Вътрешният министър, гости от Сърбия и цяла България дойдоха на празник на баницата в Балван

Публикувано на пн, 2 сеп. 2019
465 четения

Кулинари на възраст от 8 до 90 години запретнаха ръкави и премериха сили в състезанието за най-вкусна баница, която се проведе за 4-та поредна година в с. Балван. На празника дойдоха майстори на традиционния деликатес от различни селища на България, както и гости от сръбския град Бела Паланка. За да поздрави присъстващите и да сподели веселието с хората, в Балван пристигна и министърът на вътрешните работи Младен Маринов.
Един от сръбските кулинари грабна наградата за най-атрактивна рецепта. Баницата на Стефан Велкович с козе сирене и чушка пребори конкуренцията на останалите 67 кулинарни изкушения, наредени върху дългата трапеза на селския площад. Голямата награда на кмета на Община В. Търново спечели 12-годишната Кристиана Иванова от Балван. По-малка от нея беше само 8-годишната Ивайла Николова, която също е от Балван и заслужено спечели приза за най-млад състезател. На другия полюс по възраст беше Гана Бояджиева, която взе отличието за най-възрастен участник със своите 90 години. Наградата на кмета на Балван отиде при балванчанката Бонка Филипова. На първите три места в надпреварата за най-добра баница се наредиха три дами. Трета остана Генка Колева от Ново село, втора е Елена Пономарьова от Дебелец, а най-големият майстор сред всички е Радка Георгиева от Балван.
“Баниците бяха разделени в две основни категории – солени и сладки. Опитахме се да търсим, от една страна, традиционната българска баница със сирене, а от друга – да видим кулинарната фантазия най-вече при сладките баници. Те бяха по-малко на брой. По отношение на атрактивността и тримата журиращи бяхме единодушни за победителя. Стефан Велкович от Бела Паланка в Сърбия беше приготвил уникална баница с козе сирене и чушка. Интересно е, че много от възрастните дами също бяха добавили творчество и нетрадиционност в рецептите си”, каза Димитър Тотев, който бе сред членовете на журито и е представител на фирма вносител на брашна от производители в Италия.
Оценяващата комисия се оглави от Жени Сапунджиева, която е председател на Съюза на хлебопроизводителите в България. Тя допълни, че най-малкият участник е заложил на солено-сладка баница със сирене и захар, а най-възрастната кулинарка е представила традиционна за региона рецепта с чудесна визия и вкус. При 90-годишната майсторка наистина е проличало голямо старание и опит в приготвянето на това ястие. С нелеката задача да оценява атрактивността, вкуса и визията на близо 70-те баници бе натоварен и Георги Чукуров, главен експерт в Дирекция “Култура, туризъм и международни дейности” в Община В. Търново. За да няма съмнение в безпристрастността на журито, всички участници останаха анонимни за комисията до вземането на решение от нейна страна, като вкусотиите им бяха предоставени за оценяване под номера. Имената на победителите станаха ясни едва след определянето на най-добрите кулинарни постижения.
През годините село Балван се е прославило с традиционната дърпана баница, при която се приготвят малки топки от тесто и се дърпат на ръка, а между всеки лист се поставя мазнина и сирене. Въпреки това гостите на празника имаха възможността да се запознаят с най-различни видове баници от отделните региони на България. Точена, вита, солена или сладка, градинарска, селска народна, тип щрудел или пица, баклава и какви ли не още разновидности на вкусното тестено изделие имаха възможността да опитат близо 400-те гости на селото.
Сред най-необичайните видове бяха сръбската дърпана баница с горски плод и бял шоколад на Милица Миленкович от Бела Паланка, мъфин-баницата на Сдружение “Зов” от В. Търново и баницата с моцарела и патладжан на Маргарита Василева. Деяна Кънчева от Трявна бе приготвила щирник, Гана Стефанова бе заложила на кердек, а Радена Пенчева от Дебелец на зелник. В категорията със сладки изкушения имаше баница с кексова плънка, приготвена от новоселчанката Генка Колева, а с шеговитото си произведение “Сладката дебелчанка” се представи Юлияна Стефанова от фолклорна група “Росен здравец” към НЧ “Съгласие” в Дебелец.
Силна група измежду участниците в надпреварата имаше и от Стражица. Иванка Маринова бе приготвила баница във вид на рози и сладка баница с локум, орехи и ябълки. Сред най-бързо свършилите бяха точените пържени банички на Иваничка Блажева. За тях тя сподели, че е научила рецептата от своята свекърва и ги прави вече 50 г. Невянка Пройнова бе заложила на традиционната баница със сирене.
На мегдана в селото имаше не само кулинарни изкушения, но и много песни, танци и театрални изпълнения, които забавляваха гостите. В програмата с песни, танци и хумористични сценки се изявиха формации от Балван, Каранци, Балканци, Шемшево, Леденик, Дебелец, Самоводене, Ветринци, Малък чифлик, Момин сбор, В. Търново, Къпиново, Стражица, Добромирка, Гостилица, Ново село, Пушево и Г. Оряховица. По традиция първи на сцената се качиха домакините от Танцов състав “Надежда” с ръководител Николай Събев.
“Преди 4 г. идеята на този празник започна с това да се сътвори нещо, което да запази българските традиции. Сред тях са и традициите в кулинарното изкуство, в частност баницата, с която нашите предци са посрещали гости, синове, дъщери, зетьове и невести. С баницата сега изпращаме в чужбина нашите деца. Тя е тази, която е на нашата трапеза на почти всеки семеен празник”, каза кметът Недьо Георгиев при откриването на тържествата.
Сред официалните гости бяха още зам.-кметът на В. Търново проф. Георги Камарашев, Мирослав Маринкович – зам.-кмет на Община Бела Паланка, Милош Илич, Елена Митич и Соня Раденкович от Туристическия информационен център в Бела Паланка, директорът на ОД на МВР – В. Търново, старши комисар Димитър Машов и др.
Общинският празник на баницата се организира от Община В. Търново, Кметство Балван, Читалище “Нива-1898” и Клуб на пенсионера “Здравец”.
Николай ВЕНКОВ, сн. авторът

loading...
Пътни строежи - Велико Търново