтинговата система. Другото успешно направление за военния вуз е “Транспорт, корабоплаване и авиация”, където сме втори от общо седем класирани университета. Военният вуз е четвърти в направлението “Национална сигурност” и шести в направление “Електроника, електротехника и автоматика”.
Между 842 и 1788 лв. е средният месечен доход, който си докарват възпитаниците на военния вуз. Оказва се, че 97 на сто от завършилите са държавни служители, като по-голяма част от тях са военни. Сред специалностите в НВУ най-ниско платени се оказват общо инженерство, администрация и управление и национална сигурност.
Новите данни потвърждават трайна тенденция за подобряване на реализацията на пазара на труда на завършилите висше образование в страната, но в същото време показват наличието на големи различия в средните нива на доходи, безработица и приложение на придобитото висше образование в зависимост от завършеното професионално направление и висше училище, както и в зависимост от придобитата образователно-квалификационна степен. Най-ниско остава приложението на придобитото висше образование сред завършилите “Туризъм” (20,41 %). Като положителна тенденция бе отбелязано намаляването на дела на висшистите, които напускат страната.
Рейтинговата система сравнява представянето на 51 висши училища в рамките на 52 професионални направления. Анализите са направени въз основа на 44 показатели, разделени в шест групи – учебен процес, научни изследвания, учебна среда, социално-битови и административни услуги, престиж, реализация на пазара на труда.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново