В голямото семейство на Мариана Пенчева, Коледа е време за добрини и много любов

Публикувано на пн, 23 Дек. 2019
1414 четения

Вълнуващи, цветни, споделени и пълни с любов са коледните празници в дома на учителката Мариана Пенчева от В. Търново, която се грижи за 9 деца. Това е любимият празник в голямото семейство, който посвещават на най-близките и на тези, които се нуждаят от топлина и вяра в доброто. Мариана се грижи за пет момчета и четири момичета на възраст от 12 до 18 г. Те са нейни бивши възпитаници от училището в дряновското село Гостилица, което преди близо 5 г. затвори врати. Тогава младата учителка взима решение да помогне поне на част от учениците да завършат образованието си. Така в дома ѝ заживяват Юри, Цвета, Ани, Галя, Веска, Миро, Мишо, Стелян и Кристиян. За благородния си жест чаровната търновка получи редица отличия в кампанията “Достойните българи”, “Жена на десетилетието”, “Бяла лястовица”, както и гражданската награда на Европейския парламент за 2016 г., с което влезе и в учебника по история за 9 клас.
Отбелязването на Рождество Христово в дома на Мариана започва още на 1 декември с изработването на коледен календар, в който за всеки ден децата имат по едно предизвикателсто. Всяка задача е свързана с това да бъдат по-добри, да си припомнят щастливите моменти от годината, да сътворят приказка, да направят коледни сладки и други интересни занимания, повдигащи коледния дух у дома. Изработването на календара е по идея на Мариана, но догодина нейните възпитаници са обещали, че поемат щафетата и сами ще измислят предизвикателствата, отброявайки дните до Коледа.
В последния месец на годината Мариана и децата участват в различни благотворителни кампании. С помощта на приятели и дарители успяват да подготвят подаръци за около 150 деца в неравностойно положение. “Няколко дни подред, обикновено около Коледа, всички се обличаме празнично, качваме се на един бус и заедно с Дядо Коледа обикаляме домовете на децата, за да им раздадем подаръците, да ги заредим с настроение и да им върнем вярата в доброто. Защото някои от тях имат тежък живот и е хубаво да им припомняме, че все пак има и добри хора и не трябва да губят вяра”, разказва Мариана. Един от верните помощници на коледната дружина е Делян Ангелов, познат като единственият коминочистач юрист у нас, който неведнъж е откликвал на призива им. Помощта към бедните деца, които тя познава покрай работата си като учител, не е само на Коледа, а през цялата година. Събират дрехи, играчки, книги и раници. В навечерието на Рождество Христово подаръците винаги са повече и по-специални, заради което и срещите с децата винаги са много емоционални. Всяко от тях се е постарало да подготви някаква изненада за дългоочакваните гости. “Това е моят подарък за Коледа – да видя толкова много щастливи и усмихнати деца. Затова е и любимият ми празник, защото ни помага да станем по-добри и да покажем любовта си към ближния”, споделя Мариана. Тя и нейните възпитаници не пропускат възможността да се включат и в благотворителните концерти през декември, тъй като са много артистични и се занимават с танци, изкуство и театър. Обичат да ходят на различни фестивали, печелят награди и трупат не само емоции, но и опит на сцената.
Едно от хобитата в голямото щастливо семейство е готвенето, а часовете в кухнята винаги са забавни и приятни. Голямата им мечта е

да направят собствено
кулинарно училище,

защото се оказва, че освен желание имат и умения да майсторят различни неща. За празничната трапеза залагат на традициите. Имат си любима рецепта за питка, върху която правят фигурки от тесто за благополучие и берекет. На Бъдни вечер трапезата винаги е постна с нечетен брой ястия. На масата благодарят за това, което им се е случило през годината, а в полунощ всеки споделя за какво мечтае. В този ден отварянето на подаръците е най-вълнуващият момент за всички в къщата. “Аз си позволявам да пиша коледни писма на децата, в които споделям своите очаквания и какво искам да им се случи в живота. М.г. на Цвети ѝ написах, че очаквам да бъде отличник в училище, защото съвсем малко не ѝ достигна за 5,50. На 20 май тя ми каза: “Госпожо, ето изпълних това, което пишеше в коледното ми писмо”, което много ме зарадва. Те също ми пишат понякога писма и смятам, че по този начин се затвърждават семейните ценности. За мен семейството е много важно и не е задължително членовете му да са кръвно свързани. Семейство са хората, които се обичат, подкрепят и уважават взаимно”, обяснява достойната българка.
Коледният ден не минава без многобройните гости, които посрещат в дома си и също получават подаръци, оставени под елхата. Всяко дете опакова само подарък за всички останали от семейството, с което домът им се превръща в истинска коледна работилница. Задължително пишат писма, в които споделят какво мечтаят да получат за празника и за подаръците, които искат, но не се купуват с пари. Децата често си пожелават да получат книги, което носи удовлетворение на Мариана, защото е убедена, че любовта към четенето се възпитава. Неслучайно в дома им мобилните телефони са забранени и само три от по-големите деца имат такива за връзка помежду им. С липсата на таблети и компютри не губят свободното си време, а общуват с останалите и се включват в общите занимания. Четат заедно книги, разменят ги помежду си или споделят кой какво е прочел.
Най-големият хит в момента е играта “Диксит”, в която децата трябва да използват въображението си и това допълнително им помага да развиват ума си. “Моята цел е децата да разширят мирогледа си до такава степен, че да могат да вземат осъзнати решения за живота. Колкото повече виждаш и знаеш, толкова повече се увеличават възможностите за развитие”, добавя Мариана. За себе си казва, че още в първи клас е осъзнала, че иска да е учител, защото образованието е пътят за промяна към по-добро.
Разказва, че е родом от Габрово, но винаги е искала да живее във В. Търново. Затова, след като завършва Априловската гимназия, записва философия във ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”. Дипломира се с отличен успех и това ѝ носи Академичната награда на Община В. Търново през 2010 г. Опитите ѝ да си намери работа като учител са без успех заради липсата на стаж. Но едно телефонно обаждане преобръща живота ѝ. На 13.09.2010 г. ѝ се обаждат за свободно място в училището в Гостилица, към което има и пансион. Започва да преподава по история, английски и информационни технологии. Отдава цялото си време на учениците, занимавайки ги и с извънкласни дейности. В края на учебната 2014/2015 г. училището е затворено и взима решението да помогне поне на част от децата. Взима в дома си 10 от тях, но след това едно от момичетата се налага да се върне вкъщи, за да гледа болната си от диабет сестра. Така младата и креативна учителка става техен ментор, който ги

възпитава и развива
талантите им,

за да могат да следват мечтите си и преди всичко да станат достойни хора.
Днес Мариана работи в ОУ “П. Р. Славейков” във В. Търново и ежедневието ѝ е изцяло ангажирано с деца. Дори и у дома децата я наричат госпожо, макар да я обичат като своя втора майка, даряваща ги с цялата си любов и внимание. Едно от момичетата, на които е преподавала, вече е студентка във ВТУ, а момче, на което е била ментор, днес работи като медиатор в училище в Габрово. “Искам да направя така, че децата да бъдат по-добри от своите родители, а техните деца да са по-добри от тях. Вярвам, че образованието е нещо, което се случва бавно във времето, но ползите от него остават и променят света. Така че всичко, което правя, е свързано с това да бъда добър учител, да мога да помагам на децата да израстват и да намират своята реализация”, с усмивка споделя благодетелката.
Весела БАЙЧЕВА, сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново