Учители от български училища зад граница в 6 държави се събраха във ВТУ

Публикувано на пн, 22 апр. 2019
2034 четения

Преподаватели в съботно-неделни български училища зад граница от шест държави се събраха във ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”. Те пристигнаха за първата по рода си Еразъм+ седмица за обучение и преподаване “Български училища зад граница. Еразъм+ студентски практики”. Сред участниците имаше представители на 16 български училища в Италия, Гърция, Испания, Великобритания, Кипър и Германия.
Седмицата бе инициирана от Еразъм офиса на ВТУ поради нарастващия интерес на студентите и големия брой на реализираните студентски практики в българските училища – партньори на ВТУ в чужбина. Сред участниците имаше учители, директори и председатели на сдружения на българите зад граница. Те споделиха своя най-добър опит и обмениха най-добри практики за повишаване на ефективността на обучението чрез прилагане на различни интерактивни методи, повишаване на мотивацията на обучаваните и организиране на извънкласни дейности за децата.
Във форума се включиха студенти и преподаватели от Педагогическия, Историческия и Филологическия факултети на ВТУ. Преподавателите също споделиха своя опит сред българската общност по света. Те представиха два нови учебника за обучение по география и история за български училища зад граница.
Седмицата получи подкрепа от ръководствата на ВТУ и Министерството на образованието. Тя беше открита от ректора проф. Христо Бонджолов, а просветният министър Красимир Вълчев изпрати приветствие. С Румяна Тошкова, експерт в Дирекция “Образование на българите зад граница” в МОН, бяха обсъдени въпроси за лицензирането, квалификацията, администрирането и обучението в тези училища. Работните материали от седмицата ще бъдат представени в електронно издание и споделени с всички заинтересовани с очакването тази инициатива да стане ежегодна.
“Вече трето поколение българи зад граница се раждат далече от родината. За съхранението на българския език и българския дух сред нашите сънародници в чужбина в голяма степен допринасят българските съботно-неделни училища зад граница. Съвременните народни будители, истински възрожденци, работят с вдъхновение, сърце и душа, преодолявайки трудности и несгоди в мобилни класни стаи, недостатъчно финансиране, полагайки доброволен и извънреден труд към основната си работа. Докато преди 20 г. в тези училища преподаваха българския като роден и първи език, в последните години все повече са децата, за които българският е чужд, тъй като не се говори в семейството и става втори или трети език. И въпреки това тенденцията е броят на учениците в тези училища да расте”, коментира д-р Даниела Пандулчева от Еразъм офиса на ВТУ.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново