В Церова кория предстои да почетат паметта на инж. Петър Петров, който управлява селото през мандата 2011-2015 г. Той си отиде от този свят преди две години.
Инж. Петров е роден в Церова кория през 1950 г. Възпитаник е на местното ОУ “П. Р. Славейков”. Дипломира се в Техникума по механотехника в Г. Оряховица, отбива военната си служба в Гранични войски, а след това завършва Техническия университет във Варна със специалност “Инженер корабостроител”. Разпределен е в Корабостроителния завод в Русе, а от 1978 г. започва работа в Института по пътно и керамично машиностроене в Дебелец. Утвърждава се като добър инженер и до закриването на Института заема позиция на старши научен сътрудник. Автор е на две рационализации в областта на пътното и керамично машиностроене на национално равнище.
В периода 2011-2015 г. инж. Петров е избран за кмет на Церова кория и заварва добре подредено кметство, управлавано в периода 1988-2011 г. от предшественика му Христо Родин и неговия екип. Заставайки начело на местната институция, новоизбраният кмет издига на пиедестал своята мечта, споделена пред избирателите – “превръщане на родното село в предпочитано място за живеене” и впряга усилията и уменията си, за да я постигне. Той вярва, че е възможно: поне центърът на селото да е с тротоари, разбитите пътища да се поддържат за безопасно пътуване, струпаните преди десетилетия огромни модули за покриване на селското дере (по чудо не предизвикали наводнение) да заемат предвиденото им място, да намали прескачането на локви като “укроти” водата, да започне изследване на качествата ѝ в местните водоизточници, за да се възроди славата на чешма Черговец, да намери съмишленици за почистване на нерегламентираните сметища, да възстанови оградата на гробищния парк и осъвремени неговото поддържане, да инициира основен ремонт на корпуса на камбанарията, тъй като растящото на нея храстче я руши, и др., въпреки ограничените бюджет и щат. Петров не се притеснява да черпи от опита на кметските наместници Мустан Юсменов и Петя Кънчева, които с личен доброволен труд са преобразили и продължават да модернизират селата Велчево и Плаково.
Кметът на Церова кория търси скритите ресурси в съмишленици, умеещи успешно да се справят с трудностите, мислещи за осъвременяване на битието, за подобряване условията на труд, за запазване и разкриване на нови работни места, за възпитаване в добро на подрастващото поколение, за подпомагане на рехабилитационните и лечебните практики. Сплотява приятели и усърдно работи с тях, като следват два основни принципа: обществена хигиена и социална култура.
Кадровият ресурс в селото е скромен, но в Кметството инж. Петров е подпомаган от главния специалист – Даниела Конакчиева, която се занимава с административно-техническото обслужване и допълнителните задачи. Ганчо Найденов и Кънчо Маринов опазват и поддържат обществената хигиена, извършват неотложни строителни и ремонтни дейности. След кончината на Найденов, Маринов и притеклият се на помощ Емил Енчев изцяло ремонтират тротоарите в центъра на селото. Заменилият своето време за заслужен отдих след пенсия с ежедневен 4-годишен доброволен труд Стоян Ташекманов (с уважение наричан от съселяните си бай Стоян) също е човек, който хвърля всички сили за доброто на Церова кория. В делници и празници работещите в кметството са подкрепяни от изградените местни органи на управление, комисии, уредниците и членовете на двата клуба – пенсионерски и младежки, председателя на читалището, от арендаторите и всички работодатели на територията на селото.
През 2011 г. кметът и неговият екип правят подмяна на табелите за входа и изхода на селото в трите посоки към селата: Къпиново, Пчелище и Драгижево. Въведен е ред в безопасността на движението – пътна маркировка, редовно почистване на пътищата и улиците с активното съдействие на арендатора Георги Арабаджиев. Ликвидирани са сметищата, започнато е модернизиране на улиците и тротоарите, ремонтиране на шахти, канавки, поддържане на необходимото осветление, завишаване бдителността към водоснабдяването и електрозахранването, поддържане на комуникациите и интернет връзките. Със съдействието на Община В. Търново е извършен ремонт на пътя от Церова кория към Драгижево. За повишаване сигурността на живеещите е монтирана система за видеонаблюдение. Изградена е wi-fi зона за безплатен свободен достъп до интернет в централната част на селото и е ремонтирана обществената чешма пред Пощата с оформено корито и стъпала.
Кметът Петров приема за първостепенна грижа създаването на защитена среда за отглеждането, възпитанието на децата, за спортуване и отдих на подрастващите и младежите. В свободното пространство, източно от магазина, е построена детска площадка, а на север поляната е основно почистена и превърната в парк с беседка за отдих. Там е монтирана маса за шах с четири столчета и е оборудвано игрище за спортуване, оградено с декоративни храсти. Осигурено е подходящо осветление, което създава условия за безопасно спортуване и отдих през цялото денонощие.
