Ученици и учители от Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия “Ангел Попов” във В. Търново се завърнаха от учебна практика в Германия. От 21 март до 4 април група от 11 ученици, придружавани от учителя и координатор на проекта Теодора Иванова, реализираха дейностите в Компетентен център за устойчиво строителство в град Котбус като приемаща организация. В продължение на 2 седмици гимназистите получиха познания за изграждане на WDVS система. Те работиха в реални условия в халето на Центъра, като задачата им беше да поставят изолация на стара тухлена стена. Всяка малка група приложи различни подходи за нанасяне на изолационните системи, но учениците се забавляваха заедно и декорираха работния проект с буквите на своето училище, в което също се прави подобен ремонт, информираха от гимназията. Бъдещите архитекти и строители изпълняваха старателно задачите си от работната програма, с което заслужиха оценка 1 (Отличен по немската система) от ръководителя Андреас Шулц, който отговаряше за тяхната работа. Придобитите компетентности те доказаха чрез ежедневната си работа. За доброто си представяне учениците получиха сертификати за успешно проведена практика Еuropass Мобилност.
За срок от 6 дни мобилност проведоха и учители по професионална подготовка от ПГСАГ “Ангел Попов”. При проведените срещи те имаха възможност да се запознаят с учебните планове в областта на енергийно-ефективното строителство, да изпълнят blower-door обследване на сграда. Запознаха се с тенденциите и подходите за постигане на енергийна ефективност на културни паметници и новостите в областта на сградните инсталации, използващи възобновяеми източници, разказаха от великотърновското училище.
“Осъществена беше и разнообразна културна програма. Нашите участници посетиха обекти с подобрена енергийна ефективност, запознаха се със забележителностите и опазването на културното наследство на Германия в Берлин и Дрезден. Интересен момент беше визитата на създаващото се в момента най-голямо изкуствено езеро в Германия на мястото на стари въглищни мини. Групата видя съоръженията за оценка на водата и плановете за изграждащата се инфраструктура за екотуризъм”, споделиха от гимназията. Така те имаха възможност да се докоснат до миналото и бъдещето в опазването на природата и архитектурата на Германия и да станат по-адаптивни към европейския начин на живот, да осъществят неформални контакти, които допринасят за подобряването на езиковите и професионалните им компетенции.
Без съмнение новите умения ще са от полза за бъдещия професионален живот на ученици и учители. Професиите, за които се обучават гимназистите, изискват мобилност, много знания и умения, а преподавателите трябва да ги подготвят за това, смятат от училището.
Визитата бе организирана по Програма “Еразъм+”, Ключова дейност К1 – Образователна мобилност за обучаеми и учители в сферата на професионалното образование и обучение. Договорният проект е на тема: “Ниско-енергийно строителство = гаранция за бъдеще”, информираха от гимназията. ПГСАГ “Ангел Попов” работи усърдно, за да предостави на своите ученици възможност за обучение в реална работна среда и притежава Акредитация за мобилност по програма “Еразъм+”.
Николай ВЕНКОВ
сн. личен архив
34813
