Тодор Живков съжителствал незаконно с д-р Мара Малеева в Дъскот, венчали ги в църква

Публикувано на пт, 13 мар. 2015
1979 четения

Като младо семейство

Двамата на излет сред природата в село Дъскот.

Къщата, в която живели Тодор Живков и д-р Мара Малеева, била музей, но после експозицията изчезнала.

Петър Кънчев

Жителите на селото бистрят политиката в пенсионерския клуб.

В църквата “Свети Иван Рилски” е гробът на свещеника, осветил Самарското знаме.

Подмяната на бордюрите е част от дейността по реконструкцията на пътя Павликени - Дъскот - Лесичери.

Синият кмет на селото искал да кръщава площад на червената докторка, но срещнал отпор от съселяните си

Едно време определяли Дъскот като комунистическо село. Тук били наливани много пари от държавата. Причината е, че за кратко в него е живял първият държавен и партиен ръководител Тодор Живков заедно с голямата си любов д-р Мара Малеева. Двамата се запознават през 1936 г., когато Живков е секретар на партийната организация в кв. “Коньовица” в София. Той е пленен от амбициозната студентка и до края на живота си се отнася с изключително уважение към нея.
След завършване на университета Мара Малеева започва работа като участъков лекар в село Дъскот. Тук се премества и Тодор Живков и двамата живеят заедно в “незаконно съжителство” още преди да са сключили брак. Скоро обаче общинските власти се намесват и младите се венчават на 8 февруари 1939 г. в църквата “Рождество Богородично” в Павликени. Двамата остават в селото до 30 ноември същата година, когато Мара Малеева е преместена в село Лесичево, Пазарджишко. Кметът на Дъскот Петър Кънчев ни показва къщата, в която са живели Тодор Живков и Мара Малеева. Навремето тя е била музей, посветен на докторката, но след промените собствениците са успели да си я върнат, а експозицията е незнайно къде. Местните си спомнят, че навремето Живков участвал е в самодейните състави, бил главен герой в различни пиеси. Държал се много дружелюбно с възрастните хора, когато идвал вече като държавен ръководител – прегръщал ги и им се радвал, разказва кметът. Петър Кънчев искал да кръщава площад в селото на името на Мара Малеева, но срещнал отпор от съселяните си.
Аз съм син по убеждение, но трябва да помним историята си, защото иначе не ни чака добро, казва младият мъж, който е член на Националния контролен съвет на СДС, а два пъти беше и кандидат за депутат от синята партия.
Петър Кънчев става кмет на селото през 2011 година. Тогава бил само на 23 години. Не знае дали е най-младият кмет в страната, но със сигурност е най-младият в областта. Решил да се кандидатира, защото не искал да гледа как всичко се руши. Споделя, че за почти 24 години никой от неговите предшественици не направил нищо. Петър обаче искал да промени нещата, затова се върнал от Испания. Родителите му били отишли там, за да си търсят късмета. Младият българин завършил там колеж, който му дал квалификацията висш техник по автомобилизъм, със специалност управление на малкия и средния бизнес. Сега кметът на Дъскот има намерение да кандидатства във ВТУ. На Иберийския полуостров е завършил и за учител по испански език. Баща му и сестра му, която е женена за капитан от военната полиция, все още живеят в Испания. Майка му се е завърнала и има заведение в селото.
Около 370 са постоянните жители на Дъскот. Любопитно е, че в селото има и около 50 англичани, които са си купили имоти тук. Те предпочитат къщите в покрайнините, заради красивата природа, и са готови да платят за такава около 45 000 лв., а в центъра имотите се търгуват по 14 000 лева. Кънчев се гордее, че за една година са се родили пет бебета българчета, а едно от тях е негово.
Кънчев споделя, че работата му е свързана с постоянни малки и по-големи битки и проблеми, но пък той твърдо е решил да се справи с тях. Има пререкания с единия от арендаторите, защото не позволява частният бизнес да се меси в работата на кметството. Проблеми има и с кооперацията в Дъскот, която продала сграда в центъра за 14 000 лева, но дяловият капитал не бил раздаден на хората, а парите вече ги няма в банката.
Инфраструктурата в селото е в много лошо състояние. Фирмата, която била наета по обществена поръчка да извърши асфалтирането, се справила много зле, недоволства кметът. За това тази години не пожелал да асфалтират в Дъскот, защото предишните дупки вече са изронени. Кънчев има намерение да пооправи черните пътища с трошен камък. Понеже има проблеми с преминаващи трактори и тежкотоварни машини през центъра, по негово настояване е взето решение да бъдат сложени ограничителни знаци и два легнали полицая, за да се обезопасят хората.
Доволен е, че ще бъде реконструиран пътят от Павликени към Лесичери и по тази причината в Дъскот вече е започнала подмяна на бордюрите в селото.
Кънчев има намерение да реконструира стадиона, вече е изготвил за тази цел проект на стойност 5000 лева. Съблекални няма да строят, но с помощта на арендаторите да купят два фургона, които да се използват за съблекални.
Кметът се гордее, че с 300 000 лева в неговия мандат е завършена реконструкцията на църквата “Св. Иван Рилски”, която е построена 1883 година. В селото няма училище, а само детска градина. В нея имало малко деца, защото българите не искали да пускат своите, заради ромчетата, обяснява младият стопанин на селото. Споделя още, че ромите в Дъскот били около 150, но вече са само 30. Обяснява, че си заминали във Върбовка и Батак.
Доволен е, че откакто е станал кмет, кражби в селото вече не се извършват. Първата година от мандата си имал 93, на втората 40, а на третата само една. Шегува се, че е успял да ги спре с официални и неофициални методи.
През тази година в Дъскот русенец ще започне засаждането на 1000 декара лешници, с което ще бъдат осигурени около 10 работни места, което не е никак малко. Центърът е нямал осветление. Петър недоумява как неговите предшественици не са можели да намерят 250 лева, за да осигурят енергоспестяващи крушки и да осветят централната част.
Кметът има проблеми с местното читалище. “Библиотекарката не идва навреме, председателката не я интересува. Единствената дейност е свързана с провеждането на банкети. Не мисля, че това е основната роля на една такава институция”, жалва се Петър Кънчев. Все пак е доволен, че в селото има една певческа група, по идея на служителка на кметството от няколко години правят и фолклорен фестивал през май, посветен на хумористичната песен.
Весела КЪНЧЕВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново