Ученици и учители си направиха минифестивал в Шишмановата баня

Публикувано на пн, 6 юни 2022
450 четения

Над 100 ученици от ОУ “Димитър Благоев” във В. Търново участваха в минифестивал на талантите в Шишмановата баня в старата столица. Те се представиха с театрални етюди, музикални изпълнения, работилница за плъстене на вълна, рисуване върху текстил, работа с глина, изтеглиха томбола с награди и още много изненади. Събитието беше организирано от деца за деца и събра ведно усилията на няколко училищни клуба. На импровизираната сцена в един от най-автентичните обекти на Средновековна България се изявиха членовете на “Игривите благоевчета” с ръководител Георги Кръстев, електронно списание “В мреж@та” с ръководител Емилия Маринова, и ТВ клуб “В мреж@та” с ръководител Таня Мишева. В проявата се включиха учениците от двата 5-и и двата 6-и класа на ОУ “Димитър Благоев”. Всички те са участници в проекта “Културните институции като образователна среда”, реализиращ се по програма на МОН.
По стара българска традиция гостите на събитието бяха посрещнати с хляб и сол, след което се насладиха на три народни танца. Последваха два театрални етюда, подготвени от шестокласниците, вокално изпълнение и инструментално изпълнение на гайда. През цялото време на територията на Шишмановата баня бяха разположени няколко работилнички и ателиета.
“Аз представям работилничката по плъстене на вълна. Това е мое хоби от 2 години и чрез него изработвам кукли, малки фигури за украса и бижута”, каза 12-годишната Лора Личева от 6 “а” клас, която поясни, че това е традиционен български занаят. Най-ранните сведения за плъстени изделия в старобългарските писмени паметници са от 10-11 век, а запазените образи са от 17 век насам. Основната суровина, която се използва при плъстенето, е овчата вълна, като се прилагат два метода на работа с нея – сух и мокър, разказва Лора, която практикува първия, а сега изучава и втория. Тя показа изделия предимно на природна тематика, изобразяващи тикви, гъби, праскови, охлюви, пиленца и др.
В работилничката за рисуване върху текстил всеки можеше да нарисува върху дреха каквото си пожелае. За целта бяха осигурени и специални текстилни бои, които не се измиват при пране.
Калина Енева от 5 “а” клас продаваше пчелен мед с благотворителна цел. Той се произвежда от нейните баща и чичо, които отглеждат пчели в Ивайловград и имат почти 1000 кошера. В него се съдържат основно мащерка, памуклийка, дива салвия, риган, драка, детелина, къпина и мана от няколко вида дъб. Тъй като Калина обича животните, тя е решила със събраните 40 лв. да закупи храна за приюта за бездомни кучета.
“С този проект ние, организаторите, искахме да покажем колко е важно културните институции да се виждат отблизо, чрез преживяване, с посещение на музеи, библиотеки, галерии и театри. Това са всички онези места, на които бяхме заедно. По проект “Културните институции като образователна среда” бяха предвидени 10 обекта за посещение. Но ние разширихме нашата дейност и учихме в още толкова културно-исторически забележителности и музеи на територията на В.Търново, Габрово, Трявна”, каза Таня Мишева, която пожела на учениците и занапред да продължат да посещават такива места. Тя подчерта, че в тази последна изява по проекта са били представени по един по-нестандартен начин уроци и информация по биология и география, история и литература, изобразително изкуство и музика.
Минифестивалът завърши с изпълнение на Шишмановата песен от всички участници. Те получиха рекламни сувенири с логото на проекта, създадено от Ема Стоянова от 6 “б” клас.
Николай ВЕНКОВ
сн. Бранимир БОНЕВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново