Великотърновка на над 70 г. измина пеша близо 700 км по стъпките на “Светият път”

Публикувано на ср, 5 авг. 2020
2960 четения

Националният поклоннически пешеходен поход “Светият път” е посветен на връщането на мощите на св. Иван Рилски от Търново в Рилския манастир. Организатори на събитието са туристическите дружества ,,Трапезица-1909”, ,,Академик – ВТУ” и Фондация “Дякония и мисия”. Ръководител на групата беше Паскал Пиперков, преподавател във ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”. Маршрутът на поклонниците след излизане от Великотърновския регион премина през района на Никопол, Плевен, Луковит, Враца и Черепишкия манастир. Оттам те извървяха пътя до София, а в заключителния етап достигнаха до Рилския манастир, в който се намират мощите на светеца. В продължение на месец участниците изминаваха между 10 и 30 км на ден, като маршрутът премина през около 70 населени места, 19 общини и 4 епархии, в които поклонниците посетиха над 90 храма.

Великотърновката Ружа Симеонова е над 70 години, но това не ѝ попречи да измине пеша близо 700 км по “Светият път”. С младежкия си дух и организъм на заклет турист пенсионираната учителка и бивш експерт в Регионалното управление на образованието в старата столица за месец извървя маршрута, по който били пренесени мощите на св. Иван Рилски от Търново до Рилския манастир преди 551 г.
“Решението да измина целия този път дойде спонтанно. Преди това ходих на сбирка на Бялото братство на Рилските езера и на Националния туристически поход “По пътя на Ботевата чета – Козлодуй – Околчица”. От любопитство реших да се включа и в “Светият път”. Дори не знаех, че ми предстои да извървя толкова много километри”, разказва смелата пенсионерка.
В продължение на целия маршрут се включвали и отпадали хора от различни населени места на България, но ядрото от шестима смелчаци, от които трима великотърновци и едно куче, се запазило от началото до края. Пътят преминавал през градове и села, през поля от слънчогледи, царевични блокове, горски пътеки и скални образования. С кръста, хоругвата и икони в обятията си поклонниците не спирали да вървят в юлските горещини, споделя Симеонова.
Ружа е изключително впечатлена от отношението на посрещачите в селата и градовете, през които преминали. В Горна Липница тя останала приятно изненадана от кмета, който се оказал неин бивш ученик. В Караисен пък църковното настоятелство и местният свещеник ги чакали с богата почерпка. В ловешкото село Ъглен поклонниците били посрещнати и нагостени от бившия евродепутат Антония Първанова. Тя споделила с тях, че е изминала пътя Камино в Испания и в знак на съпричастност решила да им подари една вечеря. Във врачанските села също имало гощавки, а отношението било изключително сърдечно и много човешко. На местната забележителност Божия мост в ролята на екскурзовод на групата се изявил бивш депутат и областен управител. В пещерата “Проходна” край Карлуково пък едно момиче с ангелски глас подарило на присъстващите вълшебно песнопение.
По дългия път поклонниците нощували къде ли не. На няколко пъти те били приютявани в различни манастири из страната. Във всеки храм групата задължително оставяла букети с цветя, а в повечето случаи и дарения. В едно от населените места се наложило да спят на стадиона, но от това преживяване Ружа и сподвижниците ѝ останали с много приятни спомени. Друга вечер се случило да нощуват и в неизползваема детска градина, а понякога отсядали в хотели и в домовете на поклонници. Навсякъде местните жители искали да споделят по нещо интересно с тях. Имало дори възрастни жени, които едва стояли на краката си, но с благоговение и китки цветя в ръцете си посрещали скъпите гости, а един свещеник дори подарил на всеки по чифт обувки. На местата, на които заради пандемията хората се страхували да посрещнат процесията, срещите се провеждали на открито. В София поклонниците били посрещнати на Лъвов мост от хора с национални носии и знамена. Там те посетили Ротондата, в която за известно време са били съхранявани мощите на небесния покровител на България – св. Иван Рилски. В Перник Ружа останала силно впечатлена от добре поддържаните църкви и манастири, а в Дупница – от посрещането с музика и църковни песнопения. Там всички искали да целунат иконата на светеца и дори организирали шествие през града и тържествен молебен. В село Дрен, където миналата година изгуби живота си 77-годишният участник в похода Коста Янков, била отслужена панихида. Походът завършил в отшелническата килия на св. Иван Рилски край Рилския манастир.
“Всеки от нас шестимата, които бяхме през целия път заедно, вършеше това, което му харесваше и така беше от най-голяма полза на групата. На раздяла казах на останалите, че съм мечтала да живея в такава среда и този месец за мен беше истински подарък, след което се разплаках”, сподели отново през сълзи Ружа и добави, че за нея всяко едно посрещане в различните селища на страната е било истински празник. Тя е решила да посвети това пътуване на всички, които имат душа, на своите бивши колеги и на внучката си, на която е намислила да подари специален символичен подарък за спомен.
Николай ВЕНКОВ
сн. Даниел ЙОРДАНОВ
и личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново