Учиха на толерантност учениците в Държавната търговска гимназия

Публикувано на чт, 5 окт. 2017
251 четения

Около 40 младежи от региона са обучени как да учат на толерантност свои връстници. Семинарът се проведе в рамките на проект за толерантност и намаляване на дискриминацията в училищната среда, който е бил реализиран в Държавната търговска гимназия в Свищов. По него са работили училището и сдружение “Институт перспективи”. Дейностите са продължили една година, а финансирането в размер на 20 000 лв. са подсигурени от Център за образование и интелигентно развитие на деца и младежи от етнически малцинства.
Основната цел на проекта е пълноценната интеграция на децата от малцинствата в Свищов, а това е постигнато чрез включването на различни методи и техники на обучение. “Започнахме с работни срещи с родители, за да идентифицираме проблемите, които стоят пред младите хора в Свищов. После обучихме 40 младежки работници, които имат компетенции да преподават знание за уважение на човешките достойнства. Направихме и информационна кампания за разясняване на ползите от образованието в свищовските квартали, които са населени предимно с хора от етническите малцинства. Проведохме и обучение за ученици, младежки работници и учители, които вече могат да работят в междукултурна среда”, обясни Ахмед Куйтов, който е председател на НПО-то и координатор на проекта.
В резултат на инициативата е изготвена стратегия за намаляване на разделението сред учениците. “Тя вече е факт и се изпълнява съвместно с Общинската стратегия за толерантност, приета през декември м.г.”, сподели директорът на училището Румяна Иванова. Тя съобщи, че младежите, обучени по проекта, ще имат шанс да преподават заедно със своите учители. Това ще се случи от втория срок на настоящата учебна година.
В резултат на проекта е възникнала идеята младежи и учители да водят съвместно и часовете по предприемачество в гимназията. “Нашата иновация е в две части. Едната касае промяна на информационната среда чрез използване на облачни технологии. Това ще доведе до по-модерна и пълноценна комуникация между различни групи в училище – учители, ученици и родители. Втората част на иновацията касае методи на преподаване. Ние се ориентирахме към обществените науки като предприемачество, гражданско образование и история, където се изучават повече социални аспекти. В тази насока предвиждаме 2 часа по даден предмет да бъдат слети. Ще се получи час от 90 минути, в които ще са заложени различни дейности. Ще се започва с лекционна форма, за да бъдат въведени учениците в материала, след това ще им се поставят казуси, които да решават, а накрая те ще ги презентират”, обясни директорката.
През настоящата учебна година в свищовската гимназия се обучават 260 ученици в редовна форма и 10 – в самостоятелна. Те са разпределени в три направления – администрация и управление, приложна информатика и туризъм, пътуване и свободно време.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново