Жителите на Леденик са против намерението на Община В. Търново за разширяване на депото за строителни отпадъци в селото. Причината е, че се е разраснало прекалено и всеки момент камарите с боклуци могат да се изсипят в река Янтра. Това стана ясно по време на общественото обсъждане на проект за частично изменение на Общия устройствен план с цел изграждане на площадка за третиране на строителни отпадъци в Леденик. Дискусията беше водена от главния архитект на община В. Търново Николай Малаков. Кметът на селото Антон Кръстев заяви, че проблемът с депото за строителни отпадъци е много сериозен и спешно трябва да бъде намерено решение, преди да се стигне до екологичен проблем. Той е информирал за това Общината с писмо още през 2016 г., когато му е поискано становище относно депото, но и досега не е получил отговор от администрацията.
В момента в резултат на експлоатацията на депото, източно от него се е образувало завиряване с дължина около 200 метра, а южният край на насипа е надвиснал над река Янтра. Опасенията на хората са, че с началото на пролетните дъждове проблемът ще се задълбочи, а ако насипът падне в реката ще се стигне до наводнение.
Депото в Леденик функционира от началото на 80-те години на миналия век. Още през 1996 г. достига първоначално зададения капацитет, използването му е преустановено и започва частична рекултивация. След 2000 г. засипването с пръст спира и постепенно мястото отново започва да се използва като депо за строителни отпадъци.
Арх. Николай Георгиев, изготвил проекта за ЧИ на ОУП, обясни на срещата, че целта на заданието е да се създаде градоустройствена основа, а след това проектантите ще вземат предвид препоръките на гражданите. И припомня, че Общият устройствен план е възложен през 2006 г. и е приключен през 2010 г. Той уточни, че депото е от преди този период, т.е. площадката не е била регламентирана и целта е сега това да се коригира.
“Проектът за депо за събиране и преработка на отпадъците е добър, но не трябва да бъде реализиран на всяка цена, защото, ако не се направят геоложки, хидроложки и сеизмични проучвания, цената би била много висока. Смятам, че първо трябва да се направят тези проучвания, за да знаем дали този терен е подходящ, или не, за подобна дейност”, категоричен е кметът на Леденик Антон Кръстев. Местните хора обявиха и създаването на инициативна група, която да работи за решаване на казуса с депото.
Весела БАЙЧЕВА
В Леденик са против разширяване на депото за строителни отпадъци
Публикувано на пн, 22 февр. 2021
304 четения
loading...