Инфраструктурата в центъра на селото е модернизирана. Пространството пред църквата и килията е почистено и оформено като паркинг. Макар и не за дълго е възстановен електронният часовник върху сградата на пощата. Ремонтиран е тротоарът пред Кметството, направен е подстъп до Паметника на загиналите във войните 1912 г. – 1913 г. и 1915 г. – 1918 г. и е монтирана паметна плоча пред него в навечерието на 100-годишнината от Балканската война. Основно е обновено и облицовано с гранитогрес стълбището към читалището, като са оформени и пространства за отглеждане на цветя. Амортизираният през годините паркет върху пода на Дневния център е заменен с теракот. В свободното пространство, източно от Дома за хора с увреждания, са експонирани две оръдия, дарени от Министерството на отбраната в памет на загиналите във войните и за гордост на достойно изпълнявалите воинския си дълг мъже от селото. До автобусната спирка са монтирани 3 броя пилони за знамената на България, ЕС и Община В. Търново, а около паметника на Димитър Стоянов е оформен кът за отдих.
“Храм-паметникът “Свети Йоан Предтеча”, духовен стожер на селото от векове, се нуждаеше от основен ремонт. Трябваше да се започне отнякъде. Тогава инициативен комитет с активното участие на Михаил Мирчев се зае с ремонта на 14-метровата камбанария, успешно позлати купола на църквата и покривната конструкция над портата. Подът на храма бе обновен с гранитогрес, направи се основен ремонт на пътеката пред и около сградата. На 7 януари 2014 г. в притвора отвори врата музеят на църковното и просветно дело в Церова кория, именуван “По стъпките на предците”. Той беше създаден по инициатива на местните хора с доброволен труд и дарения, а издирването и подреждането на ценните експонати извърши основно Даниела Конакчиева”, разказва проф. д-р Веселина Петрова, съпруга на покойния вече кмет.
Специално внимание през мандата си Петров и неговият екип отделят на местните детска градина и основно училище, като ежегодно е отстояван статутът им на средищни и защитени учебни институции за децата от селата Церова кория, Къпиново, Миндя и Пчелище. Към ежедневните грижи по опазване, поддръжка и ремонтиране на материалната им база е получена своевременна подкрепа по проект за хуманитарна помощ. Във връзка с това в периода от 5 до 19 август 2015 г. американски и български войници ремонтират и модернизират изцяло детската градина.
“Към училището Петър се отнасяше със загриженост. Обичаше да припомня, че в него са получили образование и култура уважавани професионалисти – учени, лекари, инженери, строители, работници и др.”, спомня си неговата съпруга. Наученото в училище и усвоеното от традициите в семейството учениците пресъздават в художествените дейности на местното НЧ “Развитие ”, където техен вдъхновител десетилетия наред е учителката Димитринка Донева, дългогодишен председател на читалището. В него децата се приобщават към седемте форми на дейност – детска и възрастна група за танци, хор за обработен фолклор, група за обичаи, клуб по изобразително изкуство, театър за деца и за възрастни. През мандата на Петров подкрепата на читалищната дейност е непрекъсната – обновяване и поддържане на материалната база, довършване и откриване на нова зала, приемане на гости, гостуване по покани на други читалища, шиене на нови костюми за вокалната група и др., разказва проф. Петрова.
“По време на мандата на съпруга ми на бял свят в домашни условия се появи малкият Иван. По думите на спешно извикания тогава лекарски екип “… само бързата реакция на кмета е спасила живота на майката и новороденото”, припомня си проф. Петрова, като изразява благодарност към “Спешна помощ” и МОБАЛ “Д-р Стефан Черкезов” за адекватните здравни грижи и спасени животи на хора от селото.
Укрепена, а на някои места и основно изградена, е оградата на гробищния парк. С доброволен труд и с помощта на Общинско предприятие “Зелени системи” сметосъбирането е редовно, както и почистването и поддържането на зелените площи в селото и пътищата до него. Поддържана и обновявана е и местната инфраструктура.
Наред с усилните делници, паметни остават тържествените дни и празниците, организирани в мандата на Петров. Освен събитията от Културния календар се отбелязват и важни неща от живота на селото – откриването на: детската площадка, малкия салон на читалището, местната чешма и др.
В следващите два мандата (2015 – 2023 г.) настоящият кмет Христо Кунчев съумява да продължи модернизирането на живота в селото. Той опазва традициите, обновява Културния календар, поддържа непрекъснат контакт в социалните мрежи с живеещите и гостите, продължавайки да работи за каузата Церова кория.
Николай ВЕНКОВ
29955
