Три училища празнуваха във Велико Търново

Публикувано на пн, 4 май 2015
301 четения

30 години от своето създаване отбеляза с тържествен концерт СОУ “Вела Благоева” във В. Търново. Специален поздрав към учениците и учителите със своите изпълнения отправи поп изпълнителката Маги Джанаварова, която е бивш възпитаник на училището. Заедно с нея пя и танцува цялата зала.
Празничната програма се проведе в аулата на Великотърновския университет, а първото приветствие по случай годишнината отправи ректорът проф. Пламен Легкоступ. През март двете учебни заведения сключиха договор за партньорство в областта на образованието. С много аплодисменти бе посрещнат видеопоздравът на директора на училището Ангел Янчев, който не присъства на празника поради участието си в обучение на Академията за училищни лидери”.
Два часа продължи концертът, в който се изявиха талантливите певци, танцьори и спортисти на СОУ “Вела Благоева”. В препълнената зала изпълненията на учениците аплодираха началникът на Регионалния инспекторат по образованието Розалия Личева, зам.- председателят на ОбС Мирослав Трифонов, директорът на Дирекция “Образование” Пенка Игнатова и др.
Още две търновски училища празнуваха в края на миналата седмица. ОУ “Бачо Киро” отбеляза своята 43-та годишнина и 180 г. от рождението на своя патрон. Тържествен концерт се състоя в читалище “Надежда”, където директорът Владимир Николов поздрави учениците, педагозите и гостите, а след това възпитаниците на училището пяха, танцуваха и се забавляваха.
Преди това в актовата зала на “Бачо Киро” момичетата от училищния танцов клуб “Млади таланти” представиха спектакъла “Самодивска приказка”.
В актовата зала на Хуманитарна гимназия “Св. св. Кирил и Методий” се проведе тържествена проверка – Заветът на българските възрожденски просветители “Българино, знай своя род и език”. “За нас, българите, няма по-силна сентенция от завета на нашите народни просветители: “Българино, знай своя род и език”. Тази сентенция е обединяващо начало, белег на национална гордост и достойнство. За да познаваме своя род обаче, ние трябва да вникнем в нашата история и в делото на редица бележити българи, каквито несъмнено са завършили и нашата Хуманитарна гимназия”, сподели директорът Жоржета Ангелова.
Учениците от 10 клас запознаха гостите с делото на десетки видни българи, които са допринесли за авторитета и славата на най-старото училище в област Велико Търново. Те представиха сведения за първия директор на училището д-р Васил Берон. Гимназистите припомниха и за поетичните вечери в читалище “Надежда”, където десетки възпитаници на училището са започнали своя творчески живот. В разказа на учениците присъстваха и имената на видни учени, получили образованието си в гимназията. Сред тях са световноизвестният математик акад. Любомир Илиев, първата у нас жена академик по генетика на растенията акад. Райна Георгиева, проф. Моско Москов – основоположник на българската ветеринарномедицинска морфология, акад. Никола Ирибаджаков, проф. Илия Янкулов. Най-сериозно впечатление обаче направиха имената на бележитите български поети, писатели и творци, които са завършили гимназията в различен период от време – Асен Разцветников, Антон Дончев, Ангел Каралийчев, Константин Кисимов, Деньо Чоканов, Рафаел Михайлов, Матей Шопкин и др.
В гимназията беше подредена и изложба с 15 фотографии на гимназията от създаването ѝ до наши дни. Те бяха предоставени от Регионалния исторически музей.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново